Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio samochodowe Grundig WKC3680 Reverse - Nie odbiera stacji FM

ZielonyTheGame 14 Mar 2022 23:57 237 9
 • #1
  ZielonyTheGame
  Level 2  
  Witam ! :)

  Posiadam dość leciwe radio samochodowe Grundig WKC3680 Reverse, którego problemem jest brak odbioru stacji FM.
  Na AM z leciutkimi szumami łapie tylko Polskie radio, a na falach średnich ("M" na radiu.) pełen światowy wachlarz, wiadomości po angielsku, czy rosyjsku ? Żaden problem. Wykluczyłem winę po stronie auta. Inne nowsze radio wyłapywało wszystkie stacje FM z okolicy. Bezpieczniki wszystkie sprawdzone i sprawne. Grundig nie reagował również na transmiter FM pod zapalniczką. Z racji wieku sprzętu myślałem, że może pracować na starym zakresie, jednak wyświetlacz pokazuje współczesne pasmo (87,50MHz-108MHz), co znowu zbudziło u mnie podejrzenia, że radio może zostało kiedyś przestrojone na stary zakres, ale też nie było widać śladów lutowania, czy tym podobnych. (Chyba że do przestrojenia tego modelu wystarczy użyć tylko potencjometrów. :-? )
  Załączam Service Manual radia, który odkopałem gdzieś w internecie i fotkę poglądową frontu pacjenta. :D
  Ma stronach 7-9 są podane jakieś informacje odnośnie strojenia FM, a od strony 42-50 schematy mojego modelu.
  Radio samochodowe Grundig WKC3680 Reverse - Nie odbiera stacji FM

  Mogę dodać więcej zdjęć poglądowych rozłożonego pacjenta, jednak jest to kolejne 18 fotek dla tego wstrzymałem się z ich dodaniem, żeby nie zaśmiecić tematu. Jeśli to nie przeszkadza mogę dodać link do Dysku Google. Zdjęcia będzie można przejrzeć bez pobierania.
 • #2
  miecho18
  IT specialist
  Zimne luty w głowicy UKF wyeliminowane?
 • #3
  ZielonyTheGame
  Level 2  
  Nałożyłem dziś świeżą cynę na układy TDA1574, TDA1591, LA1140, wejście anteny i umieszczone wokół nich elementy. Jeśli dobrze rozumiem schemat to one odpowiadają za sygnał FM. Niestety nie zrobiło to różnicy. Z racji, że na stronie lutowniczej jest dużo elementów SMD, wiele z nich mogłem pominąć. Postaram się jeszcze w najbliższym czasie "odświeżyć" caluśką płytkę.
  Nurtuje mnie, czy zmiana kondensatorów elektrolitycznych mogła by coś zdziałać ?
 • #6
  Andrzej L.
  Level 31  
  Czy autor potwierdził niesprawność w samej głowicy? Zakładam, że oscyloskopu autor nie ma. Bez zawężenia kręgu poszukiwań, gdzie na pewno ustalimy niesprawność w samym bloku głowicy, póki co za dużo zgadywania, bo się okaże, że głowica sprawna, a problem w bloku p.cz. jest. Zacząłbym od wpompowania sygnału p.cz. do LA1140 z innego sprawnego odbiornika (pożyczyć sygnał) przez szeregowy 1nF na 1 nóżkę i czy będzie coś słychać. Sprawdzając, czy tam jakiś układ wyciszania się nie załączył na stałe (nogi 5, 6 kształtują blokadę sygnału) i stąd np. cisza. Potencjalnie bym sprawdzał sygnał na nóżce 8 LA1140 - czyli wyjście demodulatora FM, by eliminować potencjalne uszkodzenie w dalszej części toru audio (mimo, że stacje AM słychać). Jest tam w ogóle chociaż jakiś szum na 8 nóżce przy braku wyciszania?
  Potem bym sprawdził czy jak puści się automat wyszukiwania stacji (czyli przemiatanie od 87,5 do 108MHz) czy napięcie warikapowe się zmienia. Jak nie zmienia się, to samą głowicę bym przełączył na strojenie ręczne potencjometrem. W zależności od wersji syntezy jak heterodyna w głowicy nie oscyluje to jedne mają ciągle 0V na linii napięcia warikapowego, a inne max napięcie (oczywiście wykluczamy niesprawność samego układu syntezy częstotliwości). Czyli trzeba potwierdzić, że heterodyna w ogóle oscyluje i czy w prawidłowym zakresie oscyluje jak jej wymusimy strojenie z zewnętrznego źródła napięcia strojenia (gdyby się okazało, że sama synteza w ogóle nie stroi).
 • #7
  Adamcyn
  Level 38  
  Andrzej L. wrote:
  Zacząłbym od wpompowania sygnału p.cz. do LA1140 z innego sprawnego odbiornika (pożyczyć sygnał) przez szeregowy 1nF na 1 nóżkę i czy będzie coś słychać

  Bardzo czasochłonne, szczególnie dla poczatkujacego.
  Zachęcam do pomiaru napięć.
 • #8
  ZielonyTheGame
  Level 2  
  Adamcyn wrote:
  Na początek zmierz napięcia na tranzystorze wejściowym BF999 i na TDA1574.


