Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bex: Chodzący czworonożny robot, który może nosić na sobie człowieka

ghost666 17 Mar 2022 22:38 534 0
 • Bex: Chodzący czworonożny robot, który może nosić na sobie człowieka
  Na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Robotów w Tokio inżynierowie z Kawasaki zaprezentowali Bex - czworonożnego robota, który może chodzić, a nawet nosić na plecach ludzkiego pasażera. Na wystawie Bex został skonfigurowany tak, aby wyglądał jak koziorożec, rodzaj dzikiej kozy, od której maszyna wzięła swoją nazwę.

  Bex został stworzony jako część wysiłków Kawasaki w ramach szerokiego projektu stworzenia "platformy humanoidalnej". Projekt o nazwie Kaleido skupiał się dotychczasowo na tworzeniu maszyn, będących w połowie drogi między robotami podobnymi do ludzi a robotami kołowymi. Bex wydaje się być tutaj sporymn odstępstwem od dotychczasowych postępowań – jest czworonogiem z kołami w kolanach. Robot może chodzić, pod wieloma względami podobnie do czworonoga z Boston Dynamics, choć znacznie wolniej. Ale może też kucnąć na kolana, gdzie znajdują się koła. W takiej sytuacji robot blokuje stawy i odpala silnik, który napędza robota jak samochód. Bex może również przewozić ładunki (do 100 kilogramów) czy ludzi. Na wystawie Bex był dosiadany przez jednego z inżynierów i jeździł w kółko jak kucyk. Zespół Kawasaki również zadbał, aby robot był nieco bardziej przyjemny wizualnie niż wielu jego konkurentów - wyposażono go w migające światła, które biegną w górę i w dół jego szyi i poroża.  Przedstawiciele firmy Kawasaki zauważyli na pokazie, że głowę robota można zastąpić innymi odpowiednimi alternatywami, takimi jak głowa konia lub w ogóle można jej nie montować. Zauważyli również, że Bex został zaprojektowany do szybkiego poruszania się w konfiguracji kołowej, a konfiguracja chodu jest raczej dedykowana do tego, aby radzić sobie z nierównym terenem. Ponadto zespół postawił na stabilność. Kiedy robot jedzie, wszystkie jego koła są zawsze na ziemi, a gdy idzie, jego chód utrzymuje co najmniej dwie stopy na ziemi. Zmniejszyło to wymagania obliczeniowe i uczyniło robota bezpieczniejszym w użyciu wokół ludzi.

  Nie jest do końca jasne, jaki jest plan Kawasaki. Czy robot ma być tylko prezentacją ich możliwości technicznych, czy też firma planuje go sprzedawać. Nawet jeżeli sprzedaż klientom zewnętrznym jest rozważana, to nie jest znana jeszcze cena, ani termin dostępności.

  Źródło: https://techxplore.com/news/2022-03-bex-quadruped-robot-person.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11418 posts with rating 9637, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.