Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja PV zacieniana opinie o optymalizatorach

greggoo 16 Mar 2022 18:38 324 4
    greggoo
    Level 3  
    Mam prośbę o poradę w doborze rozwiązania na zacieniane panele.
    Mikroinwertery z pewnych przyczyn odpadają. Obiekt jest trudny bo mam przestrzeń na jakieś 8 paneli na wschodniej stronie (okresowo zacieniane 4 panele) i przestrzeń na 4 na zachodniej stronie praktycznie nie zacieniane. Dach ma około 20stopni, także obie połacie są dość długo nasłonecznione.

Do tej pory pracowałem głownie na sma, fronius i raz na huawei, ale nigdy nie miałem do czynienia z optymalizatorami.
    Chciałbym zamontować jakiś inwerter z 3-3,5kW jednofazowy i maksymalnie wykorzystać panele. Opłacalność tego przedsięwzięcia jest stawiana na drugim miejscu, bardziej zależy mi na odciążeniu pracy koogeneratora w okresie letnim.

Nie mam żadnego doświadczenia z optymalizatorami. W broszurach często piszą, że panele mogą być nawet na różnych połaciach dachu.

Czy faktycznie tak jest? Czy ktoś ma taką instalację, że część paneli jest na zachodniej a cześć na wschodniej?
    Czy lepiej jest dać 4 panele po wschodniej i 4 po zachodniej stronie wszystkie z optymalizatorami obie praktycznie nie zacieniane?
    Czy może lepiej wszystkie po wschodniej i optymalizatory tylko pod panele zacieniane?

Myślałem o huawei, bo taki mam chwilowo u siebie w domu, ale nie wiem jak one się sprawdzają z optymalizatorami. Oczywiście jeżeli jest lepsze rozwiązanie (bardziej wydajne, a niekoniecznie tańsze) to też z chęcią się z nim zapoznam.
    Z góry dzięki za rady.
    rokbok
    Level 31  
    greggoo wrote:
    Myślałem o huawei, bo taki mam chwilowo u siebie w domu, ale nie wiem jak one się sprawdzają z optymalizatorami.

Ja tylko tak gwoli ścisłości, jaki to model inwertera, z końcówką w oznaczeniu M0, czy M1, pytam bo M0 nie współpracują z optymalizatorami i wtedy nie ma co sobie nimi zawracać głowy, po za tym dwie połacie dachu i na jednej tylko 4 panele to trochę mało, należy wziąć pod uwagę napięcie startowe inwertera.
  • Helpful post
    specek
    Level 15  
    Poczytaj trochę forum i o TIGO. Optymalizatory są bardzo ale to bardzo przereklamowane. Mialem 3 producentów już - gra nie warta swieczki, lepiej dołożyc paneli za te pieniądze.
    greggoo
    Level 3  
    Dziękuję za odpowiedź. Mam problem z dołożeniem dodatkowych paneli ze względu na skomplikowany dach.
    Poczytałem trochę o solaredge i wydaje się, że ich optymalizatory są najskuteczniejsze. Także docelowo pewnie w to wejdę. Czytałem tez dobre opinie o huawei ale nigdzie nie idzie ich kupić, a mam teraz inwerter huawei na testach to idealnie byłoby też przetestować optymalizator.

Dodano po 3 [minuty]:

rokbok wrote:
    greggoo wrote:
    Myślałem o huawei, bo taki mam chwilowo u siebie w domu, ale nie wiem jak one się sprawdzają z optymalizatorami.

Ja tylko tak gwoli ścisłości, jaki to model inwertera, z końcówką w oznaczeniu M0, czy M1, pytam bo M0 nie współpracują z optymalizatorami i wtedy nie ma co sobie nimi zawracać głowy, po za tym dwie połacie dachu i na jednej tylko 4 panele to trochę mało, należy wziąć pod uwagę napięcie startowe inwertera.

Tak to jest z końcówką M1. Wziąłem go na testy i od stycznia go testuję w różnych wariantach. Startuje przy bardzo niskim napięciu. Szybciej w porównaniu do mojego starego froniusa (takiego z 10 letniego) i później kończy. Ale różnica w produkcji nie jest jakoś powalająca.
    Robyn212
    Level 14  
    greggoo wrote:
    Dziękuję za odpowiedź. Mam problem z dołożeniem dodatkowych paneli ze względu na skomplikowany dach.
    Poczytałem trochę o solaredge i wydaje się, że ich optymalizatory są najskuteczniejsze. Także docelowo pewnie w to wejdę. Czytałem tez dobre opinie o huawei ale nigdzie nie idzie ich kupić, a mam teraz inwerter huawei na testach to idealnie byłoby też przetestować optymalizator.

Dodano po 3 [minuty]:

rokbok wrote:
    greggoo wrote:

Tak to jest z końcówką M1. Wziąłem go na testy i od stycznia go testuję w różnych wariantach. Startuje przy bardzo niskim napięciu. Szybciej w porównaniu do mojego starego froniusa (takiego z 10 letniego) i później kończy. Ale różnica w produkcji nie jest jakoś powalająca.

Ja mam instalację na optach Huawei na wszystkich panelach. I jestem zadowolony na tą chwilę. Przy 4,26kWp w ostatnie bezchmurne dni wyciągała mi instalacja 20-22kWh więc nie jest chyba źle biorąc pod uwagę, że w ciągu dnia tylko przez godzinę panele nie są zacieniane. Poniżej wykres z bezchmurnego dnia z najlepszym jak do tej pory uzyskiem.
    Instalacja PV zacieniana opinie o optymalizatorach