Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Indesit DIF26A - dziwny hałas podczas pracy, brak mocy przepływu

adrianmatusiak 13 Mar 2022 13:48 630 44
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Cześć, witajcie.

Musiałem założyć nowe konto, ponieważ do starego zapomniałem już hasła. Pomogliście mi przy diagnozie i wymianie zamka do zmywarki Indesit DIF26A.

Tym razem mam inny problem. Od pewnego czasu zmywarka dość głośno pracuje, tak jakby coś się rozsypało w środku. Poniżej link do filmu w którym w zasadzie nagrałem tylko dźwięk. Niestety z racji młodego konta nie mogę zamieszczać linków, wiec proszę usunąć znaki _ z linka.

Przez około 2 miesiące zmywarka jeszcze działała normalnie. Dziś jednak zaniemogła. Działa, tak jak słychać, jednak przepływ wody jest chyba minimalny bo naczynia nie zostały umyte. Próbowałem przepchać odpływ, jednak nic nie blokuje. Zmywarka prawidłowo pobiera i wypuszcza wodę, grzeje również prawidłowo. Gdy jednak otworze szybko drzwiczki podczas mycia to widzę, że woda przez dolną dyszę idzie, ale bez mocnego ciśnienia - po prostu powoli wypływa.

Niemniej jednak, coś w niej musiało umrzeć. Nie generuje jednak żadnych błędów diodami LED i programy wykonuje do końca.

Co robić, jak żyć i co zamawiać do wymiany?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    Kenworth 18
    Level 43  
    Link kieruje do filmu, który jest niedostępny. Możliwe, że jakieś ciało obce dostało się do turbiny pompy myjącej lub pompa kończy żywot, ale wtedy zazwyczaj ma problem z wystartowaniem i pojawia się błąd.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Cześć!

Link działa. Usuń proszę dwa podkreślniki które są w linku.

Złożyliśmy się, a akurat dopisałem jeszcze jedno zdanie o ciśnieniu które jest bardzo słabe, wręcz woda tylko przepływa przez dolną dyszę, bez ciśnienia.
    Kenworth 18
    Level 43  
    Oczywiście, że usunąłem i otwarłem link w YouTube co będzie widać w załączniku i pomimo tego film nie działa. Opróżnij zmywarkę z resztek wody, połóż ją na tył i zacznij od demontażu pompy myjącej. Przykładowy film demontażu pompy myjącej i najczęstsza awaria tych pomp: https://youtu.be/sVJeEACo3Vg i oczywiście bardzo ważne podaj dane z tabliczki znamionowej urządzenia lub zamieść jej zdjęcie bo rodzajów pomp jest mnóstwo. Prawdopodobnie będziesz miał taką pompę: https://agdtechnik.pl/pompa-myjaca-zmywarki-indesit-ariston-c00302796.html ale należy ją dobrać po numerze producenta.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Ok, spróbuje wyjąć to z zabudowy.

Co do filmu jeszcze, dziwne…film publiczny, spróbuj proszę wyszukać w YouTube „Indesit Dif26a - odgłos pracy”, czerwone tło na miniaturce.
    TONI_2003
    Moderator
    adrianmatusiak wrote:
    spróbuj proszę wyszukać w YouTube „Indesit Dif26a - odgłos pracy”, czerwone tło na miniaturce.
    Wyjątkowo poprawiłem post wraz z linkiem i już działa normalnie :D
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Zamówiłem zatem pompę, ale z serwisu North.pl - dobrałem pod model zmywarki więc powinna być "kompatybilna". Teraz jeszcze muszę zobaczyć w jaki sposób zmywarka jest przymocowana do blatu nad nią oraz ewentualnie do ścianek obok. Kupiłem mieszkanie już ze zmywarką, a "talent" ze mnie do napraw żaden. @Kenworth 18, to z Twoją pomocą wymieniłem elektrozamek więc idąc na dobrej fali spróbuje z tą pompą. A na dobicie, dokupiłem jeszcze uszczelkę dookoła drzwi bo ta moja już coś naderwana. Oczywiście, nie muszę wspominać, że nie mam pojęcia jak się wymienia uszczelkę?... ;)
    Kenworth 18
    Level 43  
    Prosiłem byś podał numery producenta zmywarki lub zamieścił zdjęcie tabliczki znamionowej. Jeżeli źle dobrałeś pompę to nawet jej nie rozpakowywuj gdy dojdzie. Te numery ułatwiły by mi też prawidłowy dobór części ponieważ dałem Ci tylko przykład pompy. Kolejna kwestia jest taka, że może być jeszcze problem z rozdzielaczem w Twojej zmywarce, ale bez numerów producenta niewiele mogę sprawdzić ponieważ: https://north.pl/czesci-do-zmywarek/czesci-in...if26a-zmywarki-indesit,0,DIF26A,m2744455.html
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Doskonale rozumiem co masz na myśli. Wolę jednak coś już mieć w dłoni i ewentualnie od razu wymienić jeśli wszystko będzie się zgadzać. Mam bardzo małe mieszkanie i wystawienie takiej zmywarki na środek kuchni wiąże się z totalnym brakiem przejścia do innych urządzeń jak zlew, kuchenka itp. Oczywiście, jeśli właściwości nie będą zgodne, to "zamykam" wszystko z powrotem i szukam czegoś odpowiedniego.

