Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na układzie TDA2009-kilka pytań

Olasss 07 Lis 2005 19:10 2860 10
  • #1 07 Lis 2005 19:10
    Olasss
    Poziom 10  

Witam
    w dziale audio-> wzmacniacze TDAxxx znalazłem taki schemat :
    http://www.elektroda.net/audio/uklady/TDA/TDA2009%202X10W.gif

chciałbym go sobie zbudować i tutaj pojawia się kilka pytań(przepraszam za tak laicki temat,ale to jedna z moich pierwszych konstrukcji):
    -wartości kondensatorów są podane w µF?
    -czy ten układ wymaga radiatora?
    -w danych dot. tego układu widziałem nóżkę oznaczoną jako svrr(stdby)-czy można dorobić do tego wzmacniacza funkcję standby?
    -po prawej stronie układu jest kilka potencjometrów-co one regulują?wydaje mi się że powinny być to potencjometry podówjne. Dwa z nich mają jakby czwarte podłączenie-czy to odczep do kształtowania charakterystyki?

to by było chyba na tyle,z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i przepraszam za tak banalne pytania,jestem początkujący w te klocki:D

• Pomocny post
    #2 07 Lis 2005 19:22
    Ptolek
    Poziom 36  

Wartości kondensatorów z przecinkiem są podane w uF, a wartości bez przecinka w pF. Lepiej bazuj na schemacie z noty katalogowej producenta.
    Układ wymaga radiatora, zdolnego rozproszyć około 15W bez przekroczenia temperatury układu, który na szczęście ma zabezpieczenie temperaturowe.
    O ile dobrze pamiętam wzmacniacz nie ma funkcji Standby.
    Potencjometry podwójne z odczepem do kształtowania charakterystyki służą do regulacji barwy (trochę kiepska ta regulacja), głośności i balansu.

• #3 07 Lis 2005 21:04
    Olasss
    Poziom 10  

znalazłem notę katalogową tego układu,jest tam aplikacja bardzo podobna do tej którą zamieściłem w pierwszym poście,różni się tylko kilkoma szczegółami.
    Do czego służy nóżka oznaczona jako standby?jest ona podłączona przez kondensator do masy.

edit:
    rozumiem że patrząc od prawej pierwszy potencjometr służy do regulacji głośńości,drugi do regulacji tonu a ostatni do balansu,tak?jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić

• #4 07 Lis 2005 23:52
    jony
    Specjalista elektronik

Układ Tda2009 nie ma nóżki o oznaczeniu standby. Nóżka 3 i kondensator do nie dołączony poprawia tzw. SVRR(Supply Voltage Rejection Ratio) współczynnik tłumienia tętnień zasilania.

Niektóre wzmacniacze mają funkcje standby (wstrzymaj) i mute, jak podasz na nią określone napięcie, wzmacniacz przechodzi w stan wstrzymania, czyli nie daje sygnału na wyjściu. Pozwalają to bardzo prosty sposób wyeliminować wszelkie szumy i trzaski mogące pojawić się w momencie włączania i wyłączania zasilania.

• #5 08 Lis 2005 06:59
    Ptolek
    Poziom 36  

Popatrzyłem w notę dokładniej, funkcji Standby oczywiście nie ma, można za to dorobić fukncję Mute.
    Co do potencjometrów, pierwszy od prawej (czyli od scalaka TDA) potencjometr oznaczony w nocie katalogowej jako P5 (pojedynczy) służy do regulacji balansu, potem P3 i P4 (podwójny) służą do regulacji siły dźwięku i jednocześnie charakterystyki zgodnie z fizjologią ludzkiego słuchu (taki korektor) oraz P1 i P2 (podwójny) służące do regulacji barwy tonu.

• #6 08 Lis 2005 08:04
    karina
    Poziom 25  

nie jestem pewien, ale czy ten układ nie jest zasrosowany jako końcówka mocy w telefunkenie chassis 615A. Może na podstawie schematu w/w tv zbudujesz sobie wzmacniacz?
    W TV gra naprawdę pięknie.....

• #7 08 Lis 2005 12:31
    Olasss
    Poziom 10  

Ptolek napisał:
    Popatrzyłem w notę dokładniej, funkcji Standby oczywiście nie ma, można za to dorobić fukncję Mute.

obejrzałem ten schemat,ale nie do końca rozumiem jak tą funkcję dorobić. Czy trzeba podać napięcie +Vs na ujemne wejścia wzmacniacza? napięcie +Vs to napięcie zasilające?
    i jeszcze jedno pytanie:
    jakie kondensatory najlepiej zastosować?

• #8 08 Lis 2005 16:03
    jony
    Specjalista elektronik

+Vs to plus zasilanie i tak jak podaje nota trzeba przez rezystor podać te napięcie na ujemne wejścia wzmacniacza.
    A co się tyczy kondensatorów to prawie wszystkie będą foliowe mkse czy mkt czy jakie tam kupisz , a te co mają pojemność powyżej 1uF to będą elektrolityczne. Oczywiście na napięcie wyższe niż napięcie zasilania.

• #9 08 Lis 2005 17:35
    Olasss
    Poziom 10  

oki,dzięki wszystkim za pomoc :)
    w razie jakiś wątpliwości jeszcze będę pytał:)

• #10 10 Lis 2005 23:00
    Olasss
    Poziom 10  

czy da się ten układ przerobić żeby był pod głośniki 8-ohmowe?

• Pomocny post
    #11 11 Lis 2005 03:46
    jony
    Specjalista elektronik

Nic nie trzeba przerabiać żeby móc podłączyć 8 ohmowe głośniki

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME