Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PGE : zgłoszenie magazynu energii

msr99 04 Apr 2022 17:15 1680 28
    msr99
    Level 17  
    Hej

Ktoś podchodził do tematu ?
    Na stronie PGE są dostępne 2 pisma do zgłoszenia
    https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/przydatne-dokumenty
    wniosek i specyfikacja techniczna

Z tego co widzę, zgłoszenie instalacji PV przy tym wniosku to male miki..

Dodano po 4 [godziny] 2 [minuty]:

Wypełnienie tego to jakiś koszmar.. spróbuję złapać gościa z PGE może coś pomoże.
    Z tego co widzę:
    montaż magazynu energii który oddaje energie "do sieci" powoduje zwiększenie mocy "generowanej" - oznacza to iż jeśli mamy PV 10 kWp i magazyn 6 kW to się to będzie sumować do 16 kW ( ja tak to rozumiem przeglądając wniosek pobieżnie ). co skutkować może tym iż: jeśli mamy mniejsza moc przyłączeniowa niż suma PV / magazyn == podniesienie mocy do budynku == przejście na nowe warunki rozliczeń.

U siebie na szczęście zdążyłem zgłosić zwiększenie mocy do 40 kW na "wszelki wypadek" - planowałem panele na gruncie, ale widzę ze przyda się
    kosmos99
    Level 38  
    msr99 wrote:
    montaż magazynu energii który oddaje energie "do sieci" powoduje zwiększenie mocy "generowanej" - oznacza to iz jesli mamy PV 10kWp i magazyn 6kW

Tylko po co oddawać energię do sieci przy tej wielkości baterii? Rozumiem, że chodzi o 6kWh?

Dodano po 42 [sekundy]:

Nie lepiej zużyć na wlasny użytek wieczorem i w nocy?
    noogi
    Level 14  
    Dlaczego magazyn energii ma zwiększać moc generowaną do sieci? Instalowanie magazynu ma sens tylko w celu zwiększenia autokonsumpcji. Ładujemy go z fotowoltaiki (czyli tej mocy nie oddajemy) i używamy w okresach niedostatecznego nasłonecznienia (wówczas nie pobieramy energii z sieci). Inna konfiguracja nie ma specjalnie sensu.
    msr99
    Level 17  
    Bo wg ZE PV generować może pełna moc i jednocześnie magazyn oddawać do sieci. To że z baterii nie chcemy oddawać do sieci nie ma znaczenia.
    Ot przepisy.
    kosmos99
    Level 38  
    A jaki masz falownik, że możesz z tak małej baterii oddawać do sieci?
    msr99
    Level 17  
    Victron multiplus

Ale przy nim powinniśmy mieć licznik na wejściu który monitoruje. I wtedy do sieci nie oddajemy nic tylko lokalna konsumpcja.

Ale przepis to przepis, boją się że wpłynąć to może na parametry sieci (np częstotliwość)

Mogę mieć falownik 6 kW a paneli na 60 kWp to i tak zgłosić trzeba 60 kWp
    kosmos99
    Level 38  
    Nie rozumiem w ogóle po co oddawać energię z baterii do sieci, jaki jest tego sens?
    Co się na tym zyskuje?
    msr99
    Level 17  
    Nic
    Nikt normalny tego nie zrobi..
    Ale taki jest przepis jak widać

Te wszystkie offgridowe z ali nie oddają do sieci
    A hybrydowe pewnie wymagają licznika na wejściu aby właśnie nie pchać do sieci energii z baterii tylko z PV.
    stachu_l
    Level 32  
    kosmos99 wrote:
    jaki jest tego sens?
    Tanio kupić, drożej sprzedać - Przy taryfie G12 może warto ładować magazyn tanim prądem a potem oddawać do sieci droższy. Problem jest taki, że za sprzedany prąd płaca po cenie wytwarzania prądu a przy zakupie po cenie obciążonej dodatkowo wszystkimi opłatami przesyłowymi więc nie wiem czy w nowym rozliczeniu się to opłaci. W dotychczasowym rozliczeniu to raczej bez sensu bo jak masz magazyn to nie musisz magazynować w sieci, ewentualnie nadmiar z lata odbierasz zimą bo raczej tak dużego magazynu nie masz.
    kosmos99
    Level 38  
    Właśnie to jest pytanie dlaczego chcesz takie coś robić?
    A nie chcesz skorzystać z rozwiązań, które sam podałeś:

msr99 wrote:
    A hybrydowe pewnie wymagają licznika na wejściu aby właśnie nie pchać do sieci energii z baterii tylko z PV

