Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy i jak DVB-T2 HEVC poprawia jakość odbioru sygnału telewizyjnego?

Preskaler 06 Apr 2022 12:45 1890 21
    Preskaler
    Level 39  
    Często słyszę w TV, że wprowadzany w życie nowy system DVBT2 Hevc ma poprawiać jakość odbioru TV. Wydaje mi się to jednak propagandą i mijaniem się z prawdą. W jaki sposób niby on ma poprawiać tą jakość?
    User removed account
    Level 1  
    pawlik118
    Level 30  
    Analogicznie jest z cyfrowym radiem DAB+, które ma zaoferować lepszą jakość dźwięku (tak było przy przejściu z analoga na DVB-T). W praktyce jednak, wszystko wskazuje na to, że na DAB+ będzie taka ilość nadawców, że wśród tego chłamu będziemy mieć w dodatku jakość dźwięku odpowiadającą kiepskiej jakości mp3-ójki.
    kazikszach
    Level 36  
    Głównie chodzi o to, żeby w danym paśmie móc nadawać jak najwięcej programów, a co będzie z jakością, to jak wyżej napisano.
    Moje osobiste zdanie na temat jakości: najlepszą jakość miałem w telewizji analogowej satelitarnej na telewizorze kineskopowym 50 Hz, gdzie Formuła 1 to był prawdziwie dynamiczny obraz, potem zmieniłem telewizor na 100 Hz i dynamika obrazu zniknęła przez powolną obróbkę obrazu, fakt nie było migotania obrazu, a potem pojawiła się Wizja czyli pierwsza w Polsce telewizja cyfrowa satelitarna i obraz bez śniegu, ale dynamika to porażka .
    LeDy
    Level 43  
    Bo ten HEVC daje tylko możliwość a jeszcze musi to być tak nadawane.
    Tu w miarę wytłumaczenie . https://pl.wikipedia.org/wiki/H.265/HEVC
    Ja oglądając nie widzę różnicy a myślę, że chodzi o to aby więcej napakować reklam.
    Rognor
    Level 22  
    Preskaler wrote:
    W jaki sposób niby on ma poprawiać tą jakość?
    Chodzi o to, że 4K 1 Mb/s wygląda lepiej niż 720p 3,5 Mb/s :) Oraz AC-4 80 kbps brzmi super co słyszę :) Niestety, ale ludzie łykają marketing, niektórzy już o "jakości 8K", a wielu o "jakości 4K". Jakość masz w komputerach gdzie 4K idzie bez kompresji. 4K czy 8K to tylko rozdzielczość, ma wpływ na ostrość, ale i tak zbyt niskie bitrate zabija sens. Ostatnio sprawdziłem TVP1 HD i było śmieszne 400 KB/s, tak więc nie sprawdzą się moje teorie, że 4K się nie przyjmie.

Z wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
    "w starym standardzie na jednym paśmie szerokości 8 MHz można było uzyskać transmisję z prędkością około 24,88 Mb/s, podczas gdy w nowym jest to prędkość 40 Mb/s. Oprócz samego zwiększenia prędkości transmisji został użyty również wydajniejszy sposób kompresji sygnału – HEVC (H.265)".

Jak widzisz da się zmieścić więcej więc Polsat czy TVN wreszcie będą w 1080p (oby nie 4K). Ale nie życzę sobie dna jak AC-4 80 kbps (AC-4 ma być domyślne dla 4K, a mało kto klika audio). Nie chcę też bitrate poniżej 5 dla HD, a dla 4K poniżej 10 - to i tak mało. Choć generalnie chodzi o ruch: gadające głowy wymagają dużo mniej niż mecz, a najmniej kreskówki.
    ptero
    Level 22  
    Nie wiem, czy to propaganda, ale faktycznie jakość oglądanego programu może być lepsza.

PS. Podobno na starym kodowaniu ma zostać TVP1 i TVP2... dla lepszego zasięgu, bo nie wszyscy kupią sobie nowe dekodery. A jak pójdziesz po prośbie o tą dopłatę (100zł lub 250zł), to Poczta Polska będzie Cię miała zarejestrowanego i będziesz musiał płacić abonament :)
    DiZMar
    Level 43  
    ptero wrote:
    A jak pójdziesz po prośbie o tą dopłatę (100zł lub 250zł), to Poczta Polska będzie Cię miała zarejestrowanego i będziesz musiał płacić abonament

A co liczysz na drapane? Dofinansowanie do nieistniejącego wg Twojego oświadczenia TV? No nie żartuj :shii: Nie posiadasz i nie masz zamiaru mieć TV to nie składaj wniosku o dofinansowanie. :sm31:
    LightOfWinter
    Level 33  
    Preskaler wrote:
    Często słyszę w TV, że wprowadzany w życie nowy system DVBT2 Hevc ma poprawiać jakość odbioru TV. Wydaje mi się to jednak propagandą i mijaniem się z prawdą. W jaki sposób niby on ma poprawiać tą jakość?

