Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Rozdzielnica sieć T-NC - projekt

mariuszrusinek1 13 Mar 2022 22:41 600 20
Helukabel
    mariuszrusinek1
    Level 2  
    Cześć
    Prosiłbym o poradę czy wszystko dobrze zaplanowane. W projekcie budowlanym jest ogólny schemat instalacji elektrycznej.
    Po różnych konsultacjach wykonałem projekt rozdzielnicy. Ale zacznę od początku.
    W warunkach Tauron: Moc przyłączeniowa 21 kW. W zakresie sieci : projektowane ZZP zasilić kablem zgodnym ze standardem Tauron Dystrybucja. z najbliższego słupa stosować 4x120mm2.
    Układ pomiarowo-rozliczeniowy 0,4kV.
    Rodzaj układu: bezpośredni. Miejsce zainstalowania w zestawie złączowo pomiarowym na granicy działki.
    Zabezpieczenie główne: 40A, rodzaj wyłącznik instalacyjny nadprądowy,
    Sieć nN pracuje w układzie TN-C.

W chwili obecnej mam ułożony przewód YAKXS4x35 do miejsca rozdzielnicy - 35 m.
    Po rozplanowaniu obwodów i miejsc zasilania wyszła mi rozdzielnica 4x24 ale w związku z przyszła rozbudową o instalacje fotowoltaiczną przyjąłem 5x24.
    Uziemnienie bednarką wkoło budynku (50 m) i doprowadzone linką 16 mm od bednarki do miejsca rozdzielnicy (4 m)
    Ponieważ trzeba rozdzielić PEN w rozdzielnicy planuje przejść Listwa Zaciskowa 2,5mm2-35mm2 dwupolową na PE i N.
    Następnie listwa zaciskowa 2,5mm2-35mm2 1 polowa chciałbym przejść każdą fazą (L1, L2, L3) z 35 Alu na 16 Cu i następnie do FR 3P (wybrałem HAGER Modułowy rozłącznik izolacyjny 3P 63A 400VAC SBN363)
    Następnie chciałbym przejść na ogranicznik przepięć (wybrałem SCHNEIDER Ogranicznik przepięć iPRD1 12.5R-T12-3N 3P+N T1+T2 (B+C) 12,5kA A9L16482).
    Ogólnie rozdzielnica ma wyglądać jak na załączonym obrazie a zakupić do niej chciałbym taki osprzęt jaki również widać na obrazku.
    Moje pytanie jest czy nie popełniłem gdzieś jakiegoś karygodnego błędu bo chciałbym zrobić zamówienie - elektryka jeszcze nie mam ale nie wiadomo jak z cenami materiałów wiec wolałbym szybko zamówić. Stąd moja wielka prośba i z góry dziękuję.
    Rozdzielnica sieć T-NC - projekt Rozdzielnica sieć T-NC - projekt
  • Helukabel
    User removed account
    Level 1  
    kkas12
    Level 43  
    SzukamRoutera wrote:
    Powinieneś użyć rozłącznika rozłączającego również tor N.
    Po co???

Jaki jest sens stosowania aparatów różnych producentów?
    To "przejście" z 35mm2 na 16mm2 proponuję wykonać poza tablicą.
    Osobiście zastosowałbym również RCBO.
    Ogranicznik nie 3P+N a 3P.

Tu masz podobną tablicę.

Rozdzielnica sieć T-NC - projekt
  • Helpful post
    Merio186
    Level 17  
    Jeśli kabel do rozdzielnicy wprowadzić od dołu to przesuń FR i ochronnik na najniższą szynę TH. Nie ma potrzeby przeciągać grubych kabli przez całą rozdzielnicę. Wydłużasz drogę do GSU od ochronnika. W przypadku przepięcia cały ładunek będzie latać góra dół zanim zostanie odprowadzony.
  • Helukabel
    User removed account
    Level 1  
    kkas12
    Level 43  
    SzukamRoutera wrote:
    Bo to jest rozłącznik izolacyjny. Nie żaden wyłącznik główny.
    Ale ja nie pytałem jak aparat nazwiesz tylko po co przerywac tor N w układzie TN?

SzukamRoutera wrote:
    Niższa cena za równie dobry osprzęt, kosztem estetyki. Nie każdy chce całość kupować z Hagera płacąc 2x więcej, tylko po to żeby ładnie wyglądało.
    To nie jest forum doradców finansowych ani estetów.

