Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MaxCom (Brondi) WT250 - praktycznie brak dźwięku z głośnika

Bednar121 08 Apr 2022 13:15 123 3
 • #1
  Bednar121
  Level 9  
  Witam. Mam w pracy dwa WT250 od Brondi (z tego co czytałem podróbka MaxComa). Jeden z nich ma dość dziwny problem, mianowicie z jego wbudowanego głośnika dźwięk dobywa się na tyle słaby (nawet na najwyższym ustawieniu głośności), że muszę go trzymać przy samiuśkim uchu by cokolwiek usłyszeć, za to na zestawie słuchawkowym (ten klips do ubrania z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem PTT) wszystko jest okej, jest może odrobinę cichszy niż druga sztuka.

  Głośnik ma identyczną rezystancję jak w drugiej sztuce, przejście między głośnikiem a odpowiednimi pinami scalaka (AN29160AA) jest, zasilanie pinu SPVCC (Pin 1) jest, i...
  Cóż. Nie mam pojęcia cóż jeszcze może być powodem takiej usterki.

  Dodam tylko, że radiotelefon jest dość stary, i pracował w różnych miejscach, w tym na zewnątrz i w dużej wilgotności.
 • Helpful post
  #2
  LEDówki
  Level 39  
  Pozostaje zrobić pomiar napięć w okolicy układu wzmacniającego. Mógłbyś jeszcze podłączyć głośnik ze sprawnego radiotelefonu do tego cichego (oryginalny odłączasz od układu). Jak sprawny głośnik gra cicho, to usterka leży we wzmacniaczu albo w przełączniku słuchawki/głośnik, jeśli taki występuje. Może być też uszkodzony druk w okolicy tego gniazda i np. głośnik jest zasilany przez opornik, który normalnie zasila słuchawki (zazwyczaj takie opornik jest). Możesz też sprawdzić czy sygnał na wejściu wzmacniacza jest taki sam w obu urządzeniach.
 • Helpful post
  #3
  paw1470
  Level 17  
  Wyczyść dokładnie gniazdo słuchawkowe. Może od syfu trochę ci zwiera. Kiedyś miałem taki problem z telefonem. Może w innym miejscu masz trochę syfu który zawiera dokładne umycie czasami rozwiązuje dziwne problemy. Słuchawki Sony czasami rozklejają się na głośniku i bardzo cicho grają. Daj jakiś inny na próbę.
 • #4
  Bednar121
  Level 9  
  LEDówki wrote:
  Pozostaje zrobić pomiar napięć w okolicy układu wzmacniającego. Mógłbyś jeszcze podłączyć głośnik ze sprawnego radiotelefonu do tego cichego (...) Może być też uszkodzony druk w okolicy tego gniazda i np. głośnik jest zasilany przez opornik, który normalnie zasila słuchawki (zazwyczaj takie opornik jest). Możesz też sprawdzić czy sygnał na wejściu wzmacniacza jest taki sam w obu urządzeniach.


  paw1470 wrote:
  Wyczyść dokładnie gniazdo słuchawkowe. (...)


  Tak też zrobię jak tylko będę miał dostęp do oscyloskopu i chwilę wolnego czasu.