Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czy ktoś posiada termostat Hydrotherm Stiebel Eltron FE6?

Bianka_NN 08 Apr 2022 17:41 543 18
    Bianka_NN
    Level 4  
    Wiem, już nie do kupienia, ale może któryś z serwisantów posiada takowy z dawnych czasów i mu się kurzy? Byłabym bardzo wdzięczna:)
    Bianka_NN
    Level 4  
    Tutaj zdjęcie z symbolem Czy ktoś posiada termostat Hydrotherm Stiebel Eltron FE6?
    sisko
    Level 30  
    Co na to serwis / producent, nie ma zamiennika?
    Jakim typem kotła lub podgrzewacza steruje?
    Niewiele znalazłem na jego temat.
    Jakie są objawy uszkodzenia sterownika?
    Sterownik wydaje się być prostą konstrukcją z prawdopodobną opcją naprawy przez sprytnego elektronika. Zdjęcie znalezione w sieci.
    Czy ktoś posiada termostat Hydrotherm Stiebel Eltron FE6?
    Zamieszczone także przez Ciebie.
    Przydałyby się lepsze zdjęcia wnętrza sterownika wykonane przez Ciebie. celem oceny możliwej naprawy. Foto z dwóch stron płytki sterownika.

Może ktoś inny, kto na co dzień zajmuje systemami grzewczymi będzie wiedział czy można go zastąpić innym termostatem.
    ROWE
    Level 34  
    Producent: Hydrotherm
    Numer katalogowy: Z5357
    TARIC: 85371091
    Kraj pochodzenia: Deutschland
    € 124,10

sisko
    Level 30  
    @ROWE Czytaj co autorka napisała. Produkt niedostępny. Zapodaj linka gdzie można kupić.
    ROWE
    Level 34  
    sisko wrote:
    Produkt niedostępny.

Nie dopisałem.

Po danych katalogowych trzeba szukać zamiennika, potrzebne są dane pieca.
    Może tu: STIEBEL ELEKTRON, infolinia serwisowa, tel. 223 956 716.
    Bianka_NN
    Level 4  
    Kocioł to Hydrotherm Altus HUA25, z regulatorem Eurotron DFM. W Stiebel Eltron Polska nie widzieli, nie słyszeli - nawet nie wiedzą, że mieli kiedyś takie kotły w ofercie:(
    ROWE
    Level 34  
    Może będzie pomocne, piec współpracuje z:

- Regulacja ciągła, 24 V DC
    Eurotron DFR = https://www.ebay.de/itm/293337449532
    https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-haus-garten/hydrotherm-eurotron/k0c80
    Eurotron DFA + czujnik pogodowy AFS 2
    Eurotron DFM + czujnik pogodowy AFS 2

- Regulacja 2 pkt. 24 V DC
    Eurotron RTU24 analogowy
    Eurotron RTU24 cyfrowy

HYDROTHERM / STIEBEL ELTRON
    Centrum kontroli obsługi klienta w Holzminden,
    Telefon 0 55 31/7 02-3 85.
    Bianka_NN
    Level 4  
    Jak pisałam - regulator mam: Eurotron DFM. Szukam do niego czujnika temperatury wewnętrznej - FE6.
    ROWE
    Level 34  
    Bianka_NN wrote:
    Eurotron DFM. Szukam do niego czujnika temperatury wewnętrznej - FE6.

Wewnętrznej! A co mu się stało? Jakie ma oznaczenie stary czujnik?
    sisko
    Level 30  
    ROWE wrote:
    Jakie ma oznaczenie stary czujnik?

To jest właśnie regulator pokojowy Hydroterm FE6 do sterownika Eurotron DFM jak i do Hydrotherm Eurotron SR 3 , Hydrotherm Eurotron SR 1. Mają one wejście na regulator pokojowy oznaczone jako FE6.
    Do powyższych sterowników nie znalazłem dokumentacji.
    Być może regulator działa tylko na zasadzie włącz- wyłącz tak jak w Eurotron SR3.1 z wejściem FE7. Strona nr. 31 instrukcji.
    https://manualzz.com/doc/4380269/eurotron-sr-3.1
    To wtedy prawdopodobnie można podłączyć
    https://www.google.com/search?q=Fernbedienung...gB8AaSAQMwLjeYAQCgAQHIAQjAAQE&sclient=gws-wiz
    Tu sklep holenderski sugeruje że powinien współpracować.
    https://www.bengshop.nl/stiebel-eltron-thermostaat-fe-7-185579-art/
    lub kupić i podłączyć praktycznie dowolny regulator temperatury pokojowej. Pracujący na zasadzie włącz - wyłącz. Np firmy Salus.

Może się także okazać, że usterka regulatora jest banalna i bardzo prosta w naprawie. A autorka milczy w tej kwestii.
    Dlatego w #4 poście napisałem prośbę o zdjęcia wnętrza sterownika.
    ROWE
    Level 34  
    ROWE wrote:
    Bianka_NN wrote:
    Eurotron DFM. Szukam do niego czujnika temperatury wewnętrznej - FE6.

Wewnętrznej! A co mu się stało? Jakie ma oznaczenie stary czujnik?

sisko wrote:
    ROWE wrote:
    ROWE napisał: Jakie ma oznaczenie stary czujnik?

Tu jest wiele nieścisłości, stąd takie było zapytanie.

sisko wrote:
    Być może regulator działa tylko na zasadzie włącz- wyłącz tak jak w Eurotron SR3.1 z wejściem FE7.

sisko wrote:
    ... lub kupić i podłączyć praktycznie dowolny regulator temperatury pokojowej. Pracujący na zasadzie włącz - wyłącz. Np firmy Salus.

To nie jest tak jak piszesz z tym SALUS, bo dedykowany do kotła regulator analogowy, (regulacja 2 pkt. OFF/ON) - Eurotron RTU24 (patrz # 9) ma on swoje zasilanie z pieca 24V DC.
    (A, FE 7 ma inne przeznaczenie).
    Ominięcie m.in. tego napięcia sterownik zapewne będzie wykazywał jako błąd.

sisko wrote:
    Może się także okazać, że usterka regulatora jest banalna i bardzo prosta w naprawie. A autorka milczy w tej kwestii.
    Dlatego w #4 poście napisałem prośbę o zdjęcia wnętrza sterownika.

Też tak sądze, może to być "kosmetyczna naprawa", ale kobiety tak mają - wymienić na nowe!
    sisko
    Level 30  
    ROWE wrote:
    To nie jest tak jak piszesz z tym SALUS, bo dedykowany do kotła regulator analogowy, (regulacja 2 pkt. OFF/ON) - Eurotron RTU24 (patrz # 9) ma on swoje zasilanie z pieca 24V DC.
    Ominięcie m.in. tego napięcia sterownik zapewne będzie wykazywał jako błąd.

Tylko jest mała różnica. Sterownik RTU24 podłączamy bezpośrednio do kotła. Str. 23 dokumentacji.
    https://www.manualslib.de/manual/115099/Hydrotherm-Altus-Hua-25.html?page=23
    a regulator pokojowy Hydroterm FE6 do sterownika Eurotron DFM, który to autorka ma zainstalowany.
    I jak widzimy na schemacie sterownik w wersji DFM nie jest zasilany z kotła tylko z sieci 230 V≈. Tak więc kocioł prawdopodobnie nie "sprawdza" czy ma podpięte jakieś akcesoria na linii 24V DC.
    ROWE
    Level 34  
    Zważ też na DCF/ BUS i na 3 przewody do każdego.
    sisko
    Level 30  
    ROWE wrote:
    Zważ też na DCF/ BUS i na 3 przewody do każdego.

Proszę wskazać gdzie należy podłączyć DCF/ BUS do Hydroterm FE6 ( zdjęcie post # 4), oraz do kotła Altus HUA 25 ( post # 14 str. 23 dokumentacji ).
    Jak już, to DCF/ BUS służy do komunikacji z innymi sterownikami Eurotron DFM lub komputerem PC. Albo jak sama nazwa wskazuje do podłączenia zegara - odbiornika DCF.
    ROWE
    Level 34  
    Bianka_NN wrote:
    Kocioł to Hydrotherm Altus HUA25, z regulatorem Eurotron DFM.

Kocioł standartowo współpracuje, jak opisałem w # 9 (+ autorki, Hydroterm FE6):
    sisko
    Level 30  
    ROWE wrote:
    Kocioł standartowo współpracuje, jak opisałem w # 9 (+ autorki, Hydroterm FE6):

To wiemy i jest oczywiste.
    Ja staram się ustalić jaka jest komunikacja pomiędzy Eurotron DFM a Hydroterm FE6. Już mam pewne ustalenia co do Hydroterm FE7. Wejście FE6/FE7 w sterowniku pełni funkcje załączania obiegu grzewczego. Np. parter budynku jeden obieg a piętro drugi.
    Hydrotherm FE7
    Wg. instrukcji Eurotron SR3.1 ( o ile dobrze przetłumaczyłem ) zwarcie pinów 2-3 powoduje załączenie obiegu grzewczego. Ustaliłem także, że pomiędzy pinami 1-2 jest wstawiony czujnik temperatury z podłączonym równolegle do niego rezystorem. Czujnikiem tym jest prawdopodobnie KTY81. Zakres rezystancji, przypuszczalnie powinien być od 680Ω dla 10°C do 760Ω przy 30°C.
    Jeżeli opisany sposób sterownia jest tożsamy z Eurotron DFM + Hydroterm FE6, to tak jak pisałem w #12 poście. Możemy kupić Hydroterm FE7 lub zastosować dowolny sterownik - regulator temperatury pokojowej, zasilany bateryjnie. Który to zwierając piny 2-3, będzie sterował obiegiem grzewczym.
    Bianka_NN
    Level 4  
    Nadal szukam. Udało mi się kupić używany, ale potrzebuję jeszcze jeden - do sterowania podłogówką. Jeśli ma ktoś wiedzę o zamienniku to będę wdzięczna za podpowiedź. Jednak z mojego doświadczenia Stiebel "lubi się" tylko ze Stieblem😉.