W trakcie montażu wychodzą później problemy, bo okazuje się że aparaty różnych producentów mają różne wysokości co z kolei wiąże się rozstawem zacisków. A tu już może powstać problem z prawidłowym przykręceniem szyny grzebieniowej.
    tyqva
    Level 29  
    SzukamRoutera wrote:
    ...
    Niższa cena za równie dobry osprzęt, kosztem estetyki. Nie każdy chce całość kupować z Hagera płacąc 2x więcej, tylko po to żeby ładnie wyglądało.

Elektryk patrzy na estetykę środka rozdzielnicy.
    A tak może wyglądać "równie dobry sprzęt" ale nie równo mający zaciski.
    Rozdzielnica sieć T-NC - projekt Rozdzielnica sieć T-NC - projekt
    User removed account
    Level 1  
    KonradGatek
    Level 27  
    mariuszrusinek1 wrote:
    W projekcie budowlanym jest ogólny schemat instalacji elektrycznej.

Po prostu bezczelny urząd wymaga głupiego papierka z pieczątką "projektant elektryk".
    A to niestety kosztuje. Żeby zaoszczędzić pieniążków na glazurę, to się robi coś "na sztukę", aby było dla urzędu.
    Do tego jest tzw. projekt techniczny, który uszczegóławia projekt budowlany. Tylko on kosztuje jeszcze więcej. No i szkoda pieniędzy dla człowieka, który uczył się zawodu kilkanaście lat.
    mariuszrusinek1 wrote:
    Po różnych konsultacjach wykonałem projekt rozdzielnicy.

No widzisz, jaka ta elektryka jest prosta, nie trzeba projektanta w rozumieniu Prawa budowlanego:
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf
    Art. 91. 1. Kto: 2) wykonuje samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, nie posiadając odpowiednich uprawnień budowlanych lub prawa wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
    SzukamRoutera wrote:
    a potem klient wywala oczy jak widzi fakturę.

Klient to dopiero wywala oczy jak widzi fakturę za projekt techniczny. Jak to prosty elektromonter zrobi stojąc przy skrzynce.
    mariuszrusinek1
    Level 2  
    Dziękuję bardzo za wszystkie wskazówki. Na chwile obecna chciałem już zakupić rozdzielnicę i podstawowy osprzęt- bo dziwny szał z cenami i nie ma co trzymać gotówki.
    Montaż całości i pomiary na pewno będzie pod nadzorem elektryka. A cały projekt na pewno tez będzie dopracowany do obiektu.
    pozdrawiam serdecznie
    zbich70
    Level 43  
    mariuszrusinek1 wrote:
    Montaż całości i pomiary na pewno będzie pod nadzorem elektryka.
    A tak szczerze - gdybym to ja miałbym być tym elektrykiem od nadzoru i pomiarow), który tylko "klepnie" papierek, to wolałbym zdecydowanie odpuścić takie zlecenie.
    Pozwól, że nie będę podawał dlaczego. Podpowiem tylko tyle, że już się przejechałem na takich robotach w stylu "ja sobie wszystko sam zaprojektowałem i wykonałem a pan mi tylko to sprawdzi i podpisze".
    Dziękuję, nigdy więcej. :twisted:
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    kkas12
    Level 43  
    SzukamRoutera wrote:
    ale bywają zlecenia gdzie inwestora nie stać na opcję premium-plus
    Przestań. To nie są "inne zlecenia". To jest konkretny temat w którym autor błędnie zakłada, że wszystko do wszystkiego pasuje. Trzeba mu wyjaśnić iż się myli a nie utwierdzać go w błędzie.
    SzukamRoutera wrote:
    Ponieważ ideą rozłącznika izolacyjnego jest odizolowanie się od sieci.
    Tak, tylko musi być powód tej izolacji a nie sama "idea".
    O jakim odizolowaniu mówisz, skoro kilka centymetrów dalej jest szyna PE o tym samym potencjale co szyna N przed którym chcesz uciekać.
    Bajki z mchu i paproci kolego.

Również z twej strony padła pochwała pod adresem błędnego doboru ochronnika.
    Trzy błędne "rady" w jednym poście.
    Dobrze, że moderator rękę na pulsie trzyma ;)
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Kompletnie nie rozumiesz tego co chcesz przekazać.
    Masz zasilanie TN-C więc ochronnik z trzema fazami i uziemionym PEN czy uziemieniem PEN. Jak wolisz.
    Rozumiesz różnicę pomiędzy tym co ja piszę i co autor wątku pisał a tym co za Odrą zobaczyłeś?
    Wiesz czym sie rózni układ TN-C od TN-S???
    mariuszrusinek1
    Level 2  
    Dziękuje bardzo za opinię. Dopłaciłem prawie 200 zł i zakupiłem jednak różnicówki Hagera by było wszystko z jednej firmy.