?
    msr99
    Level 17  
    1. te falowniki z Ali to są 1faz. nawet nie wiem jak można z nich korzystać w 3faz. chyba nikt tutaj nie pokazał. Victron może pracować 3 faz ze wspólnej baterii. bardziej ufam Victron niż Chińczykom.
    2. magazyn musze wpiąć "za PV" tzn licznik -- PV -- Victron. aby jak padnie PV to spokojnie Victron wskoczył i dal prąd na dom
    3. to nie tylko mnie będzie dotyczyć, dlatego zrobiłem ten watek. "mój prąd 4.0" mówi o magazynach i więcej osób będzie chciało. nie sądzę aby normalny "kowalski" zmieniał falownik etc.
    4. ogólnie to nie ja wymyśliłem :) tylko PGE , podejrzewam ze u innych tez będzie to samo - tak samo jak na podłączenie agregatu tez wymagają dokumentów + diagram instalacji/projekt
    5. dziwie się ze nie wymagają certyfikatów NC RfG.. :) chodź może to się zmieni.
    6. podobnie będzie z "dodatkami" do instalacji PV jako magazyn energii SOFAR ME3000SP, Luxpower, Solis.
    7. dodanie magazynu Energi - retrofit w większości przypadków będzie właśnie w ten sposób AC Coupling czyli na styku AC.

To tak ogólnie.
    kosmos99
    Level 38  
    Ogólnie idea magazynów jest taka, że ładujesz baterię energią ze słońca, a po zachodzie słońca z niej korzystasz. Falownik jak naładuje baterię i zaspokoi aktualne odbiory to wysyła energię do sieci nie rozładowując baterii, więc energia z magazynu nie jest wysyłana więc zgłaszać nie potrzeba? Zresztą zgłoszenie wymaga magazynów powyżej 50kWh?
    msr99
    Level 17  
    Idea magazynu jest taka ze podłączasz do sieci ZE i oddajesz energie. czy skonsumujesz ja sam w obrębie domu czy po prostu wyślesz do sieci - ZE to nie interesuje = musisz wypełnić dokumenty ( nie mowie o off grid ). wiec trzeba zgłosić.
    Nic nie ma o wielkości magazynu więc nawet 1kWh trzeba jeśli wpinasz się w sieć ZE.

Przecież to nie ja wymyśliłem ;) ja staram się zrozumieć logikę ZE a co ważniejsze jak wypełnić dokumenty zgłoszenia.
    kosmos99
    Level 38  
    Według mnie te dokumenty nie dotyczą baterii o pojemności kilku kWh, ale mogę się mylić.

Dodano po 1 [minuty]:

Skoro energia by miała być wysyłana do sieci to po co montować w ogóle magazyn od strony technicznej, skoro falownik ongrid to robi?
    elezibi
    Level 18  
    A może w świetlanej przyszłości będą zdalnie nie tylko nam ograniczać produkcję
    w imię "ochrony infrastruktury sieciowej",
    ale i wymuszać oddawanie z akumulatora w przypadku braku prądu w sieci???
    (np w szczycie wieczornym zamiast dokupować drogi prąd z zagranicy wyczyszczą akumulatorki prosumentom po cenie hurtowej,
    a potem będziemy musieli dokupić po detalu w net bilingu czy innym porąbanym systemie rozliczeń)
    AT PRO
    Level 18  
    kosmos99 wrote:

Skoro energia by miała być wysyłana do sieci to po co montować w ogóle magazyn od strony technicznej, skoro falownik ongrid to robi?

Może po to, żeby wysyłać do sieci stale określoną moc przez całą dobę, a nie jak teraz najwięcej w południe a w nocy nic?
    Tylko do tego potrzeba całkiem innych falowników, zwykłe ongrid się do tego nie nadają.
    Analogie można znaleźć w buforze ciepła, który na grzejniki daje stałą określoną temperaturę a doładowywany jest co jakiś czas lub nie doładowany wyłączy się za sprawą czujników po wyczerpaniu energii, tak działa u mnie.
    wnoto
    Level 34  
    A sprzedawca tego magazynu Ci nie pomoże wypełnić wniosku ?
    kosmos99
    Level 38  
    AT PRO wrote:
    Może po to, żeby wysyłać do sieci stale określoną moc przez całą dobę, a nie jak teraz najwięcej w południe a w nocy nic?

