Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gramofon Bambino typ WG 252 - za wysokie napięcia w elektronice

Kanocek 31 Mar 2022 16:06 450 10
 • #1
  Kanocek
  Level 4  
  Witam wszystkich.



  Odgrzebałem z demobilu adapter Bambino - z ok. 1966 roku. Po włączeniu stopił się mostek selenowy (przypuszczam, że kondensator elektrolityczny 2x 50 uF/350 V padł). Zbudowałem mostek prostowniczy z 4 diod 1N40001 i wstawiłem 2 nowe kondensatory 67 uF/450V. Wymieniłem też niektóre kondensatory Miflex'su tzw, kartoflaki na nowe. Gramofon uruchomiłem, odtwarza płyty, ale jest problem z napięciami, które pokazane są na schemacie w niektórych jego punktach - ogólnie są za wysokie. Elementy pasywne wytrzymają, ale wydaje mi się, że lampa ECL 82 za bardzo się grzeje i jej żywotność jest problematyczna.

  Myślę, że problem polega na tym, że elektronika została zaprojektowana na napięcie wejściowe 220 V. Teraz w sieci w standardzie mamy 230 V, ale w praktyce jest to ok. 240 V, a moim miejscu zamieszkania nawet więcej - przypuszczam, że ze względu na fotowoltaikę.

  Czy ktoś ma podobne problemy i może znalazł sposób na jego rozwiązanie, bo przewijanie transformatora chyba nie wchodzi w rachubę
 • Helpful post
  #2
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  wszystko jest normalne, rezystancja wewnetrzna a co za tym idzie spadek napiecia na lampie prostowniczej czy stosie seleneowym bedzie wiele wiekszy niz na wspolczesnych diodach krzeomowych.
  Rozwaz dodanie rezystora redukujacego (ze schematu znasz prad wiec jego wartosc i moc mozna oszacowac).
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  trojan 12
  Level 36  
  Czy takie diody?.
 • #4
  Kanocek
  Level 4  
  Dziękuję za podpowiedź - i tak zrobię, Także rozważałem tego typu działania nie mając świadomości, że na schemacie są także prądy (schemat ściągnąłem z Internatu i nie wszystka widać na nim dobrze) - teraz je widzę, więc wykorzystam Twoja radę.

  I jeszcze pytanie poza elektroniczne - czy ktoś może podpowiedzieć mi czym smarować/oliwić części napędowe w Bambino?

  Dodano po 4 [minuty]:

  trojan 12 wrote:
  Czy takie diody?.

  To były jednak diody 1N4005
 • Helpful post
  #5
  mariostan
  Level 12  
  Oliwa do maszyn do szycia.
 • Helpful post
  #6
  Mobali
  Level 39  
  Kanocek wrote:
  ...czy ktoś może podpowiedzieć mi czym smarować/oliwić części napędowe w Bambino?
  Możesz użyć dowolnego lekkiego smaru syntetycznego, np.takiego jak do łańcuchów rowerowych. Wszelkie lekkie oleje maszynowe będą nieodpowiednie, bo po po dość krótkim czasie spłyną. Do łożyskowania ramienia świetnie nadaje się olej silikonowy, ale jak masz akurat pod ręką. Bo jeśli musisz specjalnie kupić, to chyba nie warto - w Bambino to już może być przerost formy nad treścią ;-)

  I na koniec mała uwaga. To fajny zabytek, który na pewno warto uruchomić i utrzymywać w pełnej sprawności. Ale trzeba też mieć świadomość, ten gramofon raczej nie nadaje się do odtwarzania współczesnych płyt winylowych. Próbując odtwarzania musisz się liczyć z nieodwracalnym uszkodzeniem zapisu na delikatnym z natury nośniku (gównie z powodu zbyt dużego nacisku nieodpowiedniej igły). A więc na "Bambino" odtwarzaj jedynie single i pocztówki dźwiękowe z epoki, albo płyty, które już nie są dla Ciebie zbyt cenne. Te lepsze płyty po spotkaniu z "Bambino" raczej już nie będą się nadawały do używania w sprzęcie wysokiej klasy.
 • #7
  Kanocek
  Level 4  
  @mobali Dziękuję za cenne uwagi - mam olej do piły łańcuchowej dokładnie to się nazywa: "001NAC Preparat myjąco - konserwujący do prowadnic i łańcuchów pił", Mam też mineralny olej do domowego kompresora tłokowego - firmy Airpress. czy można ich użyć? Ja się na tym nie znam, ale mam świadomość tego, że użycie złego oleju może spowodować później sporo problemów - także zrobię to co mi powiesz, bo wygląda na to że masz wiedzę na ten temat.

