Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z anteną dvbt, dwa telewizory pod jedną antenę

petri2709 01 Apr 2022 23:29 498 29
    petri2709
    Level 3  
    Witam, mam problem. Mianowicie mam na dachu antenę siatkową od której poprowadzony jest kabel antenowy do trójnika, który rozgałęzia sygnał na jeden telewizor i drugi. Przy pierwszym jest zasilacz antenowy, a na drugim tylko wtyczka z anteną. Problem pojawia się, gdy wyłączę telewizor z zasilaczem antenowym - obraz wyłącza się na drugim telewizorze, choć zasilanie na antenie jest. Dodam że działało tak z 6 lat, problem pojawił się nie wiadomo skąd. Nie wiem co jest grane.
    mariuz2
    Level 17  
    Jak wyłączysz zasilacz to skąd masz zasilanie? Energia słoneczna?
    LeDy
    Level 43  
    Rozgałęźnik ma być taki (PowerPass), lub wtyk antenowy przy drugim TV taki jak przy zasilaczu...

Problem z anteną dvbt, dwa telewizory pod jedną antenę Problem z anteną dvbt, dwa telewizory pod jedną antenę Problem z anteną dvbt, dwa telewizory pod jedną antenę
    Mobali
    Level 40  
    mariuz2 wrote:
    Jak wyłączysz zasilacz to skąd masz zasilanie? Energia słoneczna?
    Nie wiem czy to dobry trop. Autor twierdzi przecież że:
    petri2709 wrote:
    ...choć zasilanie na antenie jest dodam że działało tak z 6 lat
    Poszukałbym więc innej przyczyny awarii, zaczynając od:
    1. Okablowanie. Po kilku latach, uszkodzenia w wyniku działania UV mogą być tak duże, że odcinek kabla na zewnątrz budynku już nie spełnia swojej roli. Tanie kable, szczególnie jeśli nie są to kable zewnętrzne, po prostu rozpadają się.
    2. Woda. Słabe i źle oprawione kable mogą pracować dosłownie jak rura z wodą. To powoduje korozję zarówno kabla, jak i innych elementów instalacji. Nawet niezauważalna ilość wilgoci w kablu znacznie pogarsza odbiór.
    3. Skorodowane lub zaśniedziałe elementy. Szczególnie dotyczy to zasilacza i wtyczki antenowej z układem wzmacniacza oferowanej w zestawie z antenami siatkowymi. Ale może także wszystkich elementów tego zestawu.
    4. Awaria zasilacza instalacji wzmacniacza antenowego? Może warto sprawdzić, czy napięcie ma odpowiednią wartość i jest stabilne?
    5. Uszkodzone złącze mocujące kabel koaksjalny do anteny siatkowej.
    Te kilka możliwych przyczyn da się bardzo łatwo zweryfikować i w razie stwierdzenia problemów wyeliminować je. Co ważne, można to zrobić nawet za pomocą dokładnych oględzin oraz z użyciem najprostszego miernika czy prowizorycznego próbnika. Oczywiście przy wszelkich pracach zewnętrznych i przy samej antenie należy zachować ostrożność.
    Darek.S wrote:
    Czytałem kilka razy i mam problem ze zrozumieniem choć z grubsza wiem o co chodzi. Tak się składa, że interpunkcja (przecinki itp) mocno ułatwiają zrozumienie tekstu Link
    Masz całkowitą rację. Ale w takim przypadku po prostu popraw tekst, lub zgłoś post do moderacji. A co w temacie uszkodzonej instalacji antenowej?
    Darek.S
    Level 33  
    Mobali wrote:
    A co w temacie uszkodzonej instalacji antenowej?

Bez pomiaru trudno tutaj cokolwiek powiedzieć. O ile zrozumiałem z opisu obydwa telewizory jak są włączone to odbierają.
    Separator zasilania i zasilacz jest tylko przy jednym telewizorze, co sugeruje, że trójnik to właśnie powerpass lub indukcyjny z przejściem zasilania właśnie od tego telewizora przy którym jest separator/zasilacz.
    Po wyłączeniu właśnie tego telewizora drugi traci odbiór. Co sugerowałoby, że przestaje być podawane zasilanie na wzmacniacz. Tylko skoro jest oddzielny zasilacz, to co ma do tego telewizor. Tak naprawdę to nawet nie wiemy czy w ogóle jest wzmacniacz. Przykład całkiem niedaleko:
    leszek2204 wrote:
    witam, jak w temacie, podłączył fachowiec kabel i zasilacz, ale nie świeci na zielono. Ponoć jest przebicie, tylko gdzie?
    W antenie, jak to sprawdzić?

Autor powinien dokładnie opisać co jest w instalacji, a najlepiej zamieścić jej schemat. Warunki zasilania można sprawdzić woltomierzem z włączonym i wyłączonym tym telewizorem. Pomiar sygnału od biedy autor może dokonać z poziomu menu telewizora.
    Mobali
    Level 40  
    Darek.S wrote:
    ...bez pomiaru trudno tutaj cokolwiek powiedzieć.
    Pewnie tak, ale:
    Darek.S wrote:
    Warunki zasilania można sprawdzić woltomierzem z włączonym i wyłaczonym tym telewizorem. Pomiar sygnału od biedy autor może dokonać z poziomu menu telewizora.
    Więc jednak cokolwiek można zrobić, prawda?
    Darek.S wrote:
    Autor powinien dokładnie opisać co jest w instalacji a najlepiej zamieścić jej schemat.
    Tu zgodzę się z Tobą w pełni. Nawet odręczny szkic i prosty spis użytych elementów ze wskazaniem typu/modelu mógłby znacznie pomóc w rozwiązaniu problemu autora.
    Darek.S
    Level 33  
    Mobali wrote:
    mógłby znacznie pomóc w rozwiązaniu problemu autora.

... który nabrał wody w usta...

Dodano po 2 [minuty]:

Mobali wrote:
    Więc jednak cokolwiek można zrobić, prawda?

Oczywiście. To także jakiś pomiar...
    LeDy
    Level 43  
    Quote:
    1. Okablowanie.
    Może tak u ciebie jest? To do @Darek.S
    petri2709
    Level 3  

Dodano po 2 [minuty]:

Może teraz będzie wam łatwiej, jeśli wyłączę telewizor z zasilaczem normalnie na pilocie, to telewizor bez zasilacza nie odbiera kanałów Polsatu, TV 6, TV 4 i inne takie, ale np. TVN, TVN 7 już jest.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Mobali
    Level 40  
    Darek.S wrote:
    ... który nabrał wody w usta...
    Jak widzisz wcale nie. I nawet pojawiły się precyzyjniejsze dane.
    petri2709 wrote:
    ...może teraz będzie wam łatwiej
    Jeśli to nie problem, to wskaż proszę jeszcze:
    - typ rozdzielacza (rozgałęźnika), którego używasz do podziału sygnału. Może uda się wstawić zdjęcie?
    - opis używanego wzmacniacza i zasilacza. Może też zdjęcia?
    - zmierz napięcie w miejscu wskazanym przez Kolegę powyżej. Sprawdź także co dzieje się z napięciem podczas kolejnego wyłączania obu telewizorów.
    User removed account
    Level 1  
    Darek.S
    Level 33  
    Mobali wrote:
    Jakim cudem działało?
    _cheetah_ wrote:
    Oczywiście, ma to czasami szanse jakoś działać w instalacjach TV

Ludzie z wadami rozwojowymi też żyją ale zgodzisz się na ogół krócej, niż ci zdrowsi.
    A a propo działania, nie działania to przy sygnale cyfrowym czasami wystarczy F-kę na nowo zarobić i już działa.
    User removed account
    Level 1  
    Darek.S
    Level 33  
    _cheetah_ wrote:
    Plus sygnały odbite, mogące robić za zakłócenia

Lub całkowicie wyciąć pewne fragmenty widma...
    Darek.S wrote:
    Taki trójnik ma ciekawe zastosowanie przy budowie filtrów z falą stojącą
    PiotrPitucha
    Level 34  
    Witam
    Przy okazji tej dyskusji spytam czy masz uziemioną antenę siatkową?
    Jest to jedyna znana mi antena telewizyjna która wymaga uziemienia, w jednym z numerów Radioelektronika był artykuł o ile pamiętam twórcy tej anteny poparty pomiarami w którym dowiedziono, że maszt tej anteny musi być uziemiony, inaczej traci ona swoje właściwości.
    O ile w TV analogowej mogły w takim wypadku pojawić się lekkie pogorszenia odbioru, odbicia itd, to w DVBT sygnał może być z tego powodu całkiem odcięty.
    Pierwsze pytanie jaki jest sygnał w twojej lokalizacji, być może wzmacniacz wcale nie jest potrzebny. Jeśli tak to wymieniłbym okablowanie i przy okazji wzmacniacz w puszce antenowej.
    Niezbadane :D są skutki czasami niewidocznych uszkodzeń kabla, podczas ustawiania anteny SAT spotkałem się z przypadkiem "wycinania" jednego kanału z całego pasma. Typowany był do wymiany tuner na gwarancji, ale chciałem poprawić ustawienie anteny i włączyłem swój kabel z miernikiem, o dziwo Eurosport się pojawił :) . Po powrocie na kabel klienta Eurosport zniknął, decyzja wymiany kabla przywróciła prawidłowy odbiór. Kabel wizualnie był OK, miał raptem 2 lata.
    Mobali
    Level 40  
    PiotrPitucha wrote:
    ...w którym dowiedziono, że maszt tej anteny musi być uziemiony
    Poza opisanym przypadkiem, uziemianie masztów antenowych zaliczyłbym po prostu do dobrej praktyki. Zawsze warto to zrobić, nie tylko z powodu polepszenia (lub nie) odbioru w określonych warunkach.
    PiotrPitucha wrote:
    Niezbadane są skutki czasami niewidocznych uszkodzeń kabla...
    Potwierdzę, bo miałem kilkakrotnie podobne doświadczenia z kablami, które pozornie nie miały żadnych widocznych uszkodzeń. Nie były też specjalnie stare ani zużyte. Ponadto raz, tego typu sytuacja miała miejsce z kablem fabrycznie nowym. Oczywiście dokładnie sprawdzonym pod kątem ciągłości ;-)
    Darek.S
    Level 33  
    Mobali wrote:
    Ponadto raz, tego typu sytuacja miała miejsce z kablem fabrycznie nowym

Robiliśmy kiedyś z kolega instalacje pod satkę. Zero sygnału. kabel kupił kolega i przypomniał sobie, że sprzedający ( chyba giełda) pytał czy pod satelitę czy Naziemną. odpowiedział , że pod naziemna na co sprzedawca, że w takim razie O.K. Potem testowałem ten kabel i na naziemnej i też się nie nadawał ale już na krótkich odcinkach coś mogło działać..
    Bardzo często problemy robia łaczenia na beczkach. Niekoniecznie zawilgocone. Spotkałem się z takim łaązeniem na poddaszu. Nie lało na nią ale była zaśniedziała. Efekt zupełny brak odbioru na kilku transponderach. tanie chińskie beczki potrafią także przestać łączyć. Te blaszki stykowe przestają sprężynować i odchodzą od żyły ...
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Mobali wrote:
    Poza opisanym przypadkiem, uziemianie masztów antenowych zaliczyłbym po prostu do dobrej praktyki. Zawsze warto to zrobić, nie tylko z powodu polepszenia (lub nie) odbioru w określonych warunkach.

A do czego "uziemiasz" ten maszt? Do złącza PE w tablicy rozdzielczej?
    LeDy
    Level 43  
    PiotrPitucha wrote:
    Witam
    Przy okazji tej dyskusji spytam czy masz uziemioną antenę siatkową?
    Jest to jedyna znana mi antena telewizyjna która wymaga uziemienia, w jednym z numerów Radioelektronika był artykuł o ile pamiętam twórcy tej anteny poparty pomiarami w którym dowiedziono, że maszt tej anteny musi być uziemiony, inaczej traci ona swoje właściwości.

Używam od lat, jak nie wieków, i nigdy nie uziemiałem i nie spotkało mnie jakiekolwiek nieszczęście z tego powodu. Praktycznie to co odbiera jest izolowane od reszty. Równie można napisać, że siatka z tyłu jest niezbędna a ja stosuję bez i nic nie przeszkadza..
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:
    Używam od lat, jak nie wieków

a ja mam nówkę sztukę (dostałem za darmo ponad 10 lat temu) i jakoś do tej pory nie było okazji by komuś to g...no wcisnąć ( szczerze to nawet nie próbowałem). I pewnie już nie będzie bo w mojej okolicy Mux8 w zasadzie na siatkach nie pracuje a jeśli to, progowo.
    LeDy
    Level 43  
    Darek.S wrote:
    I pewnie już nie będzie bo w mojej okolicy Mux8 w zasadzie na siatkach nie pracuje a jeśli to, progowo.
    A u mnie na pasywnych z ponad 64km i to z dwóch, przeciwnych kierunków jednocześnie i VHF w różnych polaryzacjach. Ponieważ , jak widać u mnie, nie jest to wina anten siatkowych, więc pozostaje nieudolność tych co w twojej okolicy próbowali zakładać. :D :D
    Pewno są tak skomplikowane, że u was nie potrafią poskładać prawidłowo?
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:
    A u mnie na pasywnych z ponad 64km i to z dwóch, przeciwnych kierunków jednocześnie i VHF w różnych polaryzacjach. Ponieważ , jak widać u mnie, nie jest to wina anten siatkowych, więc pozostaje nieudolność tych co w twojej okolicy próbowali zakładać.
    Pewno są tak skomplikowane, że u was nie potrafią poskładać prawidłowo?
    Darek.S wrote:
    a jeśli to, progowo

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3257760.html
    Tu są pomiary! Siatka oczywiście odbiera podobnie jak i cep młóci. W wątku powyżej użyłem innego porównania, że Ciquecento tez jeżdzi i Audi też. Ale każdy ma wybór.