Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik i o 200 kWh więcej miesięcznie.

marcinmandowski6 20 Mar 2022 20:12 192 4
lampy.pl
    marcinmandowski6
    Level 2  
    Witam wszystkich. Szukam profesjonalnej odpowiedzi. Stary licznik został zmieniony, gdy musiałem podpisać nową umowę, gdyż wyprowadziła się ode mnie żona z synem. Przy podpisaniu zostałem poinformowany, że licznik który jest, powinien być wymieniony w 2016 r. a był rok 2020. Licznik został zmieniony na nowy, w domu jest o dwie osoby mniej. O 1 telewizor mniej, konsolę, komputer i wiele innych rzeczy. Bardzo mnie zdziwiło, iż będąc sam, pracując od rana do wieczora przez 6 dni w tygodniu, przez miesiąc naciągnąłem 416 kWh. Jest bojler 80 litrów, włączany jest energooszczędnie, TV max. 100 W, dekoder, router i akwarium max 50 W. Byli z elektrowni, zobaczyli, że plomby są, zdjęcia zrobili, protokół spisali i stwierdzili, że jest wszystko w porządku. Przy wymianie licznika mnie nie było, tylko elektrykowi udostępniłem klucz do skrzynki. Troszkę mam pojęcia co do elektryki i zacząłem kombinować i wyłączać bezpieczniki na kilka dni. Instalacja i rozdzielnica jest nowa. Na 50 m kw. mieszkania w starej kamienicy, na klatce jest jeden stary bezpiecznik główny, poniżej kolejny już bezpiecznik główny na 3 fazy. Do dwóch lat wcześniej w całej kamienicy od 90 lat tylko ja miałem 3 fazy. Gdy zacząłem kombinować z bezpiecznikami, właściciel nagle chciał zrobić pomiary niby uziemienia w kontaktach. Gdzie tylko ja do dziś mam całą nową instalację w kamienicy. Do pomiarów nie doszło. Po powrocie z pracy niedawno, ktoś się włamał do skrzynki na licznik, widać ewidentne że była pokrywa ściągana i tynk z farbą jest na dole. A plomby są wymieniane na jakieś plastikowe biało-czerwone. A wcześniej były plomby zaciskane. Nie byłem informowany przez elektrownię o ingerencji w licznik.
  • lampy.pl
    Zbych034
    Level 38  
    Jeżeli kradnie ktoś ci energie to robi to za licznikiem.
  • lampy.pl
    marcinmandowski6
    Level 2  
    Tak. Albo jest podpięty do któregoś bezpiecznika kabel, i mam podejrzenia że kiedy robiłem remont i podwieszalem sufity do lampy było 7 kabli. I to wyłączyłem na kilka dni. Ogólnie posiadam 26 esuw na m1. A instrukcja była wymieniana przez właściciela.
    conrad9210
    Level 24  
    Cześć, rozumiem, że masz nową rozdzielnicę, z niej idzie przewód do licznika a za licznikiem masz zabezpieczenie przedlicznikowe. Wychodząc z domu wyłącz zasilanie w rozdzielnicy zabezpieczeniem głównym tak by odciąć zasilanie całego mieszkania. Zanotuj sobie ile masz zużycia kWh na liczniku. Po powrocie zobacz czy nabiło jakieś jednostki. Jeżeli tak to ktoś mógł się podpiąć bezpośrednio za twoim licznikiem a przed rozdzielnicą. Natomiast jeżeli nie było zużycia to źródło upływu może być w lokalu. Pisałeś, że masz nową instalację, jesteś pewien, że nikt w trakcie remontu nie dołożył żadnego przewodu sąsiadowi? Z drugiej strony upływność może też być do ściany (przewód fazowy niezaizolowany dotyka bezpośrednio do ściany). Jeżeli instalacja została położona niezgodnie ze sztuką, bez poszanowania prawa budowlanego to mogą dziać się takie rzeczy. Masz zrobione i podpisane przez uprawnioną osobę pomiary? To pozwoli wykluczyć winę samej instalacji. We własnym zakresie możesz jeszcze szukać źródła odłączając poszczególne obwody i sprawdzać czy zużycie nadal występuje. Zaczął bym od bojlera.
    Pozdrawiam
    vodiczka
    Level 43  
    marcinmandowski6 wrote:
    Troszkę mam pojęcia co do elektryki i zacząłem kombinować i (wykańczać) wyłączać bezpieczniki na kilka dni.
    Do jakich wniosków doszedłeś :?:
    Czy wyłączałeś tak jak proponuje kolega?
    conrad9210 wrote:
    Wychodząc z domu wyłącz zasilanie w rozdzielnicy zabezpieczeniem głównym tak by odciąć zasilanie całego mieszkania...