Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kocioł z zasobnikiem cwu i zmiana na zewnętrznych

JacekStankiewicz 04 Apr 2022 07:09 207 15
  • #1
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Witam, Buderus gb172 , czy mogą wystąpić jakieś problemy ze sterowaniem cwu, po zmianie zasobnika na zewnętrzny? Chodzi o temp. Zasobnika , start/stop. Czy czujniki temperatury są na króćcach przy kotle i nie powinno być problemu?
  • #2
    zlotaronczka
    Level 20  
    Problem można sobie, bez problemu, zrobić samemu. :D
    Pytasz teoretycznie, bo masz taki pomysł, czy też jakaś awaria zmusza Cię do takiego kroku.
    Fajnie by było gdybyś udostępnił w pdf instrukcję swojego kotła.
  • Helpful post
    #4
    zlotaronczka
    Level 20  
    JacekStankiewicz wrote:
    czy mogą wystąpić jakieś problemy ze sterowaniem cwu, po zmianie zasobnika na zewnętrzny? Chodzi o temp. Zasobnika , start/stop. Czy czujniki temperatury są na króćcach przy kotle i nie powinno być problemu?

    Kocioł ma zasobnik z wężownicą, nie powinno być żadnych problemów. Jedyna istotna część którą trzeba przeinstalować z kotła do zewnętrznego zasobnika to czujnik NTC zasobnika. Na rysunku w instrukcji str 10 niema go ( pewnie jest za tym prostokątnym naczyniem ) ale na schemacie str 12 poz 15 jest o nim mowa.
    Pewnie będzie trzeba dorobić poza kotłem dolewanie wody do instalacji - zlikwidowanie całkowite zasilania wodą bieżącą ułatwi wypatroszenie kotła.
  • #5
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Nie za bardzo rozumiem ostatnią wskazówkę. Chodzi o zasilanie/ uzupełnianie wody w wężownicy? W sumie to nie wiem jak to jest rozwiązane, jakoś mi ciekło, jak jest "nabijana wężownica" , chyba, że tą samą wodą co instalacja c.o. (?) Zawór zasilania zasobnika jest na przewodach wody kotła i teoretycznie wszytkie rurki Kotla by pozostały. Troszkę mnie jescze ten czujnik martwi, chyba, że jest zamontowany na instalacji wodnej kotła, wówczas by tam został
  • Helpful post
    #6
    zlotaronczka
    Level 20  
    JacekStankiewicz wrote:
    , chyba, że tą samą wodą co instalacja c.o. (?

    Tak.
    Sam to zamierzasz robić?

    JacekStankiewicz wrote:
    Troszkę mnie jescze ten czujnik martwi, chyba, że jest zamontowany na instalacji wodnej kotła, wówczas by tam został

    Musisz trochę precyzyjniej się wypowiadać. Żeby kocioł grzał cwu tak jak robi to teraz, musisz czujnik NTC zasobnika (cwu - poz 15 na schemacie ze str.12 ) zamontować w nowym zewnętrznym zasobniku.

    Zapytam jeszcze raz - sam to będziesz robił?

    Dodano po 1 [minuty]:

    JacekStankiewicz wrote:
    teoretycznie wszytkie rurki Kotla by pozostały

    Tu Cię zmartwię - nie.
  • #7
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Nieee, sam nie tykam, zbyt drogo by to wyszło, nie mam narzędzi, a pewnie i wiedzy dostatecznej. Tak pytam, bo na kilku gazo-hydraulików zapytanych o rozwiązanie problemu to tylko wyminana pieca na nowy i że się nie da. Jeden tylko się podejmuje, ale tego nie robił, tak więc coś dobrze byłoby wiedzieć.
  • Helpful post
    #8
    zlotaronczka
    Level 20  
    JacekStankiewicz wrote:
    tak więc coś dobrze byłoby wiedzieć.


    Spoko, przy odrobinie staranności nie jest to trudna sprawa. Napisz coś o nowym zasobniku bo od jego montażu należałoby zacząć.
    Za kliknięcie w zielone kółeczko z krzyżykiem zawsze coś podpowiem.
  • #9
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Właśnie go przytachałem Biawar Quatro 100 wiszący, używka,, z podejściem od dołu. Sam jestem ciekaw jak to ekonomicznie się sprawdzi, do tej pory byłem bardzo zadowolony z tego wbudowanego. Teraz chyba będzie trzeba użytkować go na zasadzie ciągłego grzania, a nie na żądanie, z tym mniejszym tak robiłem klik i ciepła woda po 3 minutach.
  • #10
    zlotaronczka
    Level 20  
    JacekStankiewicz wrote:
    Teraz chyba będzie trzeba użytkować go na zasadzie ciągłego grzania, a nie na żądanie


