Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Bosch KIM30471/01 - Nie załącza się sprężarka

psm3 25 Mar 2022 20:27 453 6
    psm3
    Level 9  
    Witam
    Napisałem zapytanie w wątku Link, ale jest już zamknięty, więc otwieram nowy.

Mam problem z lodówką Bosch KIM30471/01.
    Jak jest włączony przycisk "super" to wszystko działa poprawnie przez 48 godzin (temperatury +3°C / -23°C). Jak lampka "super" zgaśnie, to gdy temperatura wewnątrz rośnie, sprężarka się nie włącza. Może nawet sie rozmrozić. Panel sterowania dobry. Wymiana na fabrycznie nowy nic nie zmieniła. Odczyt temp. poprawny.
    1. Czy trzeba wymienić kondensator? Ten spory, prostokątny, 1µF/275 Vac na czerwonych przewodach za panelem, który zostaje w chłodziarce przy wymianie panela?
    2. Inny pomysł. Padnięty jest czujnik parownika i jak to sprawdzić? Które przewody (ewentualnie) od czujników z mostkować na małej kostce w module sterowania? Są cztery czy np. skrajne, czy środkowe?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    -radas-
    Level 19  
    1. Czy ten kondensator nie jest czasem połączony z oprawką żarówki?
    2. Nic nie mostkuj. Włącz lodówkę z tym super, poczekaj aż się dobrze wychłodzi, wyłącz z prądu. Pomierz na module rezystancję czujników. Są dwa: zamrażarka, parownik chłodziarka. Porównaj z tabelą. Wartości nie powinny latać góra, dół. Lodówka Bosch KIM30471/01 - Nie załącza się sprężarka

Jeżeli czujnik będzie uszkodzony jego wymiana wiąże się z pruciem izolacji.
    A jakie FD (tabliczka znamionowa) ma lodówka, ile ma lat?
    Pozdrawiam
    psm3
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź i radę.
    1. Tak , kondensator łączy się z pinem oprawki żarówki.
    2. Udało się zmierzyć jedną rezystancję. 17,1 kΩ.
    W chłodziarce 1,9°C a w zamrażalniku -23°C.
    Lodówka ma 19 lat FD8307.

Na próbę zwarłem skrajne piny (niebieski i brązowy) w małej kostce i sprężarka po kilku minutach otwartych drzwi ruszyła bez "super"...
  • Helpful post
    -radas-
    Level 19  
    1. Kondensator nie ma nic wspólnego z awarią.
    2. Jak zmierzyłeś 1 to czemu drugiego nie dało rady?
    Mostkowanie ich nie rozwiązuje problemu.
    19 lat!!!!! Wiesz że ona jest obliczona na 10 lat, a w rzeczywistości wytrzymuje 7-8 lat przy bardzo dobrej wentylacji zabudowy.
    Powodzenia
    psm3
    Level 9  
    Na małej kostce są 4 piny. Tylko pomiar na 2 środkowych daje odczyt. Ale może mierzę nie tam, gdzie powinienem? A jak zinterpretować ten odczyt 17,1 kΩ?
    Natomiast po zmostkowaniu obserwuję "normalną" pracę, czyli jak podniosę na module żądaną temperaturę np. do 8°C to się sprężarka wyłącza, a jak dam potem na 2°C to się włącza, tak po ok. minucie. Czy takie zmostkowanie jest groźne i niebezpieczne?

Nie wiedziałem, że jest obliczona na 10 lat bo poprzednia (innej firmy) chodzi już 25 lat :D i wymieniony był w niej po 15 latach taki prosty, tani termostat.
  • Helpful post
    -radas-
    Level 19  
    Po to prosiłem o załączenie lodówki na jakiś czas aby te piny znaleźć (jak w komorach będzie ta sama temperatura odczyty ntc chłodziarki i zamrażarki powinny być takie same). Im większy opór tym niższa temperatura (patrz tabela). Sam nie pamiętam które to piny.
    Na razie szukamy przyczyny awarii.
    Pozdrawiam
    psm3
    Level 9  
    Jeżeli dobrze kombinuję to:
    1. Są 2 czujniki. Zamrażarki i parownika chłodziarki.
    2. Czujnik zamrażarki powinien mieć przy -23°C ok 58 kΩ
    3. Czujnik parownika po wyłączeniu zasilania powinien mieć wartość zbliżoną do odpowiadającej temperaturze w chłodziarce, czyli w tym przypadku dla temperatury 1,9 °C około 15 kΩ.
    4. Ponieważ jeden z czujników ma 17 kΩ po wyłączeniu zasilania, to zakładam, że to czujnik parownika i jest OK.
    5. Ponieważ nie mogę znaleźć na pinach odczytu z innego czujnik to zakładam, że uszkodzony jest czujnik zamrażarki.
    6. Lodówka od czasu zmostkowania skrajnych pinów czujników pracuje od 4 godzin tak jak trzeba. Poobserwuję jeszcze ale ...
    7. Ze względu na wiek sprzętu zdecydowałem się na zakup nowego, pasującego do zabudowy. Wyboru nie ma za dużego. Będzie to prawdopodobnie Electrolux LNT2LF18S, LNT3LF18S lub ENT6TF18S.
    Pozdrawiam