Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Biała substancja na połączeniach kształtek.

Homo_toxicus 14 Mar 2022 21:41 159 5
 • #1
  Homo_toxicus
  Level 21  
  Witam.  Ponieważ nie znalazłem działu dotyczącego instalacji wody użytkowej, pozwalam sobie założyć temat w tym dziale.
  Dwa tygodnie temu zauważyłem białą "substancję" pokrywającą fragmenty przy połączeniach elementów instalacji przy wodomierzu i zaworze zwrotnym. Instalacja użytkowana jest od około 10 lat i wcześniej (powiedzmy rok może dwa) nie było takich problemów. Wyczyściłem wszystko dość dokładnie i dla ochrony posmarowałem delikatnie wazeliną techniczną. Po czyszczeniu widać ślady na fotce jak ta "substancja" poprzednio obrosła kształtki. Po dwóch tygodniach zauważyłem że ponownie zaczynają obrastać połączenia. Z wyglądu przypomina mi to węglan wapnia. W związku z powyższym mam pytania do Kolegów. Co może byś przyczyną takiego stanu rzeczy i czy grozi to awarią (np. pęknięcia kształtek).

  Biała substancja na połączeniach kształtek. Biała substancja na połączeniach kształtek.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Homo_toxicus
  Level 21  
  SzukamRoutera wrote:
  Nie do końca szczelne połączenia.


  Zastanawiam się tylko dlaczego przez jakieś powiedzmy 8 lat nic się nie działo a od roku, może dwóch zaczęły pojawiać się takie "wykwity"? Połączenia skręcane na teflon. Wcześniej nie było żadnych śladów sugerujących nieszczelność.
 • Helpful post
  #4
  tzok
  Moderator of Cars
  Rury pracują (zmiany temperatury, drgania mechaniczne, uderzenia ciśnienia) i w końcu się poluzowało, zachodzą też reakcje chemiczne, rury powoli erodują, mógł się też zmienić skład wody.
 • #5
  Homo_toxicus
  Level 21  
  Niewątpliwie tak jest. Pozostaje tylko wymiana tych kilku elementów i poskręcanie wszystkiego od nowa. Zastanawia mnie jednak w dalszym ciągu co to za substancja? Wygląda na węglan wapnia ale mogę się mylić. Chyba będę musiał podpytać okolicznych hydraulików czy spotkali się z czymś takim na naszym terenie. Dziękuję za odpowiedzi. Tematu nie zamykam bo może dowiem się czegoś ciekawego i będę się mógł podzielić 🙂.
 • #6
  User removed account
  Level 1