Witam
    Sądzę że może to wynikać z pewnego uproszczenia wszystkie dekodery DVBT-2 które spotkałem są wyposażone w złącze HDMI natomiast część tych do DVBT miało tylko złącze analogowe. Podpięcie TV po HDMI poprawia jakość oglądanego obrazu w stosunku do tego który otrzymujemy podpinając ten sam dekoder do tego samego TV poprzez złącza analogowe.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    ptero wrote:
    faktycznie jakość oglądanego programu może być lepsza.
    Zwłaszcza jeśli odbiór z indywidualnej anteny wewnętrznej... :)
    Preskaler
    Level 39  
    Miałem okazję oglądać DVBT2 hevc na trzech dekoderach różnych producentów i jakość obrazu na nich jest zdecydowanie gorsza od odbioru na OTV z wbudowanym dekoderem cyfrowym DVBT. Możliwe, że testowe programy w nowym systemie są traktowane na razie jako "piąte koło u wozu" ale faktycznie są to gorsze obrazy. Dźwięku nie podejmuję się osądzać.
    tomaszlonski
    Level 26  
    Nic dziwnego że różnie oceniasz.
    TV z tunerem ma przeciez własną obróbkę sygnału do tego różne systemy korekcji obrazu itp. zawarte w telewizorze.
    Tuner DVB-T2 praktycznie nie robi nic jak tylko odbiera i dekoduje bez jakiś większych korekcji sygnału bo nie posiada odpowiednich układów.

Mam to samo, z tunerów zewnętrznych obraz wygląda gorzej niż ten odebrany przez TV.
    maksar
    Level 31  
    tomaszlonski wrote:
    bo nie posiada odpowiednich układów.

Jakich? TDA, UA, BL???? :D
    pawel1148
    Level 22  
    Wystarczy poczytać w internecie, co to będzie za polepszenie jakości. Po prostu kanały, które do tej pory były nadawane w SD, przejdą na HD, poza tym powstanie więcej multiplexów, na mniejszej liczbie kanałów przesyłowych (Kanały 49-60 nie będą używane, bo tam będzie pasmo dalekozasięgowe dla 5G). TVP i inne kanały w HD jakie było, takie będzie, te inne telewizje jak Trwam itp. będą teraz HD.
    Po prostu oszczędność na paśmie nadawania. Zmieni się co prawda kodowanie, ale MPEG-4 -> HEVC to jest praktycznie ten sam obraz przy 2x mniejszym zapotrzebowaniu na transfer. Do tego zwiększona prędkość transmisji związana z przejściem z DVBT T na DVBT T2.
    Jak dla mnie mogliby jeszcze wyrzucić połowę multiplexów i kanałów, jeśli byłaby możliwość wstawienia tam 5G (chyba nie bardzo jest taka możliwość, ze względu na brak odpowiednich urządzeń 5G obsługujących pasma poniżej 700MHz).
    Preskaler
    Level 39  
    A po co przeciętnemu odbiorcy więcej kanałów? Chyba tylko po to aby zmieścić więcej reklam? Mnie wystarczy kilkanaście programów tematycznych z DOBRYMI pozycjami programowymi. Teraz to tylko palec boli od skakanie i potem zniechęceniem cenie bo niczego ciekawego nie można znaleźć.
    P.S.
    W takim razie reklamy powinny mówić o tym, że POTENCJALNIE może się poprawić jakość obrazu (i dźwięku?) jeśli do tego kupimy nowy OTV. Dlaczego naraża się odbiorców na wciąż rosnące koszty modernizacyjne? Bo nadawcy mają w tym interes.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    Widziałem H.266. (H.266/VVC)Versatile Video Coding
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Wszystkie te zmiany tylko przedłużają powolną agonię telewizji, której oglądalność maleje wraz z wiekiem oglądających - większość telewidzów to ludzie starsi. Młodsi w większości preferują internet i różne jego platformy.
    sq3evp
    Level 26  
    Do tego możliwość upchania 4K zamiast HD.
    ropi
    Level 22  
    pawlik118 wrote:
    Analogicznie jest z cyfrowym radiem DAB+, które ma zaoferować lepszą jakość dźwięku (tak było przy przejściu z analoga na DVB-T).

Tu sprawa jest jasna - jakość jest gorsza niż przy poprawnych warunkach odbioru FM, dobrej klasy odbiorniku i właściwych parametrach emisji. Porównanie z przejściem na DVB-T jest zupełnie nietrafione - to tylko propaganda.
    pawelr98
    Level 39  
    pawel1148 wrote:

Po prostu oszczędność na paśmie nadawania. Zmieni się co prawda kodowanie, ale MPEG-4 -> HEVC to jest praktycznie ten sam obraz przy 2x mniejszym zapotrzebowaniu na transfer. Do tego zwiększona prędkość transmisji związana z przejściem z DVBT T na DVBT T2.

MPEG-4 to jedynie "kontener".

Obecnie wykorzystuje się kodek H264/AVC, natomiast nowy standard to H265/HEVC. To plus oczywiście przejście z DVB-T na DVB-T2 ale to nie "moja bajka".

H264->H265 średnio o 50% lepiej ale to jest powiedzmy "przeciętny przypadek".
    Dla wielu materiałów jest to znacznie, znacznie większy zysk.

Archiwizowałem wykłady w trakcie studiów, to z 2GB plików (H264) robiły się pliki po 200-300MB bez obserwowalnej straty jakości (H265).
    Duże białe pola wyłapywane przez algorytm kompresji H265 dający odpowiednio duże "prostokąciki" w siatce.

To samo można zaobserwować w przypadku filmów animowanych.
    Klasyczny film kinowy z aktorami zmniejszy się o około połowę.
    Film animowany, gdzie są duże połacie tego samego koloru zmniejszy się objętościowo już czterokrotnie.