Czy udało Ci się obejrzeć film i sprawdzić te odgłosy?
    Kenworth 18
    Level 43  
    Tak obejrzałem film i niestety nie będąc przy urządzeniu mogę tylko domyślać się, że chodzi o pompę myjącą. Nie rozumiem Cię kompletnie kolego bo jak widzisz po linku do Twojego modelu pokazuje się napis: "Brak części" więc jakim sposobem dobrałeś pompę? Infolinia w North jest dziś nieczynna więc kto Ci pomógł, doradził? Rozumiem z kolei to, że rozebranie urządzenia blokuje swobodne poruszanie się po kuchni, ale w jaki sposób dobrałeś część?
    Wydaje mi się, że dodanie zdjęcia tabliczki znamionowej nie jest aż tak trudne i uciążliwe?
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Nie widzę tej tabliczki nigdzie na wierzchu, więc raczej bez dobierania się do całej zmywarki i wyciągania jej (odłączanie przewodów, wody itp) to będzie ciężko.

Co do samej części, u mnie znalazło po wcześniejszym zamówieniu elektrozamka, że kompatybilne części to xx, xx, xx, oraz
    north.pl/karta/pompa-myjaca-z-turbina-do-zmywarki-do-zabudowy-indesit-dif26a,IB9-P1-CMMF-LBK.html

w linku oryginał. Jest jeszcze zamiennik (droższy):
    north.pl/karta/pompa-myjaca-z-turbina-do-zmywarki-do-zabudowy-indesit-dif26a,YIN-XJ-CMMF-LBK.html
    adrianmatusiak
    Level 6  
    U siebie widzę jedynie jeden bok drzwi (ten, na którym akurat nie ma tabliczki). Drugi jest zasłonięty drzwiami z innej już szafki stojącej w poprzek. Spróbuję jutro w jasnym świetle cokolwiek może zobaczę, ale nawet za mało miejsca aby bez wysuwania zmywaki cokolwiek zobaczyć.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Indesit DIF26A - dziwny hałas podczas pracy, brak mocy przepływu Indesit DIF26A - dziwny hałas podczas pracy, brak mocy przepływu

Udało się dostrzec tabliczkę. Niestety nie mam jak zrobić lepszego zdjecia niż te powyżej. @Kenworth 18 odczytasz coś z tego?

Dodano po 2 [minuty]:

Indesit DIF26A - dziwny hałas podczas pracy, brak mocy przepływu

Tu chyba najlepsze wyszło!
    adrianmatusiak
    Level 6  
    To fakt, tutaj dałeś pompę o 30% tańszą. Nic mnie nie usprawiedliwia.

Teraz tylko trzymam kciuki za siebie żebym nie zginął jutro przy wymianie tego ustrojstwa.
    Kenworth 18
    Level 43  
    Obejrzyj uważnie film z wymiany i nic nie rób na siłę i oczywiście po demontażu starej pompy sprawdź czy są luzy na ułożyskowaniu. Pozdrawiam.
    adrianmatusiak
    Level 6  

Poproszę o ratunek. Nie wiem jak mam rozmontować to całe ustrojstwo na części żebym mógł wymienić samą pompę 😔

Dodano po 43 [sekundy]:

Poza tym, pompy delikatnie się różnią. Wyjęta ma symbol M216, a kupiona M311
    Kenworth 18
    Level 43  
    Weź sobie pompę na stół bo będzie Ci wygodniej. Po prostu szukasz zapadki na silniku pompy, następnie naciskasz ją i kręcisz silnikiem. Zobacz uważnie demontaż silnika na tym filmie: https://youtu.be/NrvOK5S92ZE
    Kupiłeś zamiennik pompy więc nie martw się będzie pasować bo jest dedykowana do Twojej zmywarki.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Fakt, wystarczyło przekręć. Faktycznie wirnik ma luzy i siedział dość mocno w tym czarnym korpusie. Teraz mam problem z opaską. Jestem młody i nie do końca znam się na tym, ale jak to się fachowo nazywa i jak to się „zaciąga”? Oczywiście pompę już podmieniłem i całość podpięta trzeba kabelkami wróciła na swoje miejsce.

adrianmatusiak
    Level 6  
    W sumie chyba nie ma ryzykować i ponownie zakładać. Do 21:00 mam Castoramę 5km dalej więc biorę się i kupię kilka typów - pewnie prędzej czy później się przydadzą.

Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

Chyba wszystko zmontowałem. Dziś już nie zrobie próbnego mycia z uwagi na godzinę. Nagrałem jednak film, jak wygląda pompa zdemontowana. Poza luzem to nic dziwnego w niej nie widzę. A Wy?

https://youtube.com/shorts/Mx8wrUJkM9A?feature=share
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 43  
    Pompa nie miała prawa pracować poprawnie jak sam widzisz z powodu luzów wirnika. Będziesz miał chęci to możesz spróbować się pobawić w regenerację: https://youtu.be/yAkNvLckwCY
    Tylko u Ciebie wypada turbina a nie powinna musisz sam zweryfikować dlaczego się tak dzieje.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Regeneracja to już nie dla mnie. Jesli chcesz i widzisz szanse to śmiało mogę Ci całość przesłać wraz z dwoma czteropakami bo jestem już po próbnym myciu i wyglada na to, że wszystko na nowo śmiga. Woda się grzeje, ciśnienie jest ogromne, wycieków brak! Także serdecznie Ci dziękuję za pomoc i przeprowadzenie przez cały proces. Już jak pomogłeś przy wymianie elektrozamka to czułem się jak bohater domu. Dziś czuje się jakbym naprawił wszystkie zmywarki na osiedlu 😅
    Kenworth 18
    Level 43  
    Jeszcze takiej regeneracji nie robiłem i nie prowadzę serwisu, ale nie wyrzucaj starego silnika pompy. Już teraz wiesz jak szukać dedykowanych części, ale w razie potrzeby zawsze możesz napisać i zapytać. Cieszę się, że mogłem pomóc i że sprzęt nadal będzie Ci służył. Pozdrawiam.
    PS. Dostałem informację, że tego typu pompy nie nadają się do regeneracji jak to jest w przypadku nowszych modeli.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Jednak coś się dalej dzieje dziwnego. Zrobiłem już tym razem pełny cykl mycia na zwykłym programie.

Wszystko przebiegło świetnie. Po około 30 minutach od zakonczenia cyklu zasygnalizowanego trzema „piknięciami” stało się coś dziwnego. Nagle zmywarka zrobiła jedno „pik” (krótkie) i włączyła się pompa (chyba odsysająca) mimo braku wody w zmywarce. Zaczęły mrugać szybko kontrolki jak na zdjęciu - zasilanie i program pierwszy.

Otwarcie drzwiczek nie spowodowało zaprzestania tego procesu.

Wyłączenie zmywarki przyciskiem spowodowało zaprzestanie procesu na kilka sekund, po czym czynność się powtarza.

Na ten moment zmywarka przez około 2-3 minuty próbowała coś odsysać i przestała. Błąd jednak swieci się nadal. Przy próbuje wyłączenia włącznikiem sytuacja się powtarza i znów pompa się uruchamia. Indesit DIF26A - dziwny hałas podczas pracy, brak mocy przepływu
    Kenworth 18
    Level 43  
    Czyli jednak gdzieś wystąpił wyciek. Musisz ponownie wyjąć zmywarkę zdemontować boki i próbować zlokalizować miejsce wycieku.
    adrianmatusiak
    Level 6  
    Ale przecież przeszedł cały cykl i dopiero po jakimś czasie (dość długim) wyskoczył ten błąd. Co odpowiada za włączenie tego błędu, gdzie znajdują się czujniki? Świece latarką pod zmywarkę i nie widzę nigdzie wody.

Czemu piszesz o zdejmowaniu boków? Pompę wymieniałem od spodu zmywarki. Czy to ma jakieś znaczenie?
    Kenworth 18
    Level 43  
    Teraz musisz szukać wycieku na włączonej zmywarce bo inaczej go nie zlokalizujesz i dlatego jest potrzeba demontażu boków a przynajmniej jednego. Wyciek będzie raczej niewielki skoro doszło do aktywowania pływaka po pełnym cyklu zmywania. Popatrz na film i zauważ, że serwisant zdejmuje podłogę a niej jest czujnik antyzalaniowy (niebieski obiekt): https://youtu.be/NrvOK5S92ZE
    U Ciebie to ta część: https://north.pl/karta/plywak-systemu-aquasto...ywarki-do-indesit-dif26a,ZDD-5Y-CMMF-LBK.html