    Nie, powinno być dokładnie tak jak poprzednio. No chyba, że .....
    Wieszacie nowy bojler na ścianie, przyłącze zimnej wody odpinacie z kotła a podpinacie do bojlera, wyjście ciepłej wody z nowego bolera łączycie z wejściem do instalacji cwu pod piecem, wypinając z kotła. Taaddamm i gotowa instalacja cwu.
    I tu pierwszy próg do potknięcia się - czym, jakim systemem rurowym łączycie wężownice nowego bojlera z kotłem??
  • #11
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Zrobione :). Na razie technicznie działa. Był problem z czujnikiem temperatury c.w.u. Podpięliśmy go od dołu, jednak w tek części bojler pozostawał praktycznie zimny , tak więc piec wykrył błąd, dużej różnicy temperatur na poworcie z wężownicy i temp. wody cwu. Po przeniesieniu na samą górę zbiornika przy odpowietrzaczu działa. Niestety do boku bojlera nie ma jak się dostać. W oryginale bojlera było tak, że od dołu jest wprowadzona długa rurka ok metra i w nią był wsunięty czujnik taki termiczny, ( działa chyba na zasadzie start stop, taki metalowy okrągły) i tak się zastanawiam, jakbym to wykorzystał zamiast tego ntc. Czy będzie działało. Chyba miernikiem mogę sprawdzić w sumie jaka jest jego zasada dzialania. Teraz pewnie pomiar na samej górze nie jest miarodajny. Rurki przyłączeniowe z takiej karbowanej nierdzewki.
  • #12
    zlotaronczka
    Level 20  
    JacekStankiewicz wrote:
    i tak się zastanawiam, jakbym to wykorzystał zamiast tego ntc. Czy będzie działało. Chyba miernikiem mogę sprawdzić w sumie jaka jest jego zasada dzialania. Teraz pewnie pomiar na samej górze nie jest miarodajny. Rurki przyłączeniowe z takiej karbowanej nierdzewki.


    Jeśli ten czujnik ( on/off )jest bimetaliczny, to absolutnie się nie nadaje. Może być także ntc ale o innym zakresie oporu i też kicha.
    Zastosujcie prosty wynalazek - odpowietrznik u góry pewnie jest wkręcony !/2" w korpus bojlera. Wstawiamy trójnik, boczny wylot odpowietrznik, a w górny wkręcamy nurek.
    Z oryginalnym nurkiem będą problemy - trzeba wyprodukować samemu. Oryginalny NTC pewnie ma postać śruby na klucz 12/13 i nie chce wleżć do otworu fi10.
    Potrzebny jest kawałek ( 20-30 cm = pytanie ile jest miejsca nad bojlerem ) rurki CU 18mm , złączka "wkrętka" 18-1/2"gz i kapka 18. Wkrętkę należy w środku wypiłowć aby rurkę można było wcisnąć i zalutować od strony gwintu. Do tak wyprodukowanego nurka oryginalny ntc powinien wejść - można trochę obszlifować, byle nie przegrzać.



    :shii:
    edycja
    Widzę, że wklejasz jakieś obrazki o czujnikach NTC. Ja powyżej opisałem wmiarę proste czynności z niedrogich elementów. Powinienem Ci także zasugerować kontakt z Buderusem == może czójnik ntc zasobnika nadaje się do zastosowania w Twoim kotle.
  • #13
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Inni
    Kocioł z zasobnikiem cwu i zmiana na zewnętrznych
    Kocioł z zasobnikiem cwu i zmiana na zewnętrznych


    Dodano po 5 [minuty]:

    Buderusa to ta okrągła pastylka, które była doczepiona blaszką, do zasobnika, tą zamontowaliśmy u góry zbiornika w kołnierzu w który wkreca się odpowietrznik. Ten podłużny to taki który był w dostawionym zasobniku, widzę, że że coś podobnego występuje jako ntc do vailantów, może to to . Mam tabele pomiarowe oporności dla temperatur w instrukcji buderusa, tak więc teoretycznie mozna sprawdzić, czy jest zbliżony do oryginału.

    Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

    Może wiesz co oznacza symbol K przy tych NTC, są 10K, 20K, ten mój z Buderusa ma 24K
    Czy to jest jakaś maxymalna rezystancjancja, ale przy jakiej temp.?
  • #14
    zlotaronczka
    Level 20  
    JacekStankiewicz wrote:
    ten mój z Buderusa ma 24K


    To 24k to kiloomy przy 25 C.
    Zadzwoń do Buderusa. może coś podpowiedzą.
  • #15
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Pomierzony omomierzem, pracuje prawie identycznie jak w tabeli buderusa. Tak więc zamontowałem w miejsce dla niego przeznaczone i jest teraz w samym środku zasobnika. Dziękuję za naprowadzenie . Pozdrawiam
  • #16
    JacekStankiewicz
    Level 5  
    Pomierzony omomierzem, pracuje prawie identycznie jak w tabeli buderusa. Tak więc zamontowałem w miejsce dla niego przeznaczone i jest teraz w samym środku zasobnika. Dziękuję za naprowadzenie . Pozdrawiam

    Dodano po 1 [minuty]:

    W moim temacie opisuję, jak przebiegała naprawa i problemy, które zostały rozwiązane.