Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alana 78Plus i zle podłaczone zasilanie

08 Lis 2005 00:21 1013 13
  • Poziom 12  
    Witam
    Dostałem od znajomego Radio Alana 78Plus i mam problem tego typu iz zostało ono zle podłaczone poprostu+ z - zamieniony i teraz nic sie nie pokazuje na wyświetlaczu
    Prosze o pomoc czy to jest do zrobienia i jaki jest ewentualny koszt takiej naprawy
  • Poziom 16  
    przedewszystkim spalony bezpiecznik,spalona dida zabezpieczająca,przepalony miejscowo druk (masa)
  • Poziom 12  
    czy to jest do naprawienia ??? jaki ewentualny koszt części ?
  • Poziom 27  
    wszystko jest do naprawienia :D koszt nie bedzie duży... Zależy jak długo było podłączone odwrotnie. Jeszcze mogą być wysadzone jakies kondensatorki

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Podejrzewam,że wzmacniacz mcz jest padnięty w takiej sytuacji leci jako pierwszy i sprawdż zasilanie procesora a zwłaszcza dwie diody zenera 5,6v i tranzystor z nimi pracujący(nie mam teraz dostępu do schematu ale możesz go pobrać z zasobów elektrody).Podejrzewam,że driver i końcówka mocy też będzie do wymiany.Zacznij od sprawdzenia zasilania procesora,jak będziesz miał ~5V to powinien wyświetlacz pracować.Jak ten post nic Ci nie pomógł a chcesz naprawić to sam to napisz meila- rozpiszę Ci to dokładniej.Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    no ok dziekuje za pomoc, napisalem juz pm do ciebie.
  • Poziom 11  
    Twoje zapytanie nie dotarło do mnie a przy okazji napisz czy masz podświetlanie wyświetlacza.Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    tak podświetlanie świeci
  • Poziom 10  
    McKwacz ma rację - tam jest patent z zaporowo włączaną diodą - coby spalić bezpiecznik w przypadku zmiany polaryzacji zasilania. Jak nie ma bezpiecznika, spali się sama dioda. Koszt naprawy, przeważnie kilkanaście groszy (cena diody lub tylko bezpiecznika).
  • Poziom 16  
    prawdopodobnie jest uszkodzona tylko dioda zabezpieczająca i bezpiecznik (dzięki jxa za poklepanie po ramieniu)
  • Poziom 12  
    dzisiaj biore się za rozbieranie CB około godziny 17 wiec napewno będe zaraz pisał na forum co i jak i będe prosil o jakas pomoc :)
  • Poziom 11  
    Zabezpieczenie diodą jest skuteczne ale w momencie gdy na kablu jest bezpiecznik i w momencie złego podłączenia topik wyłączy zasilanie.Tutaj kolega Refus pisze że podświetlenie dzała.Ja takim optymistą bym nie był.Raczej dostosuj sie do tego co Ci napisłam na PM.Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam
    no juz widze ze w środku troszke popalone jest radyjko, jeśli ktos zainteresowany i chce zobaczyć to podaje link gdzie znajdują się zdjecia
    spakowane winrar.
    http://toya.net.pl/~rafik_o/zdjecia_alan78plus.rar

Dodano po 4 [minuty]:

a mam jeszcze jedno pytanko jak sprawdzić czy procesor jest sprawny ?? bo nie ma sensu kupować czesci skoro procek jest uwalony, czekam na pomoc
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich
    Rylech miał oczywiście racje, bardzo mi pomogł i dzieki jego pomocy udało się uruchomić radio.
    a wiec napisze co zostało wymienione :
    - Dwie diody zenera 5,6V (elementy schemat : DZ401, DZ402,
    - Rezystor 1kΩ - (R425)
    - Tranzystor - 2SC3198 (Q415)
    - Dioda na zasilaniu 1N4004

Dziekuje wszystkim za pomoc a w szczegolności koledze - Rylech.