Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powerbank z Chin - rozłącza po paru sekundach, próba zdiagnozowania usterki

Nortek 23 Mar 2022 15:48 273 9
 • #1
  Nortek
  Level 11  
  Mam tani chiński power bank. Parametry na wyjściu to 5 V i 1 A.
  Problem jest taki, że zasila on jedynie przez parę sekund, następnie rozłącza się, ponowne wypięcie i wpięcie przewodu ponawia cały proces.
  Pomierzyłem wszystkie rezystory SMD - wartości prawidłowe. Sprawdziłem układy Q1 U2 i U1 - brak zwarć, przebić. Jedyne, co zauważyłem, to piszcząca cewka 2R2. Czy to ona może generować problem? Jak tak, to na jaką mogę ją wymienić? Musi być taka sama?
  Akumulator sprawdziłem - sprawny, problemu nie rozwiązuje nawet podpięcie zasilacza 5 V zamiast akumulatora - objawy te same.
 • #2
  paw1470
  Level 17  
  Co nim zasilasz? Jeżeli pobór prądy jest mały to się wyłączy. Ludzie czasami dają jakieś dodatkowe obciążenie. Gdzieś widziałem nawet modyfikację żeby działało na stałe. Wydaje mi się że w tej wersji pomiar prądu jest wewnątrz. Możliwe że nic nie zrobisz. Jeżeli coś jest uszkodzone to taniej kupisz całą płytkę niż ten mały układ.
 • #3
  Nortek
  Level 11  
  Próbowałem zasilić różne układy i urządzenia. Arduino, ładować telefon... ale również nawet zasilić myszkę. Efekt zawsze ten sam. Dodam , że przedtem działał normalnie z tymi samymi urządzeniami także coś po prostu się uszkodziło .
 • #4
  paw1470
  Level 17  
  Samo Arduino to chyba 20-40 mA. Nie pamiętam ile było dokładnie przed moimi przeróbkami. Mysz bez komunikacji może przechodzić w tryb uśpienia. Jeżeli telefon to Samsung to może być jakiś problem. Nie wszystkie kable z nimi działają. Może jakieś błędy komu ikacji albo inne wymagania kernels. Daj coś prostego potrzebujące więcej mocy. Sprawdź jakiś większy rozmiarowo opornik 10-40 R. Coś żeby odebrało stałe ponad 100 mA bez żadnej komunikacji. Nie wiem co masz i trudno podpowiedzieć.
 • #5
  Nortek
  Level 11  
  No tylko , że... procz tego ardunio podłączyłem cały układ z wentylatorem oraz modułem bezprzewodowym i jakimis diodami itd. Nie bede teraz opisywa co on robi ale pobiera troche pradu. Po za tym jak mówie on wcześniej działał. Ten telefon to LG K220 i tez bez problemu go ladowal. Teraz sie cos zrypalo dopiero wiec to nie kwestia poboru pradu. Myszke znow podlaczalem bo myslalem ze za duży prad a jako , że ona pobiera 50mA to chcialem sprawdzic jak sie zachowa. No i tak samo pare sekund swieci i wylacza sie :/
 • #6
  paw1470
  Level 17  
  Sprawdź jeszcze napięcie ogniwa. Może jest uszkodzone i nie daje wystarczającego prądu podczas pracy. Najłatwiej i najtaniej wywalić całą płytkę i włożyć nową. Takie obudowy kiedyś kupowałem w Chinach po 60 groszy razem z płytką. Sama płytka była droższa ale też tania. Nie znam aktualnych cen ale chyba nie ma sensu się bawić. Możesz poszukać jak wyłączyć zabezpieczenie. Gdzieś po angielsku widziałem wszystko rozpisane co jak działa i ktoś zablokował. Tylko że to chyba właśnie był inny układ. Będę siedział przy kompie to może poszukam. Tego się nie naprawia bo części wyjdą drożej niż całość
 • #7
  Nortek
  Level 11  
  Tak wiem, że się nie naprawia ogólnie. Ale jak mówiłem układy zdają się być sprawne po wstępnych pomiara a jedyne co zauwazyłem to piszczenie tej cewki.
  Ogniwo sprawdziłem na samym początku, było ok... nawet przylutowałem zasilacz oraz inne ogniowo to samo...

  No jak cos będziesz miał to podeślij
 • #9
  Nortek
  Level 11  
  Tak jak mówie podpinałem. Zarówno inne ogniowo jak i nawet zasilacz 5V, efekt ten sam.
 • #10
  paw1470
  Level 17  
  Zasilacz 5v nie ma sensu. Jak już to między 2,5 a 4,5. Tak żeby całość miała co robić. No ale pewnie uszkodzony główny układ.
  Wrzucam link. Nie wiem czy najtańsze. Jak kupisz 10 to przesyłka też będzie 10 i wyjdzie ci po 2 zł za płytkę. Ja kiedyś płaciłem dużo taniej ale czasy się zmieniły. Możesz też szukać na shopee
  https://a.aliexpress.com/_mrLaLSQ
  Kup nowe i nie dziaduj. Pewnie nawet jak na złom pójdziesz to znajdziesz całe pudła takich śmieci. Będę się musiał wybrać pewnego dnia bo sam siebie namówiłem.

  Dodano po 7 [godziny] 37 [minuty]:

  https://www.idogendel.com/en/archives/687
  tu masz przeróbkę o której pisałem ale to jest na bardziej rozbudowaną wersję. Jeżeli chcesz naprawić sugeruję podmienić układ na identyczny. Brdziesz wiedział gdzie jest problem. No ale to raczej bez sensu bo taniej wyjdzie nowe. Nawet ja bym się tym nie zajmował. Wcześniej dałem link do przykładowej obudowy z chin. Kiedyś można było nawet dostać powerbank za zainstalowanie apki w różnych sklepach. Leżały tego pełne kosze i jak ktoś miał ochotę to mógł się bawić w tworzenie kont. Ludzie mieli tego pełno.