Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz AVT 2762 (100W na MOSFET'ach) problem

doomelek 01 Maj 2007 13:39 114647 624
  • #151 01 Maj 2007 13:39
    ferdu
    Poziom 13  

stabilizator sobie podaruje ;p

dla zasilania +/- 41v te IRFP240 będą dobre?

p.s. to mnie chyba w jajo zrobili w tym sklepie z tymi tranzystorami i mi jakąś kaszane wcisnęli. już tam kurde więcej nie pójdę do tego sklepu ;/

• Megger
  • #152 01 Maj 2007 14:05
    elek555
    Poziom 37  

W tematach na kilka stron często ktoś wypala z czymś jak ten stabilizator :) albo 3 LED-y na muzykę. IRF-y są dobre ale jak sądzisz że wymiana to tylko wlutować i przykręcić to już szykuj kasę dla swego ulubieńca bo może dojazd gdzie indziej będzie droższy. Prześledź cały temat i rób porządnie wszystko co trzeba to może nie będziesz musiał dopłacać.

• #153 02 Maj 2007 12:46
    irek2
    Poziom 40  

+-41V jest bez problemowe dla IRFP240.
    A jakie masz te tranzystory? Akurat firmy IRF sa najtansze a mozna spotkac jeszcze Infileona (bardzo dobre).

• Megger
  • #154 06 Maj 2007 16:25
    ferdu
    Poziom 13  

tranzystory są firmy Fairchild Semiconductor.

poskładałem 2 te wzmacniacze na irfp240 i jestem zadowolony. wszystko poustawiałem jak pisało i nie było z tym żadnego problemu.

p.s.
    czytałem tu gdzieś na forum ktoś pisał, że zastosował w torze audio kondensatory Wima. Jest jakaś różnica między nimi a zwykłymi kondensatorami ? I jakie najlepiej zastosować ? Zależy mi na tym żeby to był o coś porządnego bo chce żeby ten wzmak pochodził jak najdłużej i najlepiej ;p

• #155 06 Maj 2007 20:03
    irek2
    Poziom 40  

Wiele osob ma kondy wimy i nawet o tym nie wie :)
    Mozesz wejsciowy kondensator kupic foliowy 2,2-4,7uF/50 nie koniecznie wima.
    Ale to nie ma wiekszego sensu bo to najprostrzy wzmak jaki mozna zaprojektowac i raczej nie nalezy doszukiwac sie cudownego brzmienia. W kazdym razie jak go projektowalem to mialbyc tani, prosty, mocy i jako tako zabezpieczony. A czy sie udalo to juz wy oceniacie. W kazdym razie projekt dostal druga nagrode wiec chyba sie udalo.

• #156 06 Maj 2007 20:30
    ferdu
    Poziom 13  

no faktycznie się udało xD

hi-end to raczej nie będzie ale w jakiś sposób na pewno można polepszyć nieco jego parametry. chyba można wydać te 2pln więcej i kupić jakieś lepsze elementy ? aha a te tranzystory to się nadają czy lepiej kupić IR albo te Infileon'y ?

• Megger
  • #158 10 Maj 2007 20:05
    nik156
    Poziom 18  

irek2 napisał:

W kazdym razie jak go projektowalem to mialbyc tani, prosty, mocy i jako tako zabezpieczony. A czy sie udalo to juz wy oceniacie. W kazdym razie projekt dostal druga nagrode wiec chyba sie udalo.

irek którego wzmaka ?? a czy mosfety są lepsze od biporalnych wiem że dzwięk jest inny ale ale bardzo się różni al-34 to jest to damo jak al-35 bo po schemacie to sie troszke różnią a i czy opłaca się robić holtona i którego na stereo max.100W

• #159 11 Maj 2007 20:34
    irek2
    Poziom 40  

o jakosci wzmacniacza decyduje uklad a nie zastosowane elementy. Wykonanie kiepskiego ukladowo wzmacniazca nawet na najlepszych elementach nic nie da.

