Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Laptop Lenovo Legion 5 17ACH6H - upgrade RAM / SSD

Rojek74 25 Mar 2022 17:49 1203 9
    Rojek74
    Level 2  
    Witam.
    Pytania dotyczą planowanego dołożenia pamięci RAM i dysku SSD w następującym modelu:
    Laptop Lenovo Legion 5 17ACH6H 17,3" 144Hz
    AMD Ryzen 5 5600H
    16GB RAM
    1TB SSD Dysk
    RTX3060 Grafika
    bez systemu operacyjnego
    Laptop nowy z RTV-AGD, model gamingowy więc jest plan zwiększenia RAMu do 32 GB i dodania dysku na dane.

W laptopie jest zainstalowana pamięć SO-DIMM RAM 4, 3200 MHz, 2 kości po 8 GB = 16 GB - pełnych danych nie mam, bo laptop nowy, przed instalacją systemu i na razie nie mogę sczytać RAMu za pomocą np. CUPID CPU-Z, ani wygooglować. Więc nie wiem jakie te oryginalne pamięci mają np opóźnienia CL.

Ze starego laptopa posiadam dwie kości pamięci RAM:
    Memory type DDR4
    Module format SO-DIMM
    Module Manufacturer(ID) Kingston (7F98000000000000000000000000)
    SDRAM Manufacturer (ID) SK Hynix (AD00000000000000000000000000)
    Size 16384 MBytes
    Max bandwidth DDR4-2400 (1200 MHz)
    Max JEDEC DDR4-2400 (1200 MHz)
    Part number KHX2400C14S4/16G
    Serial number CFAD7A5F
    Manufacturing date Week 34/Year 19
    Nominal Voltage 1.20 Volts

Pytania:
    1) Czy można przeprowadzić taką wymianę, czyli upgradować pojemność pamięci RAM (16 GB => 32GB) i jednocześnie downgradować jej częstotliwość (3200 Mhz => 2400 MHz) i czy pamięć 2400 MHz "nie pogryzie się" z płytą główną i procesorem?

2 ) Czy warto, biorąc pod uwagę oczekiwane zwiększenie wydajności w grach zamienić 2x8 GB, 3200 MHz na 2x16GB, 2400 MHz ? Jakie mogą być z tego korzyści - czy odczuwalne, zauważalne, czy raczej "nominalne", ale dla użytkownika / gracza w praktyce niewidoczne ?

3) Czy podmianę RAMu lepiej przeprowadzić przed zainstalowaniem systemu operacyjnego (WIN 10), czy to bez znaczenia i można to zrobić już po postawieniu systemu ? Chodzi gównie o to, czy jeżeli będę to robić po postawieniu systemu, to czy po podmiance RAMu trzeba coś dodatkowo dłubać w systemie (reinstal, itp) czy też system operacyjny sam sobie to poukłada?

4) Czy dołożenie drugiego dysku SSD (nie będzie na nim systemu), lepiej przeprowadzić przed zainstalowaniem systemu operacyjnego (WIN 10), czy to bez znaczenia i można to zrobić już po postawieniu systemu ? Chodzi o to, czy jeżeli będę to robić po postawieniu systemu, to czy po dodaniu SSD trzeba coś dodatkowo dłubać w systemie (reinstal, itp) czy też system operacyjny sam sobie to poukłada?

5) Czy taka ingerencja (podmianka RAMu i dodanie dysku) narusza warunki gwarancji ? Z gwarancji to nie wynika, albo ja nie potrafię tego znaleźć. Nawet instrukcja opisuje jak to zrobić, W sklepie mówili że "nie narusza" ale wolę się upewnić u praktyków.

Z góry dziękuję za pomoc i merytoryczne odpowiedzi (Najlepiej jak najszybciej - bo idzie weekend i mam czas na "dłubanie" :P )
  • Helpful post
    gorki73
    Level 39  
    Rojek74 wrote:
    Czy dołożenie drugiego dysku SSD (nie będzie na nim systemu), lepiej przeprowadzić przed zainstalowaniem systemu operacyjnego (WIN 10), czy to bez znaczenia i można to zrobić już po postawieniu systemu ?
    To można zrobić po. Nie widzę przeciwskazań.
  • Helpful post
    Brodi
    Level 29  
    Laptop obsługuje teoretycznie 64GB RAM, ma dwa sloty, w praktyce nie sprawdzałem więcej niż 32GB.
    1. można ale
    2.nie warto bo w grach więcej fps da ci 2x8 3200 niż 2x16 2400
    3.bez znaczenia, zainstaluj system, zrób backup np clonzezillą i baw się
    4.po, bo jeszcze bootloader zainstaluje się na złym dysku :]
    5.jeśli masz plomby na śrubach to nie rozkręcaj, jak połamiesz zatrzaski to mogą uznać to jako uszkodzenie mechaniczne, jak się boisz to zrób to w autoryzowanym serwisie lenovo, albo w innym serwisie..ale nie spuszczaj lapka z oczu, bo jak coś popsują to jesteś w dupie.
  • Helpful post
    gorki73
    Level 39  
    lisek wrote:
    Od Crucial o tym laptopie
    Link_ Maximum memory: 32GB
    Mam nadzieję, że nie wprowadziłem w błąd Autora, korzystałem z opisu desygnowanego przez Lenovo (post #2). Sami chyba nie wiedzą co produkują.