  Ten Bambino to jedna z nielicznych pamiątek z domu mojej żony, z którą wiążą się różne wspomnienia - ma jedynie wartość sentymentalną. Wiemy o unikalnej właściwości nacisku ramienia na płytę, ale dziękujemy za dodatkowe informacje "w tym temacie" - są bardzo pomocne. Mam kilka pocztówek i małych płyt z bajkami dla dzieci i na tym ćwiczę" Bambino.
  Na co dzień używamy współczesnego gramofonu dobrej klasy.
 • Helpful post
  #8
  TELEWIZOREK52
  Level 29  
  Kanocek wrote:
  Mam też mineralny olej do domowego kompresora tłokowego - firmy Airpress. czy można ich użyć? Ja się na tym nie znam, ale mam świadomość tego, że użycie złego oleju może spowodować później sporo problemów
  Każdy olej będzie lepszy niż brak jakiegokolwiek smarowania z wyjątkiem ( broń Boże ) oleju jadalnego. Jest to prymitywny mechanizm i krzywdy mu nie zrobisz. Nie wiem czy wiesz że w deklach łożyskujących wirnik silnika są umieszczone krążki filcu ( niewidoczne bez rozebrania silnika ) które powinny być nasycone olejem. Po latach olej wysycha co często powoduje zwiększone opory toczenia wirnika w ułożyskowaniu a to z kolei powoduje zmniejszenie obrotów silnika. Do smarowania możesz użyć strzykawki lekarskiej a nadmiar oleju wytrzeć szmatką.
 • Helpful post
  #9
  Mobali
  Level 39  
  Kanocek wrote:
  ...mam olej do piły łańcuchowej dokładnie to się nazywa: "001NAC Preparat myjąco - konserwujący do prowadnic i łańcuchów pił", Mam też mineralny olej do domowego kompresora tłokowego - firmy Airpress. czy można ich użyć?
  Oba środki nie są przeznaczone do tego typu sprzętu i gdybym miał restaurować "Bambino", to raczej poszukałbym więc czegoś bardziej odpowiedniego. Jeśli jednak sprzęt chcesz jedynie utrzymać w stanie technicznej sprawności i używać do okazjonalnego słuchania bajek, to ze wskazanych preparatów ten od kompresora wydaje się odpowiedniejszy. Wystarczy tym bardziej, że jak wyżej wskazał przedmówca Kol. TELEWIZOREK52: "każdy olej będzie lepszy niż brak jakiegokolwiek smarowania". To fakt, z którymi trudno dyskutować. A jeśli kiedyś zmienisz zdanie, to stare środki smarne (szczególnie mineralne) można stosunkowo łatwo usunąć i wymienić na inne.
 • #10
  Kanocek
  Level 4  
  Bardzo wszystkim dziękuję za cenne i pomocne uwagi, ale przyznam się, że trochę jestem w rozterce - jeśli kupię olej silikonowy do maszyn jak np. ten poniżej

  https://allegro.pl/oferta/olej-maszynowy-sili...WvsU7T8XUS-YYN6yCNEkOTGB4e214iuRoCzJoQAvD_BwE

  to czy będzie on użyteczny dla smarowania ułożyskowania ramienia, osiek rolek napęowych, ośki talerza i nasączania łożyck silnika napędowego,
  Zaznaczam, że Babmbino będzie używane sporadycznie
 • #11
  Kanocek
  Level 4  
  Zamontowałem szeregowo opornik 200 Ohm po mostku prostowniczym - z wyliczenia wynikało, że trzeba by użyć opornika powyżej 2,5 W. Zamontowałem, 7 W bo taki miałem i napięcia się "wyrównały"
  Kupiłem też olejek do maszyn do szycia - naoliwiałem części mechaniczne i silnik napędowy,