Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy i jak DVB-T2 HEVC poprawia jakość odbioru sygnału telewizyjnego?

Preskaler 06 Apr 2022 12:45 1890 21
 • #1
  Preskaler
  Level 39  
  Często słyszę w TV, że wprowadzany w życie nowy system DVBT2 Hevc ma poprawiać jakość odbioru TV. Wydaje mi się to jednak propagandą i mijaniem się z prawdą. W jaki sposób niby on ma poprawiać tą jakość?
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  pawlik118
  Level 30  
  Analogicznie jest z cyfrowym radiem DAB+, które ma zaoferować lepszą jakość dźwięku (tak było przy przejściu z analoga na DVB-T). W praktyce jednak, wszystko wskazuje na to, że na DAB+ będzie taka ilość nadawców, że wśród tego chłamu będziemy mieć w dodatku jakość dźwięku odpowiadającą kiepskiej jakości mp3-ójki.
 • #4
  kazikszach
  Level 36  
  Głównie chodzi o to, żeby w danym paśmie móc nadawać jak najwięcej programów, a co będzie z jakością, to jak wyżej napisano.
  Moje osobiste zdanie na temat jakości: najlepszą jakość miałem w telewizji analogowej satelitarnej na telewizorze kineskopowym 50 Hz, gdzie Formuła 1 to był prawdziwie dynamiczny obraz, potem zmieniłem telewizor na 100 Hz i dynamika obrazu zniknęła przez powolną obróbkę obrazu, fakt nie było migotania obrazu, a potem pojawiła się Wizja czyli pierwsza w Polsce telewizja cyfrowa satelitarna i obraz bez śniegu, ale dynamika to porażka .
 • #5
  LeDy
  Level 43  
  Bo ten HEVC daje tylko możliwość a jeszcze musi to być tak nadawane.
  Tu w miarę wytłumaczenie . https://pl.wikipedia.org/wiki/H.265/HEVC
  Ja oglądając nie widzę różnicy a myślę, że chodzi o to aby więcej napakować reklam.
 • #6
  Rognor
  Level 22  
  Preskaler wrote:
  W jaki sposób niby on ma poprawiać tą jakość?
  Chodzi o to, że 4K 1 Mb/s wygląda lepiej niż 720p 3,5 Mb/s :) Oraz AC-4 80 kbps brzmi super co słyszę :) Niestety, ale ludzie łykają marketing, niektórzy już o "jakości 8K", a wielu o "jakości 4K". Jakość masz w komputerach gdzie 4K idzie bez kompresji. 4K czy 8K to tylko rozdzielczość, ma wpływ na ostrość, ale i tak zbyt niskie bitrate zabija sens. Ostatnio sprawdziłem TVP1 HD i było śmieszne 400 KB/s, tak więc nie sprawdzą się moje teorie, że 4K się nie przyjmie.

  Z wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
  "w starym standardzie na jednym paśmie szerokości 8 MHz można było uzyskać transmisję z prędkością około 24,88 Mb/s, podczas gdy w nowym jest to prędkość 40 Mb/s. Oprócz samego zwiększenia prędkości transmisji został użyty również wydajniejszy sposób kompresji sygnału – HEVC (H.265)".

  Jak widzisz da się zmieścić więcej więc Polsat czy TVN wreszcie będą w 1080p (oby nie 4K). Ale nie życzę sobie dna jak AC-4 80 kbps (AC-4 ma być domyślne dla 4K, a mało kto klika audio). Nie chcę też bitrate poniżej 5 dla HD, a dla 4K poniżej 10 - to i tak mało. Choć generalnie chodzi o ruch: gadające głowy wymagają dużo mniej niż mecz, a najmniej kreskówki.
 • #7
  ptero
  Level 22  
  Nie wiem, czy to propaganda, ale faktycznie jakość oglądanego programu może być lepsza.

  PS. Podobno na starym kodowaniu ma zostać TVP1 i TVP2... dla lepszego zasięgu, bo nie wszyscy kupią sobie nowe dekodery. A jak pójdziesz po prośbie o tą dopłatę (100zł lub 250zł), to Poczta Polska będzie Cię miała zarejestrowanego i będziesz musiał płacić abonament :)
 • #8
  DiZMar
  Level 43  
  ptero wrote:
  A jak pójdziesz po prośbie o tą dopłatę (100zł lub 250zł), to Poczta Polska będzie Cię miała zarejestrowanego i będziesz musiał płacić abonament

  A co liczysz na drapane? Dofinansowanie do nieistniejącego wg Twojego oświadczenia TV? No nie żartuj :shii: Nie posiadasz i nie masz zamiaru mieć TV to nie składaj wniosku o dofinansowanie. :sm31:
 • #9
  LightOfWinter
  Level 33  
  Preskaler wrote:
  Często słyszę w TV, że wprowadzany w życie nowy system DVBT2 Hevc ma poprawiać jakość odbioru TV. Wydaje mi się to jednak propagandą i mijaniem się z prawdą. W jaki sposób niby on ma poprawiać tą jakość?


