Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Unitra Condor - jak doprowadzić do perfekcji?

Alano166 19 Mar 2022 20:39 588 11
 • #1
  Alano166
  Level 5  
  Witam, od kilku dni posiadam radio Unitra Condor, przez ostatnie 20 lat stało na działce u wuja w nieogrzewanym budynku, kilka dni temu spytałem się czy mogę wziąć.
  - Radio się włącza, stacje radiowe odbiera perfekcyjnie, głośniki w stanie idealnym, zawieszenia całe, dają nieźle i teraz pytanie jakie kondensatory należało by wymienić. Nie mam zielonego pojęcia, lutować umiem więc bym powymieniał, ale jakie które i gdzie - niech mi ktoś pomoże.
  - Potencjometr głośności trzeszczy bardzo i pytanie jak to naprawić, dodam że potencjometr nie jest zwykły, bym powiedział że niezwykły bo "podwójny", kto ma Condora to będzie wiedział o czym mowa.
  - Przyciski od wyboru kaseta, radio, wyjście, itp. trzeszczą, najgorzej przycisk wyboru radio.
  - Magnetofon pewno poszły paski to umiem więc wymienię, ale elektronika też pewno padła. Klikam PLAY i głowica się podnosi, kaseta kręci się na dosłownie 2 sekundy, jest głos i głowica się opuszcza i mechanizm staje, przewijanie nie działa.
  - Wskaźnik ledowy dźwięku nie mam pojęcia czy jak jest przełączone na radio to czy powinien działać, bo u mnie nie działa tylko pali się z kanału L i P jednak kropka nawet jak podgłośnię na max'a, ale gdy klikam przy włączonym radiu przycisk record który wyskakuje, bo też nie wiem czy on nie powinien być wciskany, to na chwile się pojawiają diody na wskaźnikach na 3 sekundy i gasną, przy kasecie jak gra te 2 sekundy to wskaźnik działa poprawnie.
  - I w sumie to tyle, jakiś nalot jest na obudowie białe kropki, myślałem że to grzyb ale nie i nie mogę tego zmyć niczym, próbowałem płynem do naczyń. Mam srebrnego Condora to tak nie widać, ale na szybce wskaźnika i szybce klapki kasety widać najbardziej malutkie kropeczki lekko białe.
  https://www.youtube.com/watch?v=rVavGGOI8H0 FILM w którym opowiadam co i jak, jak ktoś chce niech obejrzy, sorry za jakość
 • #2
  kiss39
  Level 38  
  Witam.

  Alano166 wrote:
  od kilku dni posiadam radio Unitra Condor, przez ostatnie 20 lat stało na działce u wuja w nieogrzewanym budynku
  20 lat na działce to swoje zrobiło, wilgoć, itp. sprzęt wymaga przejrzenia np. czy nie ma zimnych lutów, sprawdzenie wartości bezpieczników wg instrukcji serwisowej, mechanizm magnetofonu (paski) elementy elektroniczne jak kondensatory, rezystory, tranzystory.

  1. A jakie masz doświadczenie chodzi o podstawy elektroniczne ?
  2. ZWM Lubartów RM 820 S Condor to jeden z lepszych radiomagnetofonów stereofonicznych.
  3.

  W pierwszej kolejności sprawdzasz układ zasilania ze schematem w reku, czy w punktach zgadzają się wartości napięć. Jeśli (Ukł. zasilania) za mostkiem Graetza są kondensatory filtrujące, sprawdzasz na linii (+) danego kondensatora jaka jest wartość napięcia, jeżeli jest większa niż wmontowany kondensator wymieniasz (markowy) o takiej samej pojemności, ale większym napięciu.


  Powodzenia dasz radę ;)
 • #3
  Broonzy
  Level 16  
  Jeśli chodzi o DNL - to jest bardzo stary system obniżania szumów stosowany przy odtwarzaniu muzyki z magnetofonu. (działa tylko przy odtwarzaniu).
  Nie sądzę żeby się zepsuł - puść jakąś "rzadką" muzyczkę, czyli najlepiej jakiś solowy instrument z dużą ilością "powietrza".
  Wzmocnij wysokie tony i "pogłośnij" - w krótkich przerwach między dźwiękami będziesz słyszał lekki szum, naciśnij klawisz DNL i te szumy powinny się trochę zmniejszyć.
  Poprawa nie będzie "zwalała z nóg" - bo DNL to strasznie stary system (chyba pierwszy) i on obniża szumy tylko o jakieś 6 dB.
  Wymień kondensatory elektrolityczne w filtrze zasilacza na współczesne i o 2X większej pojemności, (to wzmocni basy).
  Kondensatory sprzęgające między stopniami wzmacniacza są pewnie elektrolityczne - zmień je na tantalowe o tej samej pojemności.(uważaj na polaryzację kondów - czyli + i -).
  Najgorszy problem może być z potencjometrami stereo - najlepiej byłoby skombinować nowe nieużywane, o ile z opornością i charakterystyką może nie być wielkich problemów, to potencjometry powinny mieć dokładnie takie same rozmiary (długość ośki i sposób mocowania gałki), potencjometr od siły głosu powinien być logarytmiczny a te od barwy powinny być liniowe.
  Poszukaj na google, ostateczna ostateczność to rozebranie potencjometru od siły dźwięku i lekkie "zamazanie" czarnych ścieżek ołówkiem HB, to bardzo precyzyjna robótka, bo jeśli nierównomiernie zamażesz ścieżki ołówkiem - to przy używaniu tak "rasowanego" potencjometru będzie zmieniał się "balans", czyli proporcje siły dźwięku w lewym i prawym głośniku.
  W Warszawie są giełdy używanej elektroniki, wybierz się tam z potencjometrem wzmocnienia - i poszukaj .
  Jeśli chodzi o plamki to pewnie jest to grzyb. Zastosuj odpowiedni preparat albo przetrzyj delikatnie plastiki octem.
  Powodzenia.
  :)
 • #4
  Alano166
  Level 5  
  kiss39 wrote:
  Witam.

