Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Orginalna spawarka TIG AD/DC MMA na trafie SIP TIG 160 - do analizy

_JF_ 09 Mar 2022 20:34 183 0
    _JF_
    Level 23  
    Witam, nabyłem w formie rozliczenia spawarkę do naprawy TIG + MMA na transformatorze Model SIP TIG 160.
    Orginalna spawarka TIG AD/DC MMA na trafie SIP TIG 160 - do analizy
    Nie chce by robiła za relikt na półce w garażu tylko przywrócić do używalności. Spawam sporo w formie MMA, MIG, MAG technologia TIG jest mi na razie obca, jednak chcę ten temat w końcu ruszyć. Zwłaszcza do spawania Aluminium.
    Nie mam przewodu do spawania tig ale za to przewody do spawania elektrodą, więc na pierwszy rzut było jego sprawdzenie w trybie MMA, cisza. Regulacja natężenia odbywa się w formie sterowania półmostkami z czego jedna para jest z diod a druga para w postacie tyrystorów. Przełącznik AC/DC przełącza pary na mostku prostowniczym, by w DC był prostowany prąd <napięcie> a w AC przełącza te półprzewodniki przeciwsobnie. Jednak w AC mimo mostkowania diod nadal tyrystory nie przewodzą. W sieci znalazłem schemat oraz rozkład płytki.
    Orginalna spawarka TIG AD/DC MMA na trafie SIP TIG 160 - do analizy Orginalna spawarka TIG AD/DC MMA na trafie SIP TIG 160 - do analizy Orginalna spawarka TIG AD/DC MMA na trafie SIP TIG 160 - do analizy Orginalna spawarka TIG AD/DC MMA na trafie SIP TIG 160 - do analizy Jednak jako że nie mam wiedzy jak analizować poprawność pracy działania w trybie TIG a wiedza i na pewno "stół probierczy" do analizy, wolałbym znaleźć osobę która w takich retro spawarkach się obraca i takiej osoby zlecić przeanalizowanie, odpłatną naprawę. Zwykły elektryk, elektronik raczej takich rzeczy nie ogarnie. Jeśli post nie jest adekwatny do działu forum, to proszę moderacje do przeniesienia do odpowiedniego działu, mam nadzieje że nie kosza.