Wykonalem kiedys dwa identyczne wzmacniacze, jeden na bipolarnych a drugi na mosfetch mimo pewnych roznic pomairowych odsluchowo nie slyszalem zadnej roznicy.

Wg mnie to holtona wogule nei oplaca sie robic w zadnej z wersji mocowej. Ale ze nie ma zadnego ciekawszego wzmaka w sieci to go wielu robi. Sporo osob wykonuje symasyma ktory jest taki sam jak holton tylko ze w stopniu wyjsciowym ma tranzystory bipolarne.

• #160 11 Maj 2007 22:03
    nik156
    Poziom 18  

irek2 napisał:

Wg mnie to holtona wogule nei oplaca sie robic w zadnej z wersji mocowej. Ale ze nie ma zadnego ciekawszego wzmaka w sieci to go wielu robi. Sporo osob wykonuje symasyma ktory jest taki sam jak holton tylko ze w stopniu wyjsciowym ma tranzystory bipolarne.

a ty jak byś miał robic wzmaka to jakiego holtona czy symka
    i pytanie poza temat kiedy bedzie uniamp dostępny o zanikła rozmowa na jego temat pozdr.

• #161 12 Maj 2007 00:07
    Polu$
    Poziom 19  

Cytat:
    Ale to nie ma wiekszego sensu bo to najprostrzy wzmak jaki mozna zaprojektowac i raczej nie nalezy doszukiwac sie cudownego brzmienia. W kazdym razie jak go projektowalem to mialbyc tani, prosty, mocy i jako tako zabezpieczony.

Mam pytanie do Irka dotyczace niejako tego co zacytowalem... Czy w niedalekiej przyszlosci mozna spodziewac sie publikacji kolejnego wzmacniacza bardziej skomplikowanego, drozszego i tak zaprojektowanego, ze mozna by bylo smialo doszukiwac sie "cudownego brzmienia", niekoniecznie mocnego (bo wiadmomo ze im mocniejszy wzmacniacz na mosfetach, to tym gorsze parametry, wieksze pojemnosci bramek tr. mocy itd). Chodzi mi oczywiscie o twoj projekt wzmacniacza. Czy warto w ogole w mosfetach doszukiwac sie jak to przyjemnie ujales "cudownego brzmienia"? Mosfety przeciez zaczeto uzywac we wzmacniaczach audio wiadomo z jakich powodow...

• #162 12 Maj 2007 18:05
    irek2
    Poziom 40  

Symasym czy holton to dla mnie to samo bo to jest dokaldnie taka sama topologia ukladowa. Holton wystepuje w wersjach mocniejszych choc nie widze zadnych pzreciwskazan zeby do syma dodac dodatkowe tranzystory mocy i osiagnac moce do ok 1kW. Holton jest na mosfetach i to one sa najwiekszym problemem dlatego wiekszosc producentow nie robi juz wzmakow na mosfetach.

Jesli o mnei chodzi to pracuje od dawna nad uniwersalnym prostym wzmakiem, pierwsza konstrukcja byla bardzo prosta ale dosc wrazliwa na zastosowane podzespoly dlatego zdecydowalem sie na uklad symetryczny duzo lepszy jakosciowo i przede wszystkim stabilniejszy. Obecnie powstaje sporo prototypow ktore sa testowane u ludzi z forum.

Nie widze sensu robienie wzmaka o mocy 20W niby haj-endowego. Bo kto to oceni? Ludzi ktorzy slysza roznice jest kilku w polsce a do tego elektronikow czyba nie ma wcale bo juz dawno bylyby jakies polskie wzmaki w necie a jakos ich nie widac.

• #165 14 Maj 2007 09:13
    88888888
    Poziom 10  

Czy może ktoś ponownie pokazać jak wpiać te diode lm285-1.2 (najlepiej było by poprawić schemat)
    Wzmacniacz AVT 2762 (100W na MOSFET'ach) problem

• #166 03 Cze 2007 12:52
    byzio
    Poziom 14  

Witam!

