Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

8-strefowa instalacja alarmowa MAC-608 z klawiaturą i kluczykiem

p.kaczmarek2 05 Apr 2022 02:51 1710 2
Optex
  • 8-strefowa instalacja alarmowa MAC-608 z klawiaturą i kluczykiem
    Witajcie moi drodzy.
    Przedstawię tutaj wnętrze tzw. centralki bezpieczeństwa przeznaczonej do ochrony mieszkań, biur oraz małych firm przed, jak to producent ujął, "drobnymi ryzykami". Rolą centralki jest uruchomienie alarmu (np. akustycznego bądź świetlnego) w sytuacji nieuprawnionego wtargnięcia do budynku. Centralka z tego tematu dodatkowo oferuje m. in. klawiaturę do wpisania kodu, sygnały dźwiękowe buzzera, podtrzymanie pracy na akumulatorze 12V oraz możliwość otwarcia kluczykiem. Produkt jest konfigurowany poprzez włączniki DIP znajdujące się na płytce w środku.
    UWAGA: Produkt trafił do mnie jako złom - tutaj po prostu zajrzę do jego środka i zobaczę jak jest zbudowany. Nie jestem w stanie ocenić na ile dobrze wcześniej działał.
    Na wstępie chciałbym polecić też zapoznanie się z manualem tej centralki:
    Renkforce ...AC-608.pdf Download (430.07 kB)

Wnętrze Renkforce MAC-608
    Centralkę mam już zdemontowaną wraz z kluczykami (do "uzbrojenia" oraz do otwarcia szafki):
    Widzimy już elektronikę i otwory montażowe oraz otwór na przewody.
    Zdejmijmy przedni panel:
    Zasilacz jest w postaci osobnego modułu. Widać przewody które podłącza się do akumulatora. Zasilacz pracuje na napięciach 100-240VAC, maksymalna jego moc to 38.8W:
    Oto zasilacz. Od niego zaczniemy:
    8-strefowa instalacja alarmowa MAC-608 z klawiaturą i kluczykiem 8-strefowa instalacja alarmowa MAC-608 z klawiaturą i kluczykiem
    W obudowie trzyma go zielona dioda LED:
    Odstęp izolacji między stroną wtórną a pierwotną wygląda ok.
    Na pierwszy rzut oka jest nieźle. Jest duży radiator, bezpiecznik, warystor chroniący przed przepięciami, filtry przeciwko emisji zakłóceń do sieci (widać skompensowany prądowo dławik oraz kondensator klasy X).
    Mostek prostowniczy to DB207S, a główny kontroler przetwornicy to OB2201CP:
    Nota katalogowa tego układu wyjaśnia co jest czym. Jest to zintegrowany kontroler przetwornicy impulsowej w topologii flyback, lecz tranzystor kluczujący wymagany jest zewnętrzny. Dodatkowo regulacja napięcia jest brana poprzez sprzężenie zwrotne przez transoptor oraz układ korzysta z termistora na płytce w celu ochrony przed przegrzaniem.
    Jako napięcie referencyjne po stronie wtórnej jest TL431 - oznaczony po prostu kodem "431", łatwo go rozpoznać:
    8-strefowa instalacja alarmowa MAC-608 z klawiaturą i kluczykiem 8-strefowa instalacja alarmowa MAC-608 z klawiaturą i kluczykiem
    Chyba jedyna nietypowa rzecz w tym zasilaczu to przekaźnik wraz z dodatkowym osprzętem (tranzystorem w SMD, którego nie rozpoznałem):
    Przekaźnik służy do załączania akumulatora ołowiowego. Akumulator jest automatycznie doładowywany gdy jest normalne zasilanie a w razie jego zaniku sam jest podpinany na wyjście zasilacza.
    Napięcie na wyjściu zasilacza:
    Na próbę podłączyłem też akumulator. Przy podłączeniu do sieci akumulator jest ładowany, w razie zaniku napięcia akumulator zasila resztę układu:
    Nie byłem pewny, na ile rzetelny jest ten układ i czy nie rozładuje w sytuacji awaryjnej akumulatora, więc postanowiłem zasymulować takie rozładowanie.
    Przygotowałem moje sztuczne obciążenie (rezystory z radiatorem) i zasilacz laboratoryjny:
    Następnie stopniowo zmniejszałem napięcie:

Zasilacz odcina akumulator gdy jego napięcie spadnie poniżej około 10.5V.
    Po kilku testach stwierdzam, że układ działa - czyli mamy zasadniczo mini-UPS 12V. Jedyne co warto podkreślić to to, że jeśli dopiero podłączymy akumulator a nie będzie normalnego zasilania to układ sam się nie włączy. Aby układ mógł pracować na akumulatorze, musimy mieć przez chwilę też normalne zasilanie.

