Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Inny klucz Windowsa po upgrade do Windows 10

musculus 13 Mar 2022 22:15 468 11
    musculus
    Level 17  
    Witam,
    Mam laptopa poleasingowego Dell Precision M6700. Laptop został kupiony z Windowsem 7 Pro zainstalowanym przez sprzedawcę (handlarza poleasingowymi laptopami). W końcu zdecydowałem się na podniesienie wersji do Windows 10 Pro. Kupiłem odpowiednią licencję, utworzyłem nośnik USB korzystając z narzędzia ze strony Microsoftu i odpaliłem komputer z pendrive. Wpisałem kod w momencie gdy system mnie o to poprosił - był to kod do Windows 10 pro. Kod został przyjęty. Jednak w następnym kroku wybrałem nie nową instalację, ale upgrade systemu. Pojawiła się informacja, że w tym celu muszę uruchomić instalator spod Windowsa, a nie bootować komputer z pendrive. Przerwałem instalację, zalogowałem się w Windowsie 7 i uruchomiłem instalator Windows 10 z pendrive. System został zainstalowany bez pytania o klucz. Sprawdziłem klucz programem Magical Jelly Bean Keyfinder i okazało się, że zainstalowany został Windows 10 w wersji Enterprise na całkiem innym kluczu.
    Moja hipoteza jest taka, że oryginalnie na tym laptopie był zainstalowany Windows 7 Enterprise i potem został przez poprzedniego właściciela podniesiony do wersji 10. Klucz jest wpisany w Biosie, przez to system nie pytał mnie o niego podczas instalacji, tylko się zainstalował bez pytania. Gdy ja kupiłem laptopa to sprzedawca mi zainstalował Windows 7, bo chciałem tę wersję, a nie dziesiątkę. A teraz, podczas instalacji zamiast skorzystać z klucza z Windowsa 10 instalator sięgnął do biosu i zainstalował wersję Enterprise.
    Teraz przechodzę do właściwego pytania: Czy mogę legalnie korzystać z tej wersji Windows 10 Enterprise? I drugie pytanie - skoro mam klucz do Windowsa 10 Pro, który co prawda już raz wpisałem, ale system go nie używa, to mogę go wykorzystać na innym komputerze?
    User removed account
    Level 1  
    Margosoft
    Level 13  
    Licencja ENTERPRISE sprzedawana jest jako masówka dla firm, raczej niedostępna dla pojedynczych stacji roboczych (z pewnymi wyjątkami). Gdybym miał zgadywać, to pewnie jakiś niedokończony refurbish Ci się trafił. Nie odpalaj kupionej licencji gdzie indziej, bo nie wiadomo kiedy ta przestanie Ci działać. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie czystej instalacji na odblokowanym nośniku, wybór wersji PRO i aktywacja legalnym kluczem.
    musculus
    Level 17  
    Wolałbym nie robić czystej instalacji, bo mam tu wiele zainstalowanych programów, których wolałbym nie przeinstalowywać od początku. Laptop pochodzi z dużej, międzynarodowej firmy (znalazłem ślad po zerwanej naklejce firmowej, z którego się dało domyślić, kto był pierwszym właścicielem) - zatem nic dziwnego, że miał wersję Enterprise. Laptop obecnie jest moim komputerem służbowym, zależy mi na tym, żeby oprogramowanie było legalne. Najchętniej bym zostawił to tak, jak jest, ale nie wiem, czy w razie jakiejś ewentualnej kontroli nie będzie problemów z legalnością.
    User removed account
    Level 1  
    musculus
    Level 17  
    Poprawka: System Windows to jednak nie Enterprise, a Pro. Tak podaje okno informacji o systemie. O tym, że to wersja Enterprise napisał mi program Magical Jelly Bean Keyfinder, którego użyłem do odczytania klucza. Możliwe, że klucz oryginalnie pochodzi z Enterprise, ale u mnie została zainstalowana na nim wersja Pro zgodnie z systemem, który miałem wcześniej.
    Margosoft
    Level 13  
    SzukamRoutera wrote:
    Otóż nie. Wersja Enterprise nigdy nie była sprzedawana w wersji OEM.