  Alano166 wrote:
  od kilku dni posiadam radio Unitra Condor, przez ostatnie 20 lat stało na działce u wuja w nieogrzewanym budynku
  20 lat na działce to swoje zrobiło, wilgoć, itp. sprzet wymaga przejrzenia np. czy nie ma zimnych lutów, sprawdzenie wartości bezpeiczników wg instrukcji serwisowej, mechanizm magnetofonu (paski) elementy elektorniczne jak kondensatory, rezystory, tranzystory.

  1. A jakie masz doświadczenie chodzi o podstawy elektroniczne ?
  2. ZWM Lubartów RM 820 S Condor to jeden z lepszych radiomagnetofonów stereofonicznych.
  3.

  W pierwszej kolejności sprawdzasz układ zasilania ze schematem w reku, czy w punktach zgadzają sie wartosci napięć. Jezli (Ukł. zasilnia) za mostkiem Graetza są kondensatory filtrujące sprawdzasz na linii (+) danego kondensatora jaka jest wartość napiecia , jezeli jest wieksza niz wmontowany kondensator wymieniasz (markowy) o takiej samej pojemności, ale większym napięciu.


  Powodzenia dasz rade ;)


  1. Słabe doświadczenie jestem początkujący mam podstawowe narzędzia multimetr i lutownica lutować umiem wlutować też tylko problem jest czy to starczy aby naprawić to radio

  3. Skąd schemat ogarnąć?
 • #5
  LEDówki
  Level 39  
  Zadaj sobie pytanie, co dla Ciebie znaczy "doprowadzić do perfekcji"? Czy jest to doprowadzenie do stanu fabrycznego, czy może poprawienie fabryki?
  Weź, uruchom ten sprzęt w całości. Wymiana kondensatorów na pałę, to proszenie się o problemy. Początkujesz, więc ryzyko zrobienia nowych usterek jest duże a Tobie zabraknie umiejętności żeby je usunąć. Mam też wątpliwości co do kondensatorów tantalowych w torze sygnałowym - jedni mówią "tak, montować", drudzy mówią "absolutnie nie nadają się do tego". Trzeba będzie podrążyć temat. Plamy na obudowie mogą pochodzić od ochlapania radia farbą, roztworem farby itp. Powinno to zejść przy delikatnym przecieraniu. Z tym jednak ostrożnie, bo łatwo uszkodzić obudowę, a części zamiennych brak.
 • #7
  kiss39
  Level 38  
  Alano166 wrote:
  1. Słabe doświadczenie jestem początkujący mam podstawowe narzędzia multimetr i lutownica lutować umiem wlutować też tylko problem jest czy to starczy aby naprawić to radio.
  3. Skąd schemat ogarnąć?


  UWAGA!, zanim cokolwiek bedziesz przy tym CONDOR-ze robił to warto poczytać na forum https://www.elektroda.pl , https://unitraklub.pl o usterkach, problemach można wejść na youtube i przejrzeć, poszukać filmy naprawy RM-820 S Condor itp.

  -------------------------------------------------------
  Plus taki ze to POLSKI sprzęt, który zawiera schemat oraz wykaz elementów elektronicznych, ustawienia i to znajdziesz wszystko w instrukcji serwisowej.
 • #8
  olaf x
  Level 33  
  Nie wymieniałbym " na pałę" kondensatorów, tylko jeśli padł, to trzeba sprawdzić po wylutowaniu na przyrządzie, wlutować trzeba zgodnie z oznaczeniami bez pomyłek.
  Do potencjometrów i isostatów są odpowiednie preparaty, a właściwie po kilka stosowanych w odpowiedniej kolejności, a przy isostatach po rozebraniu, ale na próbę można użyć w isostatach Kontakt 60, a potencjometrach Kontakt PR.
  Jeśli poszły paski to nic dziwnego, że mechanizm staje.
  Zaczynamy zawsze od podstaw. Jeśli radio gra perfekcyjnie jak piszesz to połowa roboty za tobą, zasilanie, wzmacniacz, radio - nie potrzebują ingerencji czy wymian kondensatorów.
 • #10
  kiss39
  Level 38  
  Alano166 wrote:
  dziękuję za pomoc ale chyba się poddam i oddam do jakiegoś serwisu
  Zorientuj sie ile to bedzie kosztowało, pewnie za tą cene naprawy bedziesz mógł kupic drugi taki Condor.