Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Prądnica Frigoblock G24 wzbudzenie

sebastian-lipce 11 Apr 2022 10:16 435 18
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Witam, zakupiłem prądnicę z agregatu chłodniczego Frigoblock z zamiarem wykorzystania jej w agregacie prądotwórczym. ponieważ była to prądnica obcowzbudna dokupiłem do niej AVR który podłączyłem pomijając układ diodowy, czyli samo uzwojenie wirnika przez rezystor R1 (kawał drutu oporowego). Wszystko działa poprawnie poza tym że prąd wzbudzenia w stanie nie obciążonym wynosi ok 14A, przy ok 40V a pod obciążeniem znacznie rośnie wykraczając poza możliwości regulatora (20A). W załączeniu schemat prądnicy z zaznaczonym pominiętymi diodami. Proszę o pomoc specjalistów czy podpinając AVR do diody w miejsce fabrycznego wzbudzenia nie uszkodzę go? Czy wtedy prąd wzbudzenia spadnie? Czy wtedy AVR będzie działał na zasadzie częściowego wzbudzenia, a pozostała część z mostka?

Pozdrawiam
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sisko
    Level 22  
    AVR do tej prądnicy nie zadziała.
    Musisz przywrócić oryginalne połączenia mostka diodowego. Prądnica wzbudza się przez diody prostownicze i jest brak kontroli elektronicznej.
    Aby prądnica pracowała prawidłowo trzeba utrzymywać stałe obroty 3000 obr./min.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Nie masz do końca racji bo prądnica działa z avr'em. Ona w oryginalnej konfiguracji też była sterowana z jakiegoś małego transformatora. Pytanie jest jak działa ten układ diodowy? Czy ona powinna tylko dostać impuls wzbudzenia na jedną z diod i dalej pracować sama? Czy to wzbudzenie ma być ciągle podawane? Moja jak nie miała ciągłego wzbudzenia to nie działała z diodami. A 3000 obr mam.
    sisko
    Level 22  
    sebastian-lipce wrote:
    Nie masz do końca racji bo prądnica działa z avr'em.

Działa i jest stabilne napięcie międzyfazowe 400V≈ na wyjściu w pełnym zakresie obciążenia generatora?
    Producent napisał że, prądnica ma proste i niezawodne wzbudzanie za pomocą diod prostowniczych. Bez regulacji elektronicznej. Str. 2 punkt 9.
    https://www.swisclima.ch/files/thermoking/pdf/FBK_A6-G24_EN.pdf

Napiszę to co odczytuję ze schematu.
    Napięcie 12V po zapłonie przez styki przekaźnika K6 podawane jest na rezystor R1 -> dioda -> uzwojenie wzbudzania. Napięcie wzbudzania prądnicy jest w zakresie 2 -16 V.
    Być może ten dodatkowy transformator ma za zadanie podawać napięcie, po wzbudzeniu się generatora na uzwojenie wzbudzania., zamiast z akumulatora. Na schemacie nie widzę tego transformatora.

W tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2270481.html
    Kolega @atomik29 oferuje pomoc w uruchomieniu generatora. Napisz do niego o poradę, jak prawidłowo podłączyć.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    sisko wrote:
    Działa i jest stabilne napięcie międzyfazowe 400V≈ na wyjściu w pełnym zakresie obciążenia generatora?

Działa i napięcie jest stabilne do momentu kiedy prąd wzbudzenia nie przekroczy 20A (tyle max ma regulator), powyżej regulator się wyłącza. Spróbuję podłączyć diody i podam mu przez ten rezystor wyprostowane napięcie z autotransformatora i zobaczę jak się zachowa.
    sisko
    Level 22  
    sebastian-lipce wrote:
    Działa i napięcie jest stabilne do momentu kiedy prąd wzbudzenia nie przekroczy 20A

Czyli nie działa prawidłowo. Niestety ne znalazłem jaki jest prąd wzbudzenia dla prądnicy G24. Ze względu na niskie napięcie wzbudzenia może to być nawet ponad 20 A.
    Wg. schematów z dokumentacji transformator służy tylko do zasilania sterowania agregatu chłodniczego, gdy jest zasilany z sieci. Kiedy chłodnia jest zasilana z prądnicy to transformator jest odłączany i napięcie zasilające sterowania jest podawane przez styki przekaźnika K6.
    Ja osobiście nie miałem styczności z tego typu prądnicami i nie mogę kategorycznie stwierdzić, że tak ma działać. Ale wychodzi na to , że powinna ona pracować sama.
    O poradę zgłoś się do kolegi @atomik29. Zadeklarował , że chętnie służy pomocą w uruchomieniu prądnicy. Ostatnio logował się 1 kwietnia.
    frigoblok_...-16(1).pdf Download (3.28 MB)
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Pisałem do tego kolegi, niestety się nie odezwał. Udało mi się połączyć układ zgodnie ze schematem, wystartował z autotransformatora z prądem wzbudzenia ok 7A, testowałem podpinając silnik 7,5kW i jest w miarę ok. Podłączyłem AVR'a pod wolna diodę i układ ruszył, kilka razy załączałem silnik 7,5kW na sztywno i prąd wzbudzenia był na poziomie 3,5A. Niestety po zgaszeniu silnika (bez obciążenia) wytrzelił bezpiecznik i tyrystor w Avr. Popłynął jakiś duży prąd wsteczny?
    Narysowałem schemat
    sisko
    Level 22  
    sebastian-lipce wrote:
    wytrzelił bezpiecznik i tyrystor w Avr. Popłynął jakiś duży prąd wsteczny?

Raczej przepięcie.

Nie dopisałem w poprzednim poście.
    Ze schematu wynika że napięcie 12V, podawane jest dopiero wtedy gdy alternator zaczyna ładować akumulator.
    Uproszczony schemat podłączenia uzwojenia wzbudzania z pominięciem przekaźnika K6 ( styki 30 - 87b ).

Teoretycznie w ten sposób powinien być podłączony układ AVR-20.

Sprawdzałeś czy uzwojenia prądnicy nie mają przebić? Prądnica może być uszkodzona i dlatego masz problem z uruchomieniem.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Jeśli bym podłączył wzbudzenie wg Twojego pomysłu to prąd wzbudzenia wynosi ~60A więc to odpada. Na autotransformatorze i mostku działa pięknie, robiłem testy, gasiłem, zapalałem, wszystko pięknie. Nie wiem skąd to przepięcie mogłoby się pojawić przy gaszeniu