Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia Core2 wyłącza się po paru minutach

07 Lis 2005 10:23 3513 10
  • Poziom 20  
    Czy ktoś ma opis tego scalaka. Szukałem po całym internecie i nie ma go nigdzie. Podejrzewam że jest on uszkodzony ale muszę się upewnić. Objawy przypominają uszkodzenie trafopowielacza, tzn skrzeczenie duży pobór prądu. Zawsze po pierwszym włączeniu jest wszystko OK. Problem zaczyna się sam po paru minutach , albo po przełączeniu na czuwanie i próbie powrotu do pracy. Potem już zawsze jest źle, nawet wyłaczenie na godzinę nie pomaga. Następnego dnia znowu parę minut jest dobrze itd. Trafopowielacz był wymieniany 3 razy, wszystkie diody na wyjściu trafopowielacza są wymienione, elektrolity też, zresztą jak już jest źle (skrzeczy) to wypięcie diod nie pomaga. Musi zostać tylko jedna od D521 od +12V bo TV w ogóle nie ruszy. Scalak od pionu wymieniony. Elektrolity w przetwornicy też wymienione oprócz głównego na 300V. Kondensator powrotów w kolektorze S2055 5.6n też wymieniony. Kondensatory suche wokół TDA8372 też wymienione oprócz SMD.
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Jaki to typ tego TV?.
  • Poziom 20  
    Nokia 5530VT chasiss core2
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Ten scalak występuje w takich TV:
    Nokia 6330 VT, 5110VT - Chassis 90 NN/PS.
    Graetz Kongress 2151 VT - Chassis D-E FST(90)
    Nokia 3879 VT Digivision - Chassis D-E FST 3505(110).
  • Poziom 20  
    No to co że występuje. Czy mi to coś daje? Przecież pisałem że szukałem po całym internecie i opisu do niego nie ma nigdzie. Jest to scalak Philipsa a nie ma go na ich stronie.
  • Poziom 24  
    Czy to Ci wystarczy.

Moderowany przez mirex:

Załącznik usunięty. Regulamin pkt 10.10.

• Moderator
    Głównej elki w zasilaczu nie wymieniłeś, bo..?
  • Poziom 20  
    Widzę że temat wzbudził większe zainteresowanie. No więc odpowiadam. Elki głównej w zasilaczu nie wymieniłem bo zasilacz pracuje poprawnie (na 99%). Przy obciążeniu +B zarówką pracuje bardzo długo i nic się nie dzieje. W tym TV układ zasilacza i odch. pozimego jest nietypowy. Jeżeli ktoś przeglądał schemat to wie. Baza Hota S2055 jest sterowana wprost z trafa przetwornicy, wobec tego przetwornica musi być zsynchronizowana z odchylaniem poziomym. Przy pracy standby przetwornica pracuje z większą częstotliwością tzw paczkami "burstami" Sterownikiem przetwornicy jest TEA2164G jego opis mam bo był w internecie. Ale jest to tylko SLAVE , Masterem jest właśnie TDA8372A. Aby w trybie standby nie była wysterowywna baza Hota napięcie z trafa przetwornicy musi być nieco niższe poniżej napięcia wystrowania bazy. Nie ma tu żadnego przekaźnika lub tranzystora do wyłącznia +B.

Kol elexor przysłał mi fragment schematu chasiss core2, ale ja ten schemat mam. Interesuje mnie na przykład : Jakie elementy zewnętrzne przy TDA8372 pracują w generatorze H. Jak jest zasilany ten scalak w standby i w normalnej pracy piny 19 i 13 a może jeszcze jakieś. Jak działają układy zabezpieczeń w tym scalaku do czego służy pin 22 i 23. itd...
    W bazie elektrody jest schemat Core2 ale trochę nieczytelny, dysponuję lepszym plikiem . Jeżeli kogoś interesuje mogę wysłać na PW.
    Najlepiej byłoby na próbę wymienić TDA8372 i TEA2164 ale jest problem bo oba kosztują po więcej niż 70zł.
  • Poziom 16  
    Witam jest to typowa usterka w Nokiach nalezy wymienić kondensatory w kolektorze S2055 a szczególnie 27nf oraz pozostałe w korekcji wymienić na nowe nie sprawdzać pojemności
    powodzenia
  • Poziom 20  
    Wymieniłem C503 5,6n 1600V, C513 i C514 0,18uF , C652 2,2uF i nie pomogło. Jest to wersja z odchylaniem 90stopni i obwody korekcji są bardzo proste.Nie ma tam 27nF.
  • Poziom 20  
    Wreszcie udało mi się naprawić ten TV. Uszkodzony okazał się kondensator C701 10uF/350V po stronie pierwotnej przetwornicy na napięciu głównym 300V. Nie jest to główny kond filtrujący (jest tam C658 150uF /350V), występuje on dodatkowo po filtrze indukcyjnym na nap 300V. Znalezienie tego było bardzo trudne bo w ogóle nie kojarzyło się z objawami. Najbliżej był kolega Mirek Z. Dziękuję wszystkim za wskazówki.