Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Fotokomórki do SOMFY SGS ESSENTIAL

k4amyyk 31 Mar 2022 19:37 306 11
Optex
 • Optex
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jeśli masz centralkę z kolorowymi kostkami przyłączeniowymi (a od fotek jest żółta kostka BUS) to niestety jesteś skazany na fotki z zestawu - uniwersalne nie podejdą. Możesz tylko kombinować z jakimiś wspornikami pod fotki.
 • Optex
 • #3
  k4amyyk
  Level 8  
  Dzięki za odpowiedź, ale czy serio nie ma żadnych zamienników? Oryginalne działaja w innej technologii?
 • Helpful post
  #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Nie jestem specem od BFT ale zamienników nie znalazłem (tylko kilka modeli od BFT - najtańsze są Master Pro, ale nie mają opcji obracania).
  W oryginalnych zarówno fotka nadawcza jak i odbiorcza są równolegle podpięte do tych samych 2 przewodów z których też są zasilane - pracują na rodzaju komputerowej magistrali szeregowej. Podpiąć zwykłych przekaźnikowych fotek nawet nie ma gdzie bo centrala nie ma osobnego wejścia na styki fotek, a to żólte wejście fotek "BUS" serwuje im jednocześnie zasilanie i nietrudno sie domyślić, co się stanie gdy podpięty tam styk przekaźnika zwykłych fotek sie zewrze....
 • #5
  k4amyyk
  Level 8  
  Ok, masz rację w centralce do fotek jest styk BUS chyba żółty. A czy któreś z poniższych mogą zadziałać? Na szbko znalezione. Jeśli mógłbyś mi jeszcze powiedzieć, na co zwrócić uwagę w opisach tych fotek? Gdzie znajdę informację definiującą, o danym typie podłączenia?

  https://www.napedy.net/fotokomorki-somfy-master-pro-180-p-2373.html
  https://allegro.pl/oferta/fotokomorki-bft-com...MI_ozKs4jy9gIV2ed3Ch3T3QoXEAQYByABEgJIy_D_BwE
  https://wnaszymdomu.pl/pl/p/FAAC-fotokomorki-...MI_ozKs4jy9gIV2ed3Ch3T3QoXEAQYBSABEgKt7vD_BwE
  https://botland.com.pl/czujniki-i-alarmy/1886...fD_BwE&sskey=6609048de1e34781b13cb1351028f405
 • Helpful post
  #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  A czy któreś z poniższych mogą zadziałać?

  Żadne.

  Pierwsze to nazywają się - Somfy Master Pro - ale jest to model 180 - przekaźnikowy, u ciebie podejdzie podobnie nazywający się ale zupełnie inny konstrukcyjnie - Master Pro Bi-Tech.
  Drugie - też Somfy, ale także przekaźnikowe.
  Trzecie - fotki Faaca (te akurat są przekaźnikowe, mają wersję BUS-ową ale pasującą TYLKO do Faaca).
  Czwarte to noname, także przekaźnikowe.

  Widzę że usilnie szukasz fotek obrotowych aby nie montować podstawek, ale jedyną drogą do "niezastosowania" podstawek pod fotki będzie do fotek BUS-owych Somfy dokupienie obudów od jakichś fotek obrotowych (albo takowych całych taniutkich sztuk) i "upchnięcie" w nich płytek z tych oryginalnych - co już wymaga długich studiów nad wymiarami obudów i poszukiwań.

  Poznać fotki "zwykłe" można po tym, że w opisie stoi "czterokablowa", "przekaźnikowa" albo "standardowa". A głębiej - trzeba popatrzeć w folder lub w instrukcję (albo inny materiał z rysunkami lub zdjęciami) gdzie jest schemat podłączenia lub widok wnętrza fotek - fotki przekaźnikowe w odbiorniku (RX) mają zawsze 4 lub 5 zacisków, fotki BUS - 2 zaciski.
  Chociaż jest wyjątek - bywają fotki dwusystemowe z 4 zaciskami w RX ale mogące pracować zarówno jako przekaźnikowe, jak i BUS-owe - tutaj już tylko przeczytanie instrukcji...
  Do takiej kategorii zalecają się właśnie fotki pasujące do twojego napędu - Somfy Master Pro Bi-Tech. https://sklep.alfabram.pl/fotokomorki-somfy-m...MIgNrNsKLy9gIVlpiyCh07QA7nEAQYAyABEgLi7vD_BwE
 • #7
  k4amyyk
  Level 8  
  Dzięki wielkie za obszerne wyjaśnienie tematu. Bardzo mi pomogłeś kolego :) przedstawiłeś kilka rozwiązań więc mam nad czym się zastanawiać. Pytań więcej nie mam, myślę że temat można zamknąć.
 • #8
  k4amyyk
  Level 8  
  Znalazłem takie fotokomórki:
  https://allegro.pl/oferta/fotokomorki-faac-system-bus-xp-20b-d-zasieg-20-m-7186850011
  Wg opisu są na szynę BUS, mają po 2 zaciski. Dzisiaj próbowałem je podłączyć jednak nie działaja. Próbowałem różnych kombinacji przełączników wg instrukcji jednak w żadnym wypadku nie zatrzymują bramy. Na jednej ciągle miga dioda LED co wg instrukcji stanowi "anomalie BUS". Zna ktoś rozwiązanie? Czy te foto też się nie nadają do somfy?
 • #9
  ROWE
  Level 34  
  k4amyyk wrote:
  Posiadam zestaw Somfy SGS Essential i chciałem zastąpić oryginalne fotokomórki obrotowymi, że względu na wąskie słupki.

  Jak wąskie słupki to przyspawać blachę montażową i się zmieszczą oryginalne.
 • #10
  k4amyyk
  Level 8  
  ROWE wrote:
  k4amyyk wrote:
  Posiadam zestaw Somfy SGS Essential i chciałem zastąpić oryginalne fotokomórki obrotowymi, że względu na wąskie słupki.

  Jak wąskie słupki to przyspawać blachę montażową i się zmieszczą oryginalne.

  Słupki mam malowane proszkowo, nie chce naruszać antykorozji. Poza tym obrotowe, wyglądają najlepiej, a estetyka też jest ważna dla mnie.

  EDIT
  Panowie poddałem się. Zamontowałem oryginalne fotokomórki na kątownikach. Wizualnie średnio mnie to zadowala, ale przybajmniej działają bez zarzutu. Nie wiem czy tego rodzaju fotokomórki są jakoś programowane i producent nie przewiduje zamienników, ale jeśli znajdzie się ktoś to proszę wytłumaczyć dlaczego foto FAACA nie działały mi z centralka Somfy.
  Temat do zamknięcia.
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Dla tego że szyna komunikacyjna BUS inaczej działa w Faac-u inaczej w Somfy, inaczej w Nice - (w sensie nie efektów ale rozwiązania transmisji) - to nie jest ustandaryzowane i każdy producent stosuje swoje autorskie rozwiązanie.
 • #12
  k4amyyk
  Level 8  
  @kotbury Dzieki za wyjaśnienie. Szkoda, że nie zorientowałem tematu wcześniej nawet przed zakupem. Tak jak pisałem wcześniej, temat rozwiązany przez montaż fotokomórek na kątownikach przykręconych do slupka, pomalowanych w takim samym kolorze. Dodatkowo przewód poprowadziłem jak najkrócej, w opasce termokurczliwej, również w kolorze słupka.