Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] Zlecę dokończenie projektowania w KiCad płytki PCB z NodeMCU V3

pitsa 15 Mar 2022 19:37 954 13
Computer Controls
    pitsa
    Level 12  
    Starym dziadem już jestem, ale udało mi się po raz pierwszy "zaprojektować" płytkę w KiCad,
    Na podstawie tego schematu połączyłem całość w ten sposób:
    Działa, tylko nie wygląda dobrze.

Te dwa obrazy wyjaśniają w czym potrzebuję pomocy.
    Jest to moduł NodeMCU v3 z ESP8266, sterujący urządzeniem z dwoma silnikami krokowymi, czujnikami indukcyjnymi, wyjściami do przekaźników SSR, wyjściem do wyświetlacza 2x16 z konwerterem I2C, i jest jeszcze arduino Pro Mini wykonujące proste zadanie. Szczegóły podałem w tym miejscu.

Chciałbym zlecić poprawienie tego projektu w KiCad, aby płytka drukowana była jednostronna, zamiast przelotek i drugiej warstwy mogą być przewody do dolutowania (jak zrobiłem te niebieskie).
    Tak, żeby można było to wysłać do firmy robiącej płytki drukowane i samodzielnie polutować.

Gotowy projekt po poprawieniu może być udostępniony publicznie na forum.
    Zależy mi na tym, żeby był w KiCad.
    Proszę o oferty cenowe na wiadomości prywatne.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Computer Controls
    yogi009
    Level 43  
    kozak_sc wrote:
    Nie lepiej i taniej będzie zamówić dwustronne Pcb?

Dokładnie, tym bardziej, że masz już w zasadzie gotowe PCB. Zamień te druty ścieżkami na warstwie Top i masz temat z głowy.
  • Computer Controls
    pitsa
    Level 12  
    Te czerwone ścieżki z pierwszego obrazu już są na warstwie górnej.
    Myślałem, że jest jakiś profesjonalny sposób zastąpić je krótkimi odcinkami drutu w starym stylu:

Skoro dwustronne pcb to nie problem to nie upieram się przy płytce jednostronnej. Zależy mi na profesjonalnym sprawdzeniu, uzupełnieniu o niezbędne pola masy, otwory montażowe, może gdzieś przydałby się jakiś kondensator przy układzie, dioda zabezpieczająca czy coś. Co innego zrobić radyjko w pudełku zapałek z gotowego schematu w Młodym Techniku, a co innego dobrze zaprojektować coś samemu. Zrobiłem coś co działa ale czegoś mogę nie widzieć, nie być świadom jakiejś niezbędności. Praktyk spojrzy i od razu tu da kondensator przy układzie, albo stwierdzi, że zamiast konwertera napięć w formie modułu na płytkach daje się coś innego, przesunie moduł bo uzna, że antena od esp jest za blisko ścieżek. Albo, że skoro te dwa wyjścia są do przekaźnika SSR to lepiej dodać od razu gasik RC. Dałem dwa "1x15 female header" pod NodeMCU a profesjonalista zastąpi to swoim gotowym footprintem, zrobi bibliotekę i gdzieś w internecie umieści do użytku dla innych. Oczywiście tego nie wymagam, ale tak wyobrażam sobie bycie profesjonalistą. Proszę tylko o takie praktyczne poprawki, tego co ulepiłem. Fachowe dokończenie.
    User removed account
    Level 1  
    yogi009
    Level 43  
    Jeszcze bym spróbował wywalić tą ścieżkę kluczącą między listwą pin po lewej u góry. Generalnie mam wrażenie, że da się znacznie uprościć przebieg tych ścieżek.
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Z chęcią bym Ci pomógł z tym projektem ale niestety Kicad'a 6 nie zainstaluję.

yogi009 wrote:
    Jeszcze bym spróbował wywalić tą ścieżkę kluczącą między listwą pin po lewej u góry.

To koniecznie. Druk dwustronny w przypadku fotochemii to żaden problem.
    yogi009 wrote:
    Możesz lutować te druciane zworki, ale po co? Dwie warstwy miedzi, przelotki i po temacie.
    pitsa
    Level 12  
    Serdecznie dziękuję za pomoc.
    Zainstalowałem nowszą wersję programu KiCad. Zrobiłem poprawek tyle co nic, a trzecia godzina już prawie zleciała.
    Zauważyłem, że nie mam złącza zasilania 12V dla czujników indukcyjnych i podpięcia do wspólnej masy z 5V. W prototypie zasilanie 5V jest z NodeMCU i też przydałoby się "rozwojowo" wyprowadzić z prawej złącze na zasilanie 5V. Niebieskie pole odsunąłem od strefy anteny WIFI. Zrobienie otworów znalazłem dzięki ostrzeżeniom, że brak krawędzi płytki. Szukałem gdzie to może być aż zauważyłem, że jest warstwa "krawędziowa". Narysowałem prostokąt na tej warstwie i błąd zniknął. I to była podpowiedź aby dorysować jeszcze okręgi z których będą otwory. Meander ścieżki i GND usunąłem. Tak to teraz wygląda:
    Tutaj moje pliki z płytką.
    W młodości zrobiłbym to jeszcze raz od nowa dla nabrania wprawy pod następne projekty.
    yogi009
    Level 43  
    Nie widzę jak to zrealizowałeś. Ja bym rozlał dwa masowe poligony na warstwach top i bottom, wtedy łatwo doprowadzasz masę tak, gdzie to jest niezbędne. I powinno się zrobić nieco przestrzeni dla reszty sygnałów.
    pitsa
    Level 12  
    W takim przypadku rzeczywiście jest sens robić dwie warstwy. Wiedziałem, że czegoś tak ważnego nie widzę... :D
    Muszę się parę dni zastanowić, czy profesjonalizować to dalej... i zacząć jeszcze raz od początku.
    yogi009
    Level 43  
    Rozlana masa na obu stronach de facto likwiduje potrzebę ciągania ścieżek masowych. W przypadku scalaków (obudowa DIP), w których niektórych nóżek nie podłączamy, można wyciąć te nóżki i znowu otrzymujemy dodatkowy "korytarz" dla naszych ścieżek. Jest kilka technik... Cieszy, że zgłębiasz swój projekt i samodzielnie go ulepszasz. Takie podejście powoduje, że znowu wierzą w sens tego technicznego forum.
    pitsa
    Level 12  
    Jedną zworkę symbolicznie zostawiłem. Będzie nią rezystor 0R. Chyba dałem go na samym początku jako możliwość wykonania przeskoku ponad ścieżką. Po korektach z waszą pomocą jak jakoś to wygląda jak na pierwsze wyklikane PCB. Serdecznie dziękuję za wszystkie podpowiedzi.