Ale to dla konkretnych pojemności, a nie kilku kWh. Tego typu pojemności to są na własny użytek.

msr99 wrote:
    Dla marży sprzedawców 30% to ja podziękuje.

Według Ciebie system z baterią będzie bardziej opłacalny?
    Przy pojemności baterii 6kWh, użyteczne masz 4kWh. Przy mocy instalacji powyżej 10kWp, naładujesz go w ciągu kilkudziesięciu minut, a potem znowu opust 0,7.
    msr99
    Level 17  
    Waśnie po to magazyn, aby za 1kWh nie dostawać 0,7kWh, tylko odbiorę z mojego magazynku 1kWh.
    Oczywiście, że to się nie opłaca (koszty magazynu).
    kosmos99
    Level 38  
    Tylko, że utrzymanie magazynu pobiera energię. U mnie offgrid pobiera ok 1,5kWh dziennie na utrzymanie siebie. Tzn falownik plus ładowanie aku. Gdzie bateria służy tylko jako zasilanie rezerwowe.
    K3dz10R
    Level 1  
    Cześć wszystkim!
    Stoję przed identycznym problemem co autor wątku i nie potrafię znaleźć danych które wymaga PGE w swoim wniosku WZM-ME.
    Mogę liczyć na pomoc?
    Galaxy26
    Level 5  
    Witam

Magazyn energii zgłasza się na tym samym druku co fotowoltaikę?

Czy na innym druku przeznaczonym tylko do magazynu energii?
    XeNeS
    Level 15  
    msr99 wrote:

A hybrydowe pewnie wymagają licznika na wejściu aby właśnie nie pchać do sieci energii z baterii tylko z PV.

Są takie invertery hybrydowe z Aliexpress, które mogą oddawać do sieci - tyle że nie mają certyfikatu NC RfG.

Przykład: Easun iGrid SV IV 5.6kW
    XeNeS
    Level 15  
    msr99 wrote:

Ale przepis to przepis, boją się że wpłynąć to może na parametry sieci (np częstotliwość)

Mogę mieć falownik 6 kW a paneli na 60 kWp to i tak zgłosić trzeba 60 kWp

To jeszcze jedno pytanie, jeśli mamy:

- falownik trójfazowy hybrydowy 5kW np taki
    - panele ~6.5kWp
    - bank energii o pojemności nominalnej ~22kWh

to co zgłaszamy?

5kW nie równa się 6.5kWp a i 6.5kWp nie dodamy do 22kWh...

I czy mieścimy się w limicie instalacji do 10kW pod kątem dotacji dla Mój Prąd 4.0 wtedy?
    Galaxy26
    Level 5  
    Witam

Czy można zlożyć magazyn energii z fotowoltaiką online do PGE?
    Mozna dodać sam inwerter, nie ma mowy nic o magazynie energii?
    Zgłaszał ktoś online do PGE magazyn energii + fotowoltaikę?
    anchilos
    Level 37  
    Galaxy26 wrote:
    Czy można zlożyć magazyn energii z fotowoltaiką online do PGE?

Z mojego doświadczenia z PGE.
    Nawet na zerwanie plomby. uprawniony elektryk musi zawieźć zgłoszenie papierowe, z podpisem właściciela instalacji oraz swoimi danymi.

Nie ma nic przez telefon i on-line.
    Firma instalująca mi PV (w marcu), składała wszystko na papierze.

Usunięcie kolizji (tańsza wersja wymiany przyłącza), papierologia prawie pól roku.

Pozdrawiam i powodzenia.
    Galaxy26
    Level 5  
    Zgłoszenie mikroinstalacji można złozyć online

Tylko jak chce złożyć zgłoszenie mikroinstalacji wraz z magazynem energii online to podczas wpisywania falownika nie mogę wpisać magazynu poniewaz nie ma takiej rubryki jak w wersji papierowej ( że zaznaczam inwerter lub magazyn energii)

I dlatego pytanie czy jeśli można złozyć w wersji online to gdzie wpisać ten magazyn energii?
    Czy wystarczy wpisać sam inwerter a specyfikacji z magazynem dołączyć jako dodatkowy załącznik do wniosku online.