Teraz pora sprawdzić klawiaturę. Czy jest tu jakaś komunikacja poprzez I2C bądź rejestr przesuwny?
    Nie ma tu żadnych rejestrów przesuwnych, wszystko idzie tasiemką do płyty głównej. Swoją drogą tu PCB są podpisane, np. MAC-608 KEY V1.1/PCB to płytka klawiatury.

Na koniec płyta główna:
    Na płycie rzucają się w oczy od razu drabinki rezystorowe, z pomiarów wynika, że o wartości 10kΩ. Zastosowanie ich upraszcza PCB, jest to po prostu kilka rezystorów w jednej obudowie z jednym wyjściem wspólnym.
    W celu wyjaśnienia połączeń odsyłam do dokumentacji:
    Jest tam również wyjaśnienie kombinacji przełączników DIP:
    Na płytce widoczny jest bezpiecznik (dość nietypowy, WH16 300) oraz kondensator między masą 12V a uziemieniem:
    Sercem układu jest jeden mikrokontroler bez widocznych oznaczeń. Zasilany jest z 5V poprzez 7805:
    Wejścia (w tym przełączniki DIP) zrealizowane są na rejestrach przesuwnych 74HC165D. Równoległe wejścia, wyjście szeregowo. Układ ten po prostu pozwala podłączyć wiele wejść a potem "odpytywać je" poprzez tylko kilka linii sygnałowych z mikrokontrolera.
    Wyjścia są zrealizowane analogicznie. Trzeba jakoś sterować tymi wszystkimi diodami LED. Użyte do tego są dwa TPIC6B595.
    TPIC6B595 to też rejestr przesuwny, ale przez producenta nazywany jest jako "Power Logic 8-Bit Shift Register", ze względu na jego wydajność prądową. Po obejrzeniu PCB widać, że steruje on np. tutaj dwoma przekaźnikami już bez potrzeby użycia dodatkowego tranzystora. Z jego wyjść można łatwo pobierać nawet 150mA.
    Mamy tutaj również pamięć z interfejsem I2C. Oznaczenie ATMLH02, czyli pewnie AT24C02B. Pewnie to w niej pamiętana jest kombinacja klawiszy.
    Zastanawiał mnie jeszcze ten transoptor. Prześledzenie ścieżek pokazuje, że chroni on wejście KEY. Na zdjęciu poniżej naniosłem zebrane przeze mnie informacje:
    Na koniec jeszcze zwrócę uwagę na iskrowniki chroniące wejścia tej płytki, co wyraźnie widać na poprzednim zdjęciu.

Podsumowanie
    Wnętrze okazało się być dość ciekawe i daje duże możliwości wykorzystania w DIY. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać drugie życie klawiaturze wraz z jej diodami LED i przełącznikiem na kluczyk.
    Zasilacz również wygląda nieźle, a co więcej rzeczywiście zdaje się być zrealizowany poprawnie, bo akumulator jest odłączany przez przekaźnik gdy jego napięcie spadnie poniżej około 10.5V, więc nie jest możliwe jego nadmierne rozładowanie. Zasilacz jest jako osobny moduł więc można go wykorzystać we własnych projektach.
    Sama płyta główna oparta jest na rejestrach przesuwnych, w roli wyjść użyto rejestry przesuwne o dość dużej wydajności prądowej co pozwala skutecznie sterować LEDami a nawet i przekaźnikami oraz potencjalnymi wyjściami podpiętymi przez użytkownika.
    Nie wiem jedynie jaki mikrokontroler tam zastosowano, ale jeśli ktoś z czytelników chce zgadywać, to zapraszam - na zdjęciu z naniesionymi moimi notatkami zakolorowałem jego piny zasilania i masy, jak również te od rezonatora kwarcowego, więc może ktoś zgadnie?

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 28  
  • Optex
    pepitto
    Level 18  
    Uważam, że wszyscy użytkownicy Renkforce MAC-608 serdecznie koledze podziękują za tak obszerny materiał.
    szeryf3
    Level 26  
    Kiedyś zajmowałem się podobnymi systemami i to była krótka przerwa w moim życiorysie. Ale to było kiedyś i w głowie nic nie zostało.
    Dzięki rzetelnemu podjęciu kolegi do tematu to coś sobie odświeżylem.