Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrac bezpiecznik na kabel

Warmzera 27 Mar 2022 23:25 252 11
    Warmzera
    Level 4  
    witam panowie mam pytanie jaki dobrac bezpiecznik do kabla 10mm2, ostatnio mi się cały roztopil po roku użytkowania, i chce kupić nową oprawkę, bezpiecznik który idzie kilkanascie cm od akumulatora, kabel ma około 2m, max 2,5m. dodam że mój wzmacniacz to crunch 600.2. Dzięki za pomoc! (we wzmacniaczu siedzi 30A)
    kubahpi
    Level 20  
    Bezpiecznik dopiera się na podstawie mocy maksymalnej odbiornika, nie zaś do pola przekroju poprzecznego przewodu. Jeżeli producent zastosował bezpiecznik o maksymalnej wartości natężenia prądu przepływu 30A, to nie będzie błędem zastosowanie bezpiecznika o identycznych parametrach, jeżeli mowa tu o obwodzie zasilającym tylko to urządzenie.
    Warmzera
    Level 4  
    kubahpi wrote:
    Bezpiecznik dopiera się na podstawie mocy maksymalnej odbiornika, nie zaś do pola przekroju poprzecznego przewodu. Jeżeli producent zastosował bezpiecznik o maksymalnej wartości natężenia prądu przepływu 30A, to nie będzie błędem zastosowanie bezpiecznika o identycznych parametrach, jeżeli mowa tu o obwodzie zasilającym tylko to urządzenie.

To wybrać oprawkę lepiej 25A czy 40A?
    kubahpi
    Level 20  
    Na podstawie tych informacji, które posiadam, mogę zaproponować tylko i wyłącznie bezpiecznik o maksymalnym prądzie przepływu 30 A, a więc rozwiązania producenta. Bez znajomości mocy maksymalnej urządzenia nie da się dobrać bezpiecznika o odpowiednich parametrach. Czy same przewody zasilające są podłączone bezpośrednio do zacisków akumulatora, czy do zacisku któregoś z bezpieczników pojazdu?
    Warmzera
    Level 4  
    kubahpi wrote:
    Na podstawie tych informacji, które posiadam, mogę zaproponować tylko i wyłącznie bezpiecznik o maksymalnym prądzie przepływu 30 A, a więc rozwiązania producenta. Bez znajomości mocy maksymalnej urządzenia nie da się dobrać bezpiecznika o odpowiednich parametrach. Czy same przewody zasilające są podłączone bezpośrednio do zacisków akumulatora, czy do zacisku któregoś z bezpieczników pojazdu?

https://centrumaudio.pl/wzmacniacze-2-kanalow...13T22Uk2vgmFz7UqZuX22pH5L9B13guxoCqGUQAvD_BwE

To jest wzmacniacz mój

Kabel zasilający jest puszczony od akumulatora do wzmaka, kabel był rozdzielony bezpiecznikiem z oprawką AFS, około 30cm od klemy

a tutaj głośnik:
    https://allegro.pl/oferta/pioneer-ts-a300s4-s...PwmbBEuh-kFTfY6PbYDnaSw6sYrml9jhoCWc8QAvD_BwE
    gorki73
    Level 34  
    Warmzera wrote:
    witam panowie mam pytanie jaki dobrac bezpiecznik do kabla 10mm2, ostatnio mi się cały roztopil po roku użytkowania

Witam, wg. mnie to, że Ci się topi oprawka bezpiecznika to jest ewidentnie zły styk na drodze kabel -> bezpiecznik-> wzmacniacz. lub nieodpowiednia oprawka została użyta.
    Taki przekrój pozwala na swobodne przesyłanie ponad 45A-49A

Warmzera wrote:
    To wybrać oprawkę lepiej 25A czy 40A?
    Jak masz zastosować bezpiecznik 30A do sprzętu, to chyba jasne, że nie może być oprawka, która testowana była na prąd 25A

Proponuje nie kombinować a kupić solidna oprawkę do bezpieczników MINI ANL 30 A lub większą :

https://allegro.pl/oferta/sinustec-sh-125-opr...-e6efc461840e755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Przyjrzałbym w trakcie montażu czy wszystko jest odpowiednio dokręcone, kable i bezpiecznik.

No i jeszcze jedno bezpiecznik ma być 30A nie większy, ażeby nie trzeba było wyrzucić wzmacniacza do śmieci i wywołać jakiegoś pożaru w samochodzie. Akumulator w trakcie zwarcia może spokojnie wytworzyć 150A -600A prądu w zależności od rodzaju akumulatora.
    Gawior22
    Level 19  
    Bezpiecznik na kablu dobiera się właśnie do przekroju i rodzaju użytego kabla, a wzmacniacz sam ma na wejściu swój bezpiecznik.
    Bezpiecznik ma zabezpieczyć właśnie kabel i nie doprowadzić do ewentualnego sfajczenia się przewodu w razie zwarcia i auta.

kubahpi idąc twoim tropem, to jak mam kilka wzmacniaczy ( kiedyś miałem 4, po jednym na każdą sekcję głośników - tweetery, średniaki, mid basy, i subwoofer ), to powinienem je zsumować... ?!
    kubahpi
    Level 20  
    Gawior22 wrote:
    Bezpiecznik na kablu dobiera się właśnie do przekroju i rodzaju użytego kabla, a wzmacniacz sam ma na wejściu swój bezpiecznik.

Bzdury, poprawnie dobrany bezpiecznik zabezpiecza zarówno urządzenie jaki i przewody zasilające. Bezpiecznik zawsze dobiera się na podstawie maksymalnego prądu pobieranego ze źródła przez odbiornik lub odbiorniki.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    kubahpi wrote:
    Bezpiecznik zawsze dobiera się na podstawie maksymalnego prądu pobieranego ze źródła przez odbiornik lub odbiorniki.

Tu się mylisz, bezpiecznik na kablu przy akumulatorze zabezpiecza tylko i wyłącznie ten kabel!
    Oczywiście kabel musi być dobrany do obciążenia (mocy wzmacniacza). Polecam lekturę np. FAQ Nazara , strona chyba 19 o ile pamiętam.
    Gawior22
    Level 19  
    kubahpi, właśnie bzdury to TY piszesz i co gorsza wpierasz to innym, a ci co się nie znają jeszcze tego posłuchają i będą to dalej powielać.

Idąc twoim tokiem myślenia:
    Mając instalację elektryczną w domu ( jeden obwód ) na przewodzie 2,5mm2 i dajesz S-a 16A. Na końcu gniazdko, do którego podłączasz czajnik 2000W, czyli źródło pobierze ~9A, to powinienem lecieć do rozdzielni i wymienić tego S-a z 16A na 10A
    Natomiast jak bym chciał dać pod to gniazdo ( gniazdo podwójne ) dwa takie czajniki po 2000W każdy, to już powinienem wymienić mieć kabel 4mm2 i odpowiednio do tego większe zabezpieczenie.
    gorki73
    Level 34  
    Panowie, myślę że w kwestii doboru zabezpieczenia samego kabla to trzeba pamiętać co może wywołać zwarcie kabla 10 mm2. Tak jak pisałem wyżej na takim kablu swobodnie można przesłać prąd o natężeniu do 49A, wiec taki kabel można zabezpieczyć bezpiecznikiem 45A . Osobiście dałbym te 2-5 A więcej niż zabezpieczony jest wzmacniacz czyli 32-35A, przecież często się go nie wymienia na inny, który jest np. zabezpieczony bezpiecznikiem 40A.