A gdzie ja napisałem, że sprzedawana jest w wersji OEM? :)
    Z informacji, które ja posiadam wynika jasno, że Enterprise tylko dla klientów biznesowych. Fakt, że ktoś opycha po jakiejś firmie kompa z aktywacją MAK czy innym VL nie oznacza, że jest to legalne do użytku. Już były takie przypadki, gdzie kompy się nie logowały przez jakiś czas do serwera aktywacji i ameno. Radzenie komuś, aby się nie przejmował to bardzo wygodna rada. Dla Ciebie. Tak jak odsprzedawanie kluczy z allegro i aktywacje po 20 minutach.

Pomijam całkowicie fakt, że Microsoft nie oferuje już darmowego, legalnego upgradeu z Windows 7 do Windows 10.

Oj, człowieku ;)
  • Helpful post
    Matuzalem
    Level 43  
    Proszę, ze Sklepu Microsoft, pobrać aplikację ShowKeyPlus i za jej pomocą odczytać informacje o licencji (myślę, że sam Pan dojdzie co i jak. Gdyby jednak nie to wystarczy zamieścić zrzuty z poszczególnych ekranów programu).
    To co "zrobił" instalator, to jedno. To z jakim systemem Pan kupił sprzęt, to drugie. Trzecie zaś to kwestia licencji - ona może być "zbiorowa", a w takim przypadku - skoro zależy Panu na legalności - trzeba wrócić do licencji Windows 10 Pro, którą Pan kupił.
    musculus
    Level 17  
    Matuzalem wrote:
    Proszę, ze Sklepu Microsoft, pobrać aplikację ShowKeyPlus i za jej pomocą odczytać informacje o licencji (myślę, że sam Pan dojdzie co i jak. Gdyby jednak nie to wystarczy zamieścić zrzuty z poszczególnych ekranów programu).
    Dziękuję za odpowiedź. Program ShowKeyPlus pokazuje 3 różne klucze. Nie bardzo rozumiem, co to oznacza. Zamieszczam zrzut ekranu z wyciętymi kluczami (zostawiłem tylko 2 pierwsze znaki z każdego klucza). Inny klucz Windowsa po upgrade do Windows 10
    cysiekw
    Level 38  
    OEM: DM = PC specific keys found embedded in the Microsoft Data Management (MSDM) table of the firmware of Windows 8 and Windows 10 factory installed PC's.
    OEM: SLP = System Locked Pre-installation key - Win Vista/7 manufacturer specific keys used to mass activate those installations. Activation is off-line with a SLIC table in the firmware and matching Certificate installed together with the key.
  • Helpful post
    Matuzalem
    Level 43  
    Klucze nie są istotne.
    Co jest co Pan cysiekw wyjaśnił.
    Wracając do sprawy - niezależnie od tego czy mowa o Windows 7, czy 8 w obu wypadkach jest to wersja Pro. Pamiętam, że kilka miesięcy, a może już z rok, temu pojawiały się na Microsoft Community (i nie tylko) informacje o błędnym instalowaniu się wersji Windows 10 Ent. O ile dobrze kojarzę, to najprostszym wyjściem był kontakt z konsultantem Microsoftu (ten: 00 800 12 11 654 telefon jeszcze powinien działać, jeśli nie to zostaje kontakt tą: https://support.microsoft.com/pl-pl/contactus ).
    Tak czy inaczej - ostatni akapit w poście nr 5 nie zawiera trafnej informacji (aktywacja nie jest równoznaczna z posiadaniem licencji - gdyby tak było to aktywatory typu KMS załatwiałyby sprawę w sposób oczywisty).
    Ten:
    Margosoft wrote:
    Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie czystej instalacji na odblokowanym nośniku, wybór wersji PRO i aktywacja legalnym kluczem.
    typ działania, o ile pominąć kontakt bezpośredni z Microsoftem, dający zdecydowanie największą pewność powodzenia i legalności. Przez odblokowanie należy rozumieć utworzenie lub modyfikację pliku ei.cfg w nośniku instalacyjnym (szczegóły są i na elektrodzie i w sieci).

Tyle mogę Panu podpowiedzieć i - w sprawie ew. dalszych kroków - zasugerować.
    musculus
    Level 17  
    Zadzwoniłem do Microsoftu. Następnie korespondowałem z nimi mailowo. Pracownik z działu pomocy technicznej po korespondencji mailowej co prawda zdziwił się, że w systemie widoczne są aż trzy klucze, ale ponieważ wszystkie pochodzą z wersji Professional to najprawdopodobniej na którymś z nich został już aktywowany Windows 10 Professional. Dlatego sprawa została uznana za zamkniętą.
    Dziękuję za pomoc i zamykam wątek.