Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux AEG L62642VI- podsumowanie poprawek - E51 Triak zasilania silnika, zw

TimSmall 31 Mar 2022 14:21 321 1
Optex
This content has been translated flag-en » flag-pl View the original version here.
  • Helpful post
    TimSmall
    Level 1  
    Ponieważ na tym forum są już inne posty dotyczące maszyn, które używają tej samej głównej płytki, co ta, pomyślałem, że opiszę tę naprawę, którą zrobiłem wczoraj, na wypadek, gdyby inni uznali ją za przydatną.

Miałem problem na mojej pralce AEG L62642VI. Wyświetlacz pokazał E51. Wygląda na to, że ta maszyna używa płytki PCB Electrolux EWM 2100 (chociaż nie jest to napisane nigdzie na płytce drukowanej).

Znalazłem instrukcję serwisową online: Publikacja Electrolux nr. "599 70 56-70" Wydanie: 03-2009 Rev. 01. I postępuj zgodnie z tabelą usterek.

Wygląda na to, że nie wystąpiła usterka silnika (sprawdzono również silnik i mimo wszystko dodano trochę termo kurczu do jednego z kabli szczotek silnika, ponieważ izolacja kabla zaczynała się kruszyć), a E51 utrzymywał się po wyłączeniu zasilania maszyny, kiedy główna wiązka silnika (J7) została odłączona od PCB.

Odlutowałem główny triak silnika (TY1) i zauważyłem dowody na pewne nagrzewanie się między pinami 1 i 2, a między wszystkimi pinami była niska rezystancja (~20 omów), gdy TY1 był poza płytką drukowaną (obecny również przy mierzyć w obie strony, wykluczając jakiekolwiek efekty diodowe).

Wymiana tego triaka (ST Microelectronics Triac BTB16-700BW) naprawiła usterkę (ukończono dwa pełne pranie + dwa testowe cykle wirowania).

Możesz również wypróbować inne triaki BTB16 lub BTA17, jeśli nie możesz uzyskać dokładnej części (jest to wersja 700 V, ale wersja 800 V jest częściej dostępna, dostępna jest również wersja 600 V, ale będzie miała niższą tolerancję skoków napięcia).

Ze szczotek silnika wokół podstawy TY1, a także w prawym dolnym rogu płytki drukowanej znajdowało się dużo pyłu węglowego, który został tam przyciągnięty przez efekty elektrostatyczne. Usunąłem to za pomocą izopropanolu, a także sprayu do czyszczenia hamulców samochodowych (użyj tylko typu węglowodorowego - sprawdź kartę charakterystyki, aby sprawdzić, czy nie zawiera innych bardziej agresywnych rozpuszczalników, tylko lekkie węglowodory).

Jeśli masz jakieś, dobrym pomysłem może być spryskanie obu tych obszarów kilkoma warstwami lakieru PCB, aby zapobiec wszelkim możliwym przeskokom z powodu nagromadzonego pyłu węglowego.

Tekst napisany na mojej płytce drukowanej zawierał:

AKO 731028-01
    Elux 132624291
    MB/Boot 132424604 / B0420009_B
    080722 20 463 4F

CPC-E2 94V-0

Jeśli to było dla Ciebie przydatne, proszę o "pozytywne głosowanie".

Electrolux AEG L62642VI- podsumowanie poprawek - E51 Triak zasilania silnika, zw Electrolux AEG L62642VI- podsumowanie poprawek - E51 Triak zasilania silnika, zw
    Zapomniałem powiedzieć, że inną przydatną publikacją do tego było:
    Publikacja Electroluxa nr. 599 70 56-70

,,Pralki i pralko-suszarki
    Przewodnik po diagnostyce ENV06 sterowników elektronicznych
    EWM2100"

Przydatne strony to:
    8: tryb diagnostyczny
    18: Uwagi dotyczące kodów alarmowych do E51, E52.
    46: tabela rozwiązywania problemów E51
    50: Procedura sprawdzania silników komutatorowych
    89: wyprowadzenie J7

Również za pierwszą publikację: 599 38 60-23

,,Pralki z elektronicznym systemem sterowania ENV06"
    EWM2100 EWM2500 Charakterystyka techniczna i funkcjonalna"

Page 46: "10.9.1 Zasilanie silnika"
  • Optex
    Stanisławk9
    Level 2  
    Witam, moja pralka Electrolux EWS 126410 W (rocznik 2010) zatrzymała się w trakcie prania i przycisk start / pauza zaczął migać.
    Wszedłem w tryb serwisowy (programator na 0, wciskasz dwa przyciski na raz "start + zegar" i jednocześnie przekrecasz programator raz w prawo) i po przekreceniu na drugą pozycję wyświetlacz pokazał błąd E51 (zwarcie triaka).
    Sprawdziłem szczotki i silnik - było OK, więc wymieniłem triaka na płycie głównej i zresetowałem błąd.
    Oryginalny to: BTB16 700BW ja zamontowałem mocniejszy BTB16 800 (16A / 800 V).
    Pralka naprawiona 🙂

Electrolux AEG L62642VI- podsumowanie poprawek - E51 Triak zasilania silnika, zw Electrolux AEG L62642VI- podsumowanie poprawek - E51 Triak zasilania silnika, zw