Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet

keikan 18 Mar 2022 08:29 831 12
    keikan
    Level 12  
    Dzień dobry.
    Posiadam kocioł gazowy kondensacyjny Fondital Antea KC 24.
    Aktualnie współpracuje on ze sterownikiem pokojowym z poprzedniego kotła tj firmy Buderus.

Chciałbym jednak podłączyć do kotła dedykowany sterownik OpenTherm (z uwagi na większą ilość możliwości konfiguracji i ustawień kotła z poziomu sterownika).
    Ponadto planuję dołożyć sondę pogodową i oryginalny sterownik też obsługuje tą funkcję.
    Oryginał to: 04 Klasa ERP V /0CREMOTO04/
    Link do sterownika:
    https://efornax.pl/zdalne-sterowanie-04-klasa-erp-v,3,6885,6823
    Niestety nie ma go aktualnie w sprzedaży.
    Znalazłem natomiast z wyglądu identyczny sterownik firmowany przez Termeta:
    Easy Remote:
    https://sterownikitech.pl/easy-remote,id991.h...eneo_cid=39e64414-40ac-e038-b527-fe6888e7b9d2
    Niestety w sklepie nie potrafiono mi odpowiedzieć, czy to są te same sterowniki.
    Czy ktoś ma może wiedzę w temacie i podpowie, czy te sterowniki są kompatybilne?
    zlotaronczka
    Level 20  
    Zadzwoń, skontaktuj się z www.techsterowniki.pl może uda się wybrać coś z ich produkcji.
  • Helpful post
    bro2004
    Level 29  
    Wygląda identyko. Znajdz instrukcję swojego. A do Termetu masz na stronie producenta. Powinien pasować. Masz 14 dni na odesłanie przy zakupie przez internet :)
    keikan
    Level 12  
    Dziękuję za opinie (zwłaszcza za instrukcje obu sterowników).
    Instrukcje są identyczne, czyli produkuje je pewno ten sam zakład - tylko są brandowane na Termet lub Fondital.
    Będę próbował na wiosnę podłączyć steronik Termeta i się okaże...
    dziękuję
    fredeq1
    Level 1  
    Witam
    Jestem na etapie poszukiwania sterownika do tego kotła Fondital Antea, serwisant mi chciał wcisnac sterownik Salus ale nie wiem czy lepiej nie kupic jakiegos dedykowanego
    keikan
    Level 12  
    Ja zrezygnowałem z zakupu tego termeta. Nie będę ryzykował. Zamówiłem oryginał fonditala i za tydzień będę miał zainstalowany. Gdyby kogoś interesowała cena to = 450 zł.

Dodano po 2 [minuty]:

fredeq1 wrote:
    Witam
    Jestem na etapie poszukiwania sterownika do tego kotła Fondital Antea, serwisant mi chciał wcisnac sterownik Salus ale nie wiem czy lepiej nie kupic jakiegos dedykowanego

NIe wiem jakie opcje ma salus (czy to np tylko termostat pokojowy) - natomiast oryginał Fonditala steruje pracą pieca. Czyli oprócz programowania temperatury w pomieszczeniu w różnych dniach i godzinach - można na nim ustawiać temperaturę wody CO i CWU oraz ustawiać inne opcje kotła - nie trzeba chodzić do kotłowni. Dla mnie to jest największy atut.
    bossprzemek
    Level 2  
    Dzień dobry,
    chciałem się dowiedzieć odnośnie pieca i sterownika Fondital.
    Mam zamontowany piec Fondital Antea i dedykowany sterownik.
    Sterownik jest ustawiony na dzień 24° i noc 20°.
    Tylko nie wiem, czy mam dobrze to poustawiane, bo piec nie wyłącza się.
    Jak dojdzie do zadanej temperatury to działa na 10%, ale nie wyłącza się.
    Zastanawiam się, czy w piecu są złe parametry, czy w sterowniku, albo sterownik jest uszkodzony.
    Proszę o fotki jak to ma być ustawione.

Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet
    keikan
    Level 12  
    Ja już mam ten sterownik z tym samym piecem ponad rok i jestem baaaardzo zadowolony. Spalanie w stosunku do ubiegłego roku spadło znacząco.
    Też miałem taki objaw. To kwestia ustawienia sterownika do konkretnej pracy:
    ma on opcję
    - on/off
    - modulowanej
    - z sondą zewnętrzną (tzw pogodówka)

ON/OFF mam ustawione obecnie. Polega ona na tym, że po dojściu do ustalonej temperatury (lub kilka dziesiątych stopnia więcej - tzw histereza ustawiana na sterowniku) - sterownik wyłącza kocioł i czeka na spadek temperatury aby włączyć go ponownie.

MODULACJA (miałem ją na próbę ale wg. mnie była nieefektowna) polega na tym, że sterownik "czując, że zbliża się do zadanej temperatury (np. 24 stopnie) - obniża temperaturę wody zasilającej, aby tej temperatury nie osiągnąć (tzn, żeby piec się nie wyłączył i pracował cały czas)
    Niby to ma być ekonomiczne, ale w moim przypadku miałem ustawioną temp zasilającą CO na 50 stopni.. Wtedy miałem wyszystkie pomieszczenia fajnie dogrzane.
    Gdy była opcja modulowana, to przed osiągnięciem zadanej temperatury pomiesczenia kocioł tak spadał z grzniem wody, że miała ona 30 stopni i w innych pokojach było po prostu zimno.
    Według mnie ta opcja ma szansę sprawdzić się tylko przy podłogówce w domu.

Wybór opcji robi się w ustawieniach początkowych sterownika.
    Polecam instrukcję

1/ ustawiasz sterownik w pozycji OFF
    2/ naciskasz jednocześnie PROG + RESET (po kliku sekundach pojawia się napis PAR)
    3/ idziesz pokrętłem do funkcji : P04
    4/ ustawiasz numer parametru "0" (to jet opcja on/off a nr 1 to właśnie modulacja, nr 3 to czujnik pogodowy)
    5/ zatwierdzasz wciśnięciem pokrętła
    6/ wciskasz RESET

i tyle...

daj znać , czy pomogło...
    bossprzemek
    Level 2  
    Brak poprawy.
    To są moje ustawienia na sterowniku.
    Zastanawiam się jeszcze nad podłączeniem przy piecu.
    Typ 5411 ANTEA KRB 24
    Czy zworka 1-2 i 19-20 mają wpływ na złą pracę tego sterownika?
    Czy zworki odpiąć?

Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet Kompatybilność sterownika kotła Fondital ze sterownikiem Termet
    keikan
    Level 12  
    Zworkami się nie bawiłem ..to robił serwisant.. inna sprawa,że moim zdaniem 0.5 stopnia histerezy to za dużo ..ja mam: - 01 a na drugim : 0.2 ( Ty masz -0.5 i 0.5
    Ps.jska masz instalacje ? Ja mam tylko grzejniki i temp. Wody zasilającej co ustawiam w zależności od temp.zewnetrznej od 45 ( gdy na zewnątrz jest ok +5) do 55 stopni gdy są większe mrozy
    bossprzemek
    Level 2  
    Dziękuję Keikan za poświęcony czas.
    Piec wyłącza się i włącza o zadanych parametrach. Teraz zobaczę jaki będzie rachunek za gaz. Pozdrawiam.
    keikan
    Level 12  
    nie ma za co..Od tego jest forum ;) Sam też nie raz potrzebowałem pomocy w innych tematach i byli ludzie, którzy pomogli mnie...