Brodi wrote:
    2.nie warto bo w grach więcej fps da ci 2x8 3200 niż 2x16 2400
    Zdecydowanie, szybsza transmisja danych z komórek pamięci do procesora.
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    W ver. na UK wstawiano SSD Samsung PM991a MZALQ512HBLU 512GB
    *Samsung SSD PM991a MZALQ512HBLU is a PCIe 3.0 x4 , M.2 2242

Tak wygląda w środku
    Laptop Lenovo Legion 5 17ACH6H - upgrade RAM / SSD Laptop Lenovo Legion 5 17ACH6H - upgrade RAM / SSD

Upgrade guide Link

Linia Legion 5 to aktualizacja bardzo udanego modelu Legion Y540
    Rojek74
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi, szczególnie za najbardziej konkretne @Brodi i @gorki73 .

Temat prawie do zamknięcia ale jeszcze jedno pytanie:
    Czy wykonany np. Clonezilla obraz dysku C: systemowego można zainstalować na nowym dysku fizycznym, w nowym komputerze i czy ten nowy dysk musi byś sformatowany i / lub musi na nim być zainstalowany system (np. W10) ? Czy też docelowy dysk może byc zupełnie (fabrycznie) nowy - "goły" ?

Z góry dziękuję za pomoc i merytoryczne odpowiedzi.
  • Helpful post
    Brodi
    Level 29  
    W clonezilli wybierasz partition backup i zgrywasz pierwsze dwie albo trzy partycje, najlepiej C zmniejszyć pod windowsem aby się zmieściła na nowym dysku.
    Nowy dysk musi być pusty bo inaczej clonezilla go nie zobaczy. Jest od tego zeklęcie wipefs. Clonezilla jest wrażliwa jeśli chodzi o ntfs, partycje musza mieć flagę clean, najlepiej zrobić chkdsk pod windowsem. Z innych narzędzi jest Active Boot Disk, Acronis, darmowy Macrium Reflect, Parted magic (clonezilla + gparted).
    Rojek74
    Level 2  
    @Brodi, @gorki73, @lisek jeszcze raz dzięki za rady.
    W przypadku opisanym na wstępie zdecydowałem się jedynie na dokładkę SSD - jeszcze w praktyce nie wykonana ale decyzja zapadła. Wykonałem obraz dysku systemowego C: ( z WIN10) ze starego lapka wykonany Clonezillą i przeniosłem na docelowy (fabrycznie nowy, "goły", zupełnie pusty) dysk zamontowany w nowym laptopie.
    Na razie działa bez problemów . Po pierwszym uruchomieniu systemu na nowym kompie musiałem podłączyć się do internetu skrętką (przewodowo) by dociągnąć aktualizacje i stery do podzespołów (np. karta sieciowa / WI-FI), które są w nowym lapku, a których system na starym kompie nie widział, albo miał inne.

Pytania:
    1) Czy można przeprowadzić taką wymianę, czyli upgradować pojemność pamięci RAM (16 GB => 32GB) i jednocześnie downgradować jej częstotliwość (3200 Mhz => 2400 MHz) i czy pamięć 2400 MHz "nie pogryzie się" z płytą główną i procesorem?
    2 ) Czy warto, biorąc pod uwagę oczekiwane zwiększenie wydajności w grach zamienić 2x8 GB, 3200 MHz na 2x16GB, 2400 MHz ? Jakie mogą być z tego korzyści - czy odczuwalne, zauważalne, czy raczej "nominalne", ale dla użytkownika / gracza w praktyce niewidoczne ?
    Rozwiązanie:
    RAM zostawiłem bez zmian - nie warto, chyba że za kilkanaście miesięcy. Ale wtedy tylko kości 2x16 GB RAM 4, 3200 MHz. Wprawdzie to co pisze @Brodi (MAX 2x32 GB = 64 GB) też zgooglowałem, ale wydaje mi się że w praktyce niewielu tego próbowało, a jeszcze mniej dzieli się opiniami. W każdym razie, jak dla mnie nie warto obniżać taktowania pamięci, żeby obgryzać stare kości. Co było w Vegas zostaje w Vegas => Stare kości zostają w starym lapku :D
    Pytanie:

3) Czy podmianę RAMu lepiej przeprowadzić przed zainstalowaniem systemu operacyjnego (WIN 10), czy to bez znaczenia i można to zrobić już po postawieniu systemu ? Chodzi gównie o to, czy jeżeli będę to robić po postawieniu systemu, to czy po podmiance RAMu trzeba coś dodatkowo dłubać w systemie (reinstal, itp) czy też system operacyjny sam sobie to poukłada?
    Rozwiązanie:
    - Bez znaczenia

Pytanie:
    4) Czy dołożenie drugiego dysku SSD (nie będzie na nim systemu), lepiej przeprowadzić przed zainstalowaniem systemu operacyjnego (WIN 10), czy to bez znaczenia i można to zrobić już po postawieniu systemu ? Chodzi o to, czy jeżeli będę to robić po postawieniu systemu, to czy po dodaniu SSD trzeba coś dodatkowo dłubać w systemie (reinstal, itp) czy też system operacyjny sam sobie to poukłada?
    Rozwiązanie:
    - Lepiej po

Pytanie:
    5) Czy taka ingerencja (podmianka RAMu i dodanie dysku) narusza warunki gwarancji ? Z gwarancji to nie wynika, albo ja nie potrafię tego znaleźć. Nawet instrukcja opisuje jak to zrobić, W sklepie mówili że "nie narusza" ale wolę się upewnić u praktyków.
    Rozwiązanie:
    -Wydaje się że nie, bo do zdjęcia tylnej pokrywy nie trzeba naruszać żadnych plomb.