Jak wpiąc tę diodę to chyba było gdzieś wyżej napisane, tak mi się wydaje, trzeba dokładnie prześledzić całą dyskusję;)

Ponownie zwracam się do Was z pytaniem.
    Zasilam 2 takie wzmacniacze transformatorem 200VA, 2 x 30V zmiennego przy obciązeniu prądem znamionowym. W jednym sa 2xIRFP250(Intersil) w drugim 2xIRFP240 (IR). Docelowo oba
    chodzą pod obciążeniem 8 Ohm.
    Mam następujące pytanie:
    Gdybym chciał używać ich zamiennie 8/4 Ohm w zależności od potrzeb to:
    1. Co należy zmienić w układzie?
    2. Czy wzmacniacz(e) będzie dobrze pracował na 4 Ohm, czy się nie spali?

Pozdrawiam

• #167 03 Cze 2007 13:40
    Polu$
    Poziom 19  

ad. 1. Najlepiej by bylo jak oba kanaly by mialy te same tranzystory koncowe. To Chyba najwazniejsze. Poza tym n ie napisales jakie masz pojemnosci w zasilaczu (Dla 4 Ohm lepiej zwiekszyć), oraz mostek prostowniczy na wiekszy prąd.

ad. 2. Oczywiscie ze bedzie poprawnie pracował, tylko trafo za slabe zeby podpinac 4 Ohm glosniki. Wiecej mocy ciagłej uzyskasz gdy zastosujesz trafo powiedzmy 300W 2 x 30V. Przy dobrym docisku do radiatora i odpowiednio duzym radiatorze nic zlego nie powinno sie stac jezeli zastosujesz oryginalne IRFP240 w obu kanalach.

• #168 04 Cze 2007 17:21
    byzio
    Poziom 14  

Co do zasilacza to wiadomo jakie ewentualne zmiany wprowadzić, choć myśle, że zostanie tak jak jest. Raczej myślałem o zmianach w układzie wzmacniacza.

To ze sa dwa osobne wzmacniacze i w nich sa nieco inne tranzystory to ma jakieś znaczenie?
    Każdy z nich-wzmacniaczy przecież pracuje "po swojemu".

Wydaje mi się że dla 4 ohm koniecznie trzeba dać mniejsze rezystory źródłowe, ale jakie?
    Poza tym czy coś w UKŁADZIE WZMACNIACZA trzeba zmieniać?

Pozdrawiam ;)

• #170 10 Cze 2007 22:10
    elvis14
    Poziom 10  

A jam mam takie pytanko czy radiator od procesora (z wiatraczkiem) wystarczyłby do odprowadzenia ciepła ??
    Zestaw 8 om zasilanie +\- 55 V IRF250N

• #171 10 Cze 2007 22:38
    pracuś1989
    Poziom 19  

Myślę ze ta, ale zależy jakie to radiatory. widzialem na elce fajny sterownik do wentyli do wzmacniaczy.moge podać link. pasowałby jak ulał . a do jakich procków te radiatory???

• #172 11 Cze 2007 15:33
    elvis14
    Poziom 10  

do odprowadzenia ciepła z tych tranzystorów !!
    (podałem wyżej)

• #173 11 Cze 2007 22:49
    pracuś1989
    Poziom 19  

Mi chodziło raczej od jakich pocków te radiatory są bo jak od pII to sobie daruj. ale jak jakieś pożądne modele do pożniejszych pIV i nowszych to myslę ze powinno działać. załóż je na próbę i jak będzie sie za bardzo grzało to bedziesz wiedział ze to za mało. do radiatorów daj jakiś termometr albo dotykaj palcem. jak będzie parzyć to znaczy ze to za malo.