  Wczoraj niestety nie miałem czasu usiąść do radia, ale dziś zebrałem pomiary z tranzystora BF999. Więc tak.
  Wlutowany: Bramka-Dren(Źródło) = 0.085V(0.002V). I w sumie jak bym nie kombinował sondami na Dren-Źródło, to wartości się nie zmieniają.
  Wylutowany: Bramka-Dren(Źródło) = Brak wskazań.
  Dren(Czarna sonda)-Źródło(Czerwona sonda) = Po rozładowaniu wskazania skaczą jak głupie ok. 0.100V-0.150V | Po naładowaniu wartość podskakuje do ok. 0.180V, ale szybko spada to tego zakresu 0.100V-0.150V.
  Możliwe, że jest to trochę wina moich sond i sposobu w jaki mierzę. Za nic nie dało się złapać tej pchły za ten nóżki, więc przylutowałem do niej cieniutkie kabelki i przez nie mierzyłem. Za pomiar TDA1574 jeszcze się nie zabrałem.

  Andrzej L. wrote:
  Czy autor potwierdził niesprawność w samej głowicy? Zakładam, że oscyloskopu autor nie ma...


  Niestety nie posiadam oscyloskopu. I tak jak napisał Pan:

  Adamcyn wrote:
  Bardzo czasochłonne, szczególnie dla poczatkujacego.
  Zachęcam do pomiaru napięć.


  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, ale na pewno będę musiał ją jeszcze ze 20 razy przeczytać, żeby dobrze ją zrozumieć i zastosować. Będę starał się realizować w pierwszej kolejności rzeczy dla mnie proste. Problemem też jest drugi odbiornik, bo takiego nie mam. Potencjalną winę po stronie auta rozwiązałem na pożyczonym radiu. Kupować radia raczej nie ma sensu, a pożyczonego wolę nie drutować z wiadomych względów. Na ten moment chce poznać Państwa werdykt w kwestii tranzystora BF999. W międzyczasie postaram się "dowieźć" pomiary TDA1574. Niestety nie wiem, czy dziś zdążę już to zrobić.
 • #9
  Adamcyn
  Level 38  
  Kolego ZielonyTheGame,
  poczytaj proszę, jak mierzyć napięcia mając schemat.

  Ten tranzystor BF999 niepotrzebnie wylutowałeś - mógł przez to ulec uszkodzeniu:
  Tranzystory MOSFET (unipolarne) ze względu na budowę techniczną są bardzo wrażliwe na działanie ładunków elektrostatycznych, co stanowi przeciwieństwo bardzo trwałych tranzystorów bipolarnych.
  Napięcie maksymalne UGS w większości modeli wynosi zazwyczaj około 20V, co oznacza, iż łatwo je przekroczyć bez jakiejkolwiek świadomości, nawet poprzez dotknięcie tranzystora w całkowicie suchym pomieszczeniu.
  Tranzystory nie bez powodu przechowuje się w antystatycznych woreczkach, czasami także w czarnej gąbce przewodzącej.


  Lubisz lutowanie - to dobrze.
  Jak polubisz pomiary, to naprawimy razem to radio.
 • #10
  ZielonyTheGame
  Level 2  
  Ok, rozumiem. Popełniłem błąd.
  Nie jestem oczywiście profesjonalistą i nie staram się takiego udawać. Skoro jednak już się stało, to chce się na tym konkretnym przykładzie nauczyć. Przy wykonywaniu pomiarów zasugerowałem się filmem ReduktoraSzumu o sprawdzaniu tranzystorów mocy (5:40min-7:20min) i takie czynności jakie pokazano na filmie, takie wykonałem na moim tranzystorze BF999. Pierwsze pomiary, które napisałem w poście wyżej wykonałem przed wylutowaniem. Dopiero potem, element wylutowałem i wykonałem drugie pomiary, gdyż miałem wątpliwości, co do tych pierwszych.
  Zrozumiałem już, że wylutowanie było niepotrzebne. Jednak, czy sposób w jaki wykonałem pomiary przed wylutowaniem był poprawny ? Jeśli tak, to czy tranzystor jest sprawny ? Jeśli nie to jak powinienem te pomiary wykonać ? Proszę o pomoc mi, w ich polubieniu. ; )

  Edit:
  Tak jak wcześniej w temacie radzili mi Adamcyn i zadam64, tak też wykonałem pomiary napięć scalaków. (V)
  Spoiler:
  Code: text
  Log in, to see the code

  Uwagi:
  TDA1574 - Radio mocniej szumi po dotknięciu pinu Nr. 14.
  TDA1591 - Lekkie trzaśnięcie w głośnikach po dotknięciu pinu Nr. 9 i 20
  LA1140 - Radio zaczyna stukać i piszczeć po dotknięciu pinu Nr. 1. || Radio mocniej szumi po dotknięciu pinu Nr. 7 i 9.