  Witam
  Sądzę że może to wynikać z pewnego uproszczenia wszystkie dekodery DVBT-2 które spotkałem są wyposażone w złącze HDMI natomiast część tych do DVBT miało tylko złącze analogowe. Podpięcie TV po HDMI poprawia jakość oglądanego obrazu w stosunku do tego który otrzymujemy podpinając ten sam dekoder do tego samego TV poprzez złącza analogowe.
 • #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  ptero wrote:
  faktycznie jakość oglądanego programu może być lepsza.
  Zwłaszcza jeśli odbiór z indywidualnej anteny wewnętrznej... :)
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  Miałem okazję oglądać DVBT2 hevc na trzech dekoderach różnych producentów i jakość obrazu na nich jest zdecydowanie gorsza od odbioru na OTV z wbudowanym dekoderem cyfrowym DVBT. Możliwe, że testowe programy w nowym systemie są traktowane na razie jako "piąte koło u wozu" ale faktycznie są to gorsze obrazy. Dźwięku nie podejmuję się osądzać.
 • #12
  tomaszlonski
  Level 26  
  Nic dziwnego że różnie oceniasz.
  TV z tunerem ma przeciez własną obróbkę sygnału do tego różne systemy korekcji obrazu itp. zawarte w telewizorze.
  Tuner DVB-T2 praktycznie nie robi nic jak tylko odbiera i dekoduje bez jakiś większych korekcji sygnału bo nie posiada odpowiednich układów.

  Mam to samo, z tunerów zewnętrznych obraz wygląda gorzej niż ten odebrany przez TV.
 • #13
  maksar
  Level 31  
  tomaszlonski wrote:
  bo nie posiada odpowiednich układów.

  Jakich? TDA, UA, BL???? :D
 • #14
  pawel1148
  Level 22  
  Wystarczy poczytać w internecie, co to będzie za polepszenie jakości. Po prostu kanały, które do tej pory były nadawane w SD, przejdą na HD, poza tym powstanie więcej multiplexów, na mniejszej liczbie kanałów przesyłowych (Kanały 49-60 nie będą używane, bo tam będzie pasmo dalekozasięgowe dla 5G). TVP i inne kanały w HD jakie było, takie będzie, te inne telewizje jak Trwam itp. będą teraz HD.
  Po prostu oszczędność na paśmie nadawania. Zmieni się co prawda kodowanie, ale MPEG-4 -> HEVC to jest praktycznie ten sam obraz przy 2x mniejszym zapotrzebowaniu na transfer. Do tego zwiększona prędkość transmisji związana z przejściem z DVBT T na DVBT T2.
  Jak dla mnie mogliby jeszcze wyrzucić połowę multiplexów i kanałów, jeśli byłaby możliwość wstawienia tam 5G (chyba nie bardzo jest taka możliwość, ze względu na brak odpowiednich urządzeń 5G obsługujących pasma poniżej 700MHz).
 • #15
  Preskaler
  Level 39  
  A po co przeciętnemu odbiorcy więcej kanałów? Chyba tylko po to aby zmieścić więcej reklam? Mnie wystarczy kilkanaście programów tematycznych z DOBRYMI pozycjami programowymi. Teraz to tylko palec boli od skakanie i potem zniechęceniem cenie bo niczego ciekawego nie można znaleźć.
  P.S.
  W takim razie reklamy powinny mówić o tym, że POTENCJALNIE może się poprawić jakość obrazu (i dźwięku?) jeśli do tego kupimy nowy OTV. Dlaczego naraża się odbiorców na wciąż rosnące koszty modernizacyjne? Bo nadawcy mają w tym interes.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  LeDy
  Level 43  
  Widziałem H.266. (H.266/VVC)Versatile Video Coding
 • #18
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Wszystkie te zmiany tylko przedłużają powolną agonię telewizji, której oglądalność maleje wraz z wiekiem oglądających - większość telewidzów to ludzie starsi. Młodsi w większości preferują internet i różne jego platformy.
 • #20
  sq3evp
  Level 26  
  Do tego możliwość upchania 4K zamiast HD.
 • #21
  ropi
  Level 22  
  pawlik118 wrote:
  Analogicznie jest z cyfrowym radiem DAB+, które ma zaoferować lepszą jakość dźwięku (tak było przy przejściu z analoga na DVB-T).

  Tu sprawa jest jasna - jakość jest gorsza niż przy poprawnych warunkach odbioru FM, dobrej klasy odbiorniku i właściwych parametrach emisji. Porównanie z przejściem na DVB-T jest zupełnie nietrafione - to tylko propaganda.
 • #22
  pawelr98
  Level 39  
  pawel1148 wrote:

  Po prostu oszczędność na paśmie nadawania. Zmieni się co prawda kodowanie, ale MPEG-4 -> HEVC to jest praktycznie ten sam obraz przy 2x mniejszym zapotrzebowaniu na transfer. Do tego zwiększona prędkość transmisji związana z przejściem z DVBT T na DVBT T2.


  MPEG-4 to jedynie "kontener".

  Obecnie wykorzystuje się kodek H264/AVC, natomiast nowy standard to H265/HEVC. To plus oczywiście przejście z DVB-T na DVB-T2 ale to nie "moja bajka".

  H264->H265 średnio o 50% lepiej ale to jest powiedzmy "przeciętny przypadek".
  Dla wielu materiałów jest to znacznie, znacznie większy zysk.

  Archiwizowałem wykłady w trakcie studiów, to z 2GB plików (H264) robiły się pliki po 200-300MB bez obserwowalnej straty jakości (H265).
  Duże białe pola wyłapywane przez algorytm kompresji H265 dający odpowiednio duże "prostokąciki" w siatce.

  To samo można zaobserwować w przypadku filmów animowanych.
  Klasyczny film kinowy z aktorami zmniejszy się o około połowę.
  Film animowany, gdzie są duże połacie tego samego koloru zmniejszy się objętościowo już czterokrotnie.