• #174 12 Cze 2007 17:51
    elvis14
    Poziom 10  

Trzeba było od razu mówić że chodzi ci o typ ;]
    Sa porzadne własnie cos w stylu pentiuma 4

• #175 12 Cze 2007 21:01
    Łukasz.
    Poziom 12  

Witam
    Kolega Polu$ napisał: "Czy warto w ogole w mosfetach doszukiwac sie jak to przyjemnie ujales "cudownego brzmienia"? Mosfety przeciez zaczeto uzywac we wzmacniaczach audio wiadomo z jakich powodow... "

Do tega kolega Irek2 dodał: "Holton jest na mosfetach i to one sa najwiekszym problemem dlatego wiekszosc producentow nie robi juz wzmakow na mosfetach."

Nie rozumiem, co macie na myśli o tych mosfetach?? Dlaczego mają słabą pozycję w audio??
    Osobiście wolę słuchac mosfeta niz bipolara.

• #176 12 Cze 2007 22:03
    pracuś1989
    Poziom 19  

elvis14 myślę ze dało by rade. dzisiejsze procki dużo ciepła produkują. choć ja mam 2 razy 200mm *100mm* 4 mm. takie radiatory wcale nie są drogie ja u kolegi zapłaciłem 20 zł za sztukę wiec pewnie tyle co ty za swoje.

• #177 12 Cze 2007 23:21
    irek2
    Poziom 40  

mosfety sa slabsze mocowo i maja duzo wieksze rozbierznosci parametrow.
    Mam dwa takie same wzmaki, jeden z mosfetami na wyjsciu a drugi z bipolarnymi i nie slysze zadnej roznicy. W pomiarach te roznice wystepuja.

• #178 13 Cze 2007 03:38
    Polu$
    Poziom 19  

Ja jeszcze dodam że mosfety zaczeto uzywac we wzmacniaczach audio ze wzgledow ekonomicznych, poniewaz bipolarne byly trudno dostepne i drogie, to zastapiono je wlasnie tanszymi bo ogolnie dostepnymi mosfetami. Mosfety mialy sluzyc w urzadzeniach impulsowych, jako sterowane klucze na duze prady itd itp, takie bylo niejako ich przeznaczenie. Poczatkowo sceptycznie podchodzono do wzmacniaczy na mosfetach, ale jak sie pozniej okazalo ucho ludzkie nie jest zbyt idealnym "przetwornikiem" i poza nielicznymi przypadkami trudno komus uslszec roznice. Ja rowniez nie zauwazylem roznicy w dzwieku po zmianie LM3886 na ten wlasnie mosfetowy wzmak (poza oczywiscie wieksza moca tego drugiego). Mimo ze pod wzgledem mierzalnych parametrow LM3886 powinien brzmiec lepiej. Roznice moze by i dalo sie uslyszec, ale musialo by to zagrac na kolumnach zayebiscie wysokiej klasy (takich za XXXX... PLN), bo wbrew pozorom to wlasnie kolumny wraz ze zwrotnicami najardziej potrafia "zepsuć" dzwiek. Jednak sa i tacy ktorzy twierdza (albo im sie tylko wydaje), ze mosfety "grają" inaczej od bipolarnych. Prawda jest taka, ze prąd to prąd, niezaleznie czy przeplynie przez unipolarny czy bipolarny tranzystor. Tak jak z piwem... jezeli przelejesz do innego, rownie czystego kufla, to czy zmieni smak? Dlatego wlasnie pytalem Irka czy warto sobie zawracac glowe przemysleniami o cudownym brzmieniu, bo mi to wszystko od zawsze wydawalo sie zbyt przesadzone w literaturze. Skoro nie widac roznicy, to po co przeplacac? :D

• #179 01 Lip 2007 18:13
    christopher
    Poziom 10  

Składam ten wzmacniacz i może coś ciekawego z tego wyjdzie.Mam jedno pytanie o zabezpieczenie mosfetów przed nagłym wzrostem napiecia na bramce, nie powinno być tam chociaż najprostszego zabezpieczenia w postaci diody Zenera.Już niejeden wzmacniacz złozyłem na mosfetach i wieżcie mi że warto o to zadbać.Czasami wzmacniacz chodzi i nagle bum i nie wiadomo co sie stało.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo