Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka

ArturAVS 03 Apr 2022 10:32 3255 22
Ochrona Domu
 • Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka
  Kilka lat temu drobny wypadek zmusił mnie do pozbycia się w zasadzie całkowicie wyposażenia warsztatu, diagnoza lekarzy brzmiała; "o elektronice może pan zapomnieć". To było jak wyrok... Całe praktycznie życie coś się robiło, a teraz mimo posiadanej wiedzy ograniczenia ruchowe nie pozwolą na kontynuację swej pasji jaką jest elektronika. Takim to zrządzeniem losu zostałem posiadaczem jedynie prostego multimetru DT830 (który miał służyć do doraźnych pomiarów) oraz lutownicy transformatorowej. Wbrew wszystkim zapowiedziom jednak postanowiłem dalej się elektroniką zajmować. Łatwo nie było, zwłaszcza mając jedną sprawną rękę. Nie mniej, po odzyskaniu jako-takiej sprawności DT830 okazał się mało wystarczającym miernikiem przy samochodach. Z racji tego iż miałem bardzo mocno ograniczone fundusze , to szukałem prostego oraz taniego multimetru. Z dużym, czytelnym wyświetlaczem oraz automatyczną zmianą zakresów. Takim kryterium kierowałem się podczas poszukiwania odpowiedniego multimetru. Tym co skłoniło mnie do zajrzenia do wnętrza multimetru był spalony bezpiecznik 20A po przypadkowym "wtyknięciu nie tam gdzie trzeba" sond pomiarowych :D. Pomyłki nawet najlepszym się zdarzają, niejako "przy okazji" chciałem sprawdzić czy da się zabudować ogniwo Li-Ion do zasilania gdyż przy częstym użyciu z podświetleniem w zasadzie co około tydzień muszę wymieniać baterie :-(.
  Zaraz odezwą się głosy że stosuję tanie baterie, nie. Do zasilania przyrządów pomiarowych używam markowych baterii tak aby mnie nie zawiodły w terenie. Tu jednak pomysł z użyciem Li-Ion oraz dedykowanej ładowarki ma taki sens iż chyba już w każdym miejscu można znaleźć ładowarkę sieciową/samochodową USB i w razie "draki" będę mógł uzupełnić energię i kontynuować pomiary. Multimetr jest zasilany czterema ogniwami AAA (małe "paluszki") i bez używania podświetlenia ekranu oraz latarki baterie te starczają na kilka miesięcy.


  Baterie


  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka


  Po odkręceniu czterech śrub można zdjąć całą tylną ściankę bez wyjmowania baterii, zaskoczyła mnie bardzo uboga PCB multimetru;

  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka


  Można by powiedzieć że nic wewnątrz nie ma :D. Spodziewałem się troszkę bardziej rozbudowanej konstrukcji chociażby ze względu na automatyczną zmianę zakresów czy pomiar TrueRMS no ale cóż, widocznie da się to wszystko zrealizować przy użyciu jednego specjalizowanego układu scalonego oraz garstki dodatkowych elementów. To co mi się spodobało, to opis na PCB wartości elementów biernych. Ułatwi to naprawę jeśli takowa okaże się konieczna. Multimetr w swej konstrukcji wykorzystuje jedynie trzy układy scalone (!). U1 nieznany zabezpieczony kroplą żywicy układ pełniący funkcję "serca" miernika, U2 pamięć EEPROM HE24C02;

  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka


  Układ U3, czyli stabilizator LDO ME6209/33;

  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka  Druga strona płytki nie zawiera żadnych elementów;

  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka


  ME6209/33 zapewnia zasilanie 3,3V, a to już rodzi w głowie pomysł... Ogniwo Li-Ion + ładowarka na TP4056, miejsca wewnątrz jest na tyle dużo iż bez problemu zmieści się gotowy moduł z gniazdem USB. Pozostaje kupić moduł ładowarki oraz poszukać ogniw mieszczących się w miejsce po bateriach :D.

  Jednym z ciekawych "gadżetów" w jaki wyposażono fabrycznie miernik, jest umieszczony w gumie holstera magnes. Ułatwia to dla mnie "jednorękiego" korzystanie z przyrządu przy naprawach elektroniki w samochodach czy agregatach chłodniczych. Magnes ten jest na tyle silny iż nawet przy silnym wietrze pewnie utrzymuje ciężar miernika wraz z przewodami pomiarowymi.


  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka


  Nie będę się rozpisywał na temat dokładności pomiarów gdyż nie dysponuję innym o klasę lepszym multimetrem do którego mógłby porównać T28B. Spełnia moje oczekiwania oraz jest przyjemny w obsłudze, poniżej jego najważniejsze parametry;


  Multimetr, Lomvum/AKoZo T28B. Zaglądamy do środka  Multimetr kosztował w momencie zakupu równiutkie 100 zł i jestem naprawdę zadowolony, kilka zaawansowanych projektów nad którymi aktualnie pracuję zmusza mnie do zakupu bardziej poważnego miernika. Myślę iż z Waszą pomocą drodzy forumowicze uda mi się dobrać coś odpowiedniego pod kątem jakości/dokładności/ceny a także ergonomii.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Offline 
  Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
  Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
  ArturAVS wrote 15509 posts with rating 3330, helped 1579 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
 • Ochrona Domu
 • #2
  E8600
  Level 39  
  ArturAVS wrote:
  U1 nieznany zabezpieczony kroplą żywicy

  W podobnych ubogich konstrukcjach jest to układ DTM0660L do którego opracowano już sporo modyfikacji jak np. wyjście danych na PC.
  https://remont-aud.net/dump/prochie/izmeritel..._shassi_main_board_833d_200520/483-1-0-103371
  https://hackaday.io/project/181015/logs?sort=oldest
 • Ochrona Domu
 • #7
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Mateusz_konstruktor wrote:
  Jak dokładnie wygląda kwestia pomiaru TrueRMS w tym mierniku, dla jakich częstotliwości

  W/g instrukcji jest do 6kHz, kilka pomiarów dla f<1kHz pokrywały się blisko z oscyloskopem cyfrowym. Dotychczas nie miałem potrzeby innych pomiarów uwzględniających RMS w terenie. Za to co ciekawe współczynnik wypełnienia (Duty) pokazuje idealnie (była taka "melodia" z pewnym silnikiem gdzie klient uparł się na pomiar PWM oscyloskopem). Choć tu też musiałbym sprawdzić w instrukcji jaka jest Fmax takiego pomiaru. Dla testu podłączyłem pod generator laboratoryjny do którego wyjść był podłączony T28B oraz oscyloskop. Wskazania były identyczne dla F=1kHz (zmiana wypełnienia).
 • #8
  ^ToM^
  Level 39  
  ArturAVS wrote:
  Pomyłki nawet najlepszym się zdarzają, niejako "przy okazji" chciałem sprawdzić czy da się zabudować ogniwo Li-Ion do zasilania gdyż przy częstym użyciu z podświetleniem w zasadzie co około tydzień muszę wymieniać baterie :-(.
  Zaraz odezwą się głosy że stosuję tanie baterie, nie. Do zasilania przyrządów pomiarowych używam markowych baterii tak aby mnie nie zawiodły w terenie.


  Stąd właśnie lubię przyrządy Fluke, bo w nich bateria (dobrej jakości) wystarcza na 1000 godzin pracy. Ale mistrzem niezużywania prądu jest nieprodukowany już miernik firmy Hung-Chang HC-737, który podczas normalnej pracy pobiera 800 µA. Zatem jeden komplet paluszków prędzej się przeterminuje niż zużyje - w ogóle nie ma sensu go wyłączać na codzień :D . W praktyce wymieniam co 4-5 lat komplet baterii z obawy aby się nie wylały niż z powodu zużycia.

  ArturAVS wrote:

  Multimetr kosztował w momencie zakupu równiutkie 100 zł i jestem naprawdę zadowolony, kilka zaawansowanych projektów nad którymi aktualnie pracuję zmusza mnie do zakupu bardziej poważnego miernika. Myślę iż z Waszą pomocą drodzy forumowicze uda mi się dobrać coś odpowiedniego pod kątem jakości/dokładności/ceny a także ergonomii.


  Nie wiem jakim budżetem dysponujesz, ale popatrz na mierniki Brymena albo Sanwy.
  Proponuję zakup modelu BM-789 - w załączeniu instrukcja, gdzie możesz przejrzeć dostępne funkcje i zakresy.

  Jest też na Farnellu linia mierników Multicomp PRO. Jest to china robiona dla Farnella, za to w przystępnej cenie.
  Z kumplem zakupiliśmy sobie model MP730624 Link
  Przenośny multimetr cyfrowy, True RMS, 4,5 cyfry, 1 kV, 20 A. W zasadzie wszystko ma i zapłaciliśmy około 250 zł netto. Fajne jest to, że ma wbudowany moduł BT i można sobie zdalnie odczytywać na smartfonie. Właśnie w technice moto jest to przydatne, gdy miernik włączysz w obwód gdzieś pod maską i siadasz za kierownicą i chcesz włączyć silnik i sprawdzić wynik. Wtedy takie rozwiązanie jest bardzo fajne.
  Link
  Linia narzędzi Multicomp Pro jest specjalnie wykombinowana aby dla inżynierów, aby zakupić dobrej jakości wyrób w dobrej cenie.

  Życzę w każdym razie udanego zakupu i dużo zdrowia i uciechy z zabawy miernikami!
 • #10
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  ^ToM^ wrote:
  Proponuję zakup modelu BM-789

  Fajny, ale cena mnie zabije :D. Powiem krótko; rozglądam się za stacjonarnym multimetrem który jeszcze w niewielką przestrzeń na stole warsztatowym się zmieści. Bardzo rzadko gdziekolwiek w teren wybieram się do prac, więc tu T28 sobie spokojnie poradzi. Zdecydowaną większość bardziej zaawansowanych pomiarów i tak wykonuję w warsztacie gdzie mogę na spokojnie wpiąć się z oscyloskopem, miernikiem częstotliwości czy generatorem DDS aby zasymulować jakiś sygnał.

  ^ToM^ wrote:
  Właśnie w technice moto jest to przydatne, gdy miernik włączysz w obwód gdzieś pod maską i siadasz za kierownicą i chcesz włączyć silnik i sprawdzić wynik.

  Osobowych w zasadzie nie dotykam (chyba że dla któregoś ze szwagrów) a do ciężarowego mam duży problem z wejściem (ograniczenia ruchowe). Tu, już większość współpracujących firm znając moje obecne ograniczenia i tak daje mi "ludka" do pomocy. Czasami jednak trafi się taki, który nie rozumie że jak mu mówię; Sonda plusowa do żółtego z cienkim białym paskiem to przykłada do żółtego który najbliżej widzi.

  Mimo stanu zdrowia nie potrafię z elektroniki zrezygnować a jednak przyzwoity sprzęt przydałby się nawet podczas testowania gadżetów dla forum :-(. Zawsze staram się rzetelnie w miarę moich zasobów sprzętowych zrobić pomiary i czasem czegoś zabraknie niestety.

  Powiedzmy że 500-600zł mogę przeznaczyć na zakup, z tymże jak wspomniałem preferuję stacjonarny (choć niekoniecznie).
 • #11
  MICHAŁ6201
  Level 16  
  To kup sobie SANWE, bardzo dobry miernik i posiada wszystko to czego potrzebujesz. Ja mam Sanwę PC5000a i jestem bardzo z niego zadowolony. Ten model już wyszedł z produkcji i ma swojego następcę, ale może jeszcze są jakieś leżaki magazynowe. Poszukaj w necie.
 • #12
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Ta Sanwa PC5000A wydaje się być całkiem przyzwoitym sprzętem, choć trochę niezbyt podoba mi się wygląd zewnętrzny (wiem, wiem, ma mierzyć a wyglądać nie musi :D). Rozejrzę się.
 • #13
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  ArturAVS wrote:
  Powiem krótko; rozglądam się za stacjonarnym multimetrem który jeszcze w niewielką przestrzeń na stole warsztatowym się zmieści. Bardzo rzadko gdziekolwiek w teren wybieram się do prac, więc tu T28 sobie spokojnie poradzi. Zdecydowaną większość bardziej zaawansowanych pomiarów i tak wykonuję w warsztacie gdzie mogę na spokojnie wpiąć się z oscyloskopem, miernikiem częstotliwości czy generatorem DDS aby zasymulować jakiś sygnał.


  Zaletą miernika stacjonarnego jest możliwość dość wygodnego przełączania zakresów jednym palcem, jeśli wyposażony jest w przycisk, co większość modeli je posiada. Multimetr przenośny z obrotowym pokrętłem powinien być trzymany drugą ręką podczas wybierania zakresów aby nie przesuwał się on po stole. Dotyczy to zwłaszcza pomiarów dużej ilości parametrów układów i urządzeń elektronicznych, gdy często trzeba zmieniać zakresy pomiarowe przyrządu.
 • #14
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Jakby miał jeszcze USB/LAN to miałbym jeszcze wygodniejsze pomiary bo na 42 calowym monitorze mogę zmieścić dużo. Teraz tylko generator DDS i oscyloskop, ale pozwala mi to obsługiwać pomiary jedną ręką (za pośrednictwem mysza :D). Poza tym taki sposób sterowania/kontroli pomiarów znacząco ułatwia zebranie danych do analizy.
  żarówka rtęciowa wrote:
  Dotyczy to zwłaszcza pomiarów dużej ilości parametrów układów i urządzeń elektronicznych, gdy często trzeba zmieniać zakresy pomiarowe przyrządu.

  Tu bardzo przydaje się magnes w holsterze jak coś w terenie badam T28. Na stole to dla mnie mały problem bo jest pokryty warstwą antypoślizgową (przy okazji antystatyczną) :D.
 • #16
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  A po jaka cholerę taki wynalazek? Wszak chodzi o to aby przy pomiarach miernik swą rezystancją/impedancja jak najmniej wpływał na badany układ.
 • #17
  CMS
  Administrator of HydePark
  ertes232 wrote:
  Te wszystkie mierniki maja jedna wade - brak włacznika co by włączał na wej. opornik np 100 om aby zmniejszyć opornośc wej. ]/quote]

  Czemu to miałoby służyć?
 • #18
  TR
  Level 12  
  Osobiście bałbym się używać w/w multimetru przy napięciach powyżej 48V. Zabezpieczenia to dwa PTC, i jeszcze jeden z bezpieczników szklany, gniazda przelotowe. Ostatnio też szukam multimetru ( do domu ) z możliwie dobrym zabezpieczeniem wejść, z pomiarem rezystancji z rozdzielczością 0,01om, z wyświetlaczem minimum 3 4/5 cyfry. Mogę w ciemno polecić Brymena 817S , za jego niezawodność, szybkość, wytrzymałość. Używam go w pracy (wcześniej model BM817 ok. 10 lat dalej działa i trzyma parametry), a teraz jak wspomniałem BM817S ok. 2 lata. Dla przykładu (https://elektro24.com.pl/233695-bm817s-multimetr-trms-z-pomtemp-rs232-brymen) w cenie poniżej 600zł nic lepszego na tym poziomie jakościowym nie dostanie się na rynku. Proszę sprawdzić kanał pana joe smith (https://www.youtube.com/watch?v=ciwBB5kYvJM) jak testuje multimetry i naprawdę Brymeny dają radę mówię to w sensie cena/jakość. Za poziom typu Sanwa, Fluke niestety zapłacimy dużo więcej z tymi samymi parametrami. Za ok. 620zł można kupić 5 4/5 cyfry Brymena BM857S i chyba to będzie mój wybór. W cenie ok. 450 zł można kupić dużo chińczyków jak Owon BT41T+, czy Unit UT61E. Niestety na papierze wyglądają super, ale w rzeczywistości nie mają dobrych zabezpieczeń, wybieraków i można się zdziwić. Jednak chińczycy nie śpią i poprawili błędy UT61e. Trafiłem na UT161E (wersja na Europę poprawiony model UT61E+ lub pro). Na znanym portalu Ali.... za 450zł całkiem obiecujący model. Na płytce 7 zabezpieczeń w tym 4 PTC i dwa duże bezpieczniki ceramiczne dla pomiarów prądu na napięcie 1000V. Max wskazanie 22000 dobra dokładność , połączenie USB do kompa. Warto się przyjżeć :-)
 • #19
  CosteC
  Level 34  
  BM817S jest kiepski do obsługi jedna ręką - małe pokrętło. Pomiary częstotliwości są takie sobie, ogólnie mnie zawiódł jak na 600 zł.
  @arturavs jakie funkcje i dokładność cię interesują?
  Czy w warsztacie potrzebujesz poziomu zabezpieczeń Fluke/Sansa/Appa/etc czy nie bardzo?

  Taki BM785 jest super, ale do warsztatu może starczy UT161? APPA 98 lub 99 są wygodne do pracy jedna ręką i też bardzo odporne ale to znowu półka 600 zł.
 • #20
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Marka UniT jakoś mi nie podchodzi, być może to ze względu na złe doświadczenia z wcześniejszych multimetrów tej firmy. Dziś pewnie dotrze UniT UT33D+ z forumowego sklepiku (zamówiony specjalnie aby obdarować początkującego elektrotechnika który bardzo mi pomaga). Będę mógł pobadać rozłożony T28B, moduł ładowarki już mam. Jeszcze muszę jakieś ogniwo Li-Ion mieszczące się gabarytami dopasować.
  CosteC wrote:
  jakie funkcje i dokładność cię interesują?

  Raczej bardzo podstawowe, U<1000V, R<100Mom, I<20A, wyświetlacz minimum 5 cyfr, dobrze jakby była funkcja min/max oraz bargraf. Również komunikacja z PC poprzez USB czy RS232 byłaby wskazana.
 • #21
  CosteC
  Level 34  
  ArturAVS wrote:
  Powiedzmy że 500-600zł mogę przeznaczyć na zakup, z tymże jak wspomniałem preferuję stacjonarny (choć niekoniecznie)..

  ArturAVS wrote:
  Raczej bardzo podstawowe, U<1000V, R<100Mom, I<20A, wyświetlacz minimum 5 cyfr, dobrze jakby była funkcja min/max oraz bargraf. Również komunikacja z PC poprzez USB czy RS232 byłaby wskazana.

  Sporo oczekujesz za 600 zł :) Zakres 20 A jest mało popularny chociażby.

  ANENG AN888S Spełnia Twoje wymagania. Minusik jest taki, że to ANENG i do UNI-Ta mu sporo brakuje. Plus - jeśli na warsztat samochodowy to sieciowego napięcia raczej nie zobaczy. Minus jest taki, że przy dzisiejszych hybrydach bezpieczniki są chyba jeszcze ważniejsze - łuk przy 600 VDC naprawdę nie chce gasnąć.
  Z stacjonarnych lepszy byłby już chyba NDN VC8145. No i ma RS232.

  Z przyrządów poważniejszych: ręczna SANWA PC773. APPA 99IV, Protek 608 (nie miałem w rękach nic od nich)
 • #22
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  CosteC wrote:
  jeśli na warsztat samochodowy to sieciowego napięcia raczej nie zobaczy

  Nie nie. Do drobnej grzebaniny przy truckach T28 idealnie mi się sprawdza i tu nie potrzebuję nowego. Dodatkowy tylko na warsztacie, no te 20A to może przesadziłem (T28 ma). Co do napięć, to ostatnio trochę z falownikami solarnymi i przetwornicami różnej maści trochę eksperymentuję więc dobrze aby był zapas powyżej 600V. Warsztat czysto elektroniczny (żadnej mechaniki nie robię), na aucie elektroniki nie naprawiam, po zdiagnozowaniu dany moduł jest demontowany i trafia na stół gdzie w spokoju mogę nad nim popracować :D.
 • #23
  CosteC
  Level 34  
  ArturAVS wrote:
  Co do napięć, to ostatnio trochę z falownikami solarnymi i przetwornicami różnej maści trochę eksperymentuję więc dobrze aby był zapas powyżej 600V.

  Zobacz APPA S3. Jeden z nielicznych mierników który nadaje się powyżej 1000 VDC i 600 VAC. Ma też bluetooth i parę innych użytecznych funkcji. https://ndn.com.pl/pl/glowna/4551-multimetr-a...oltaicznych.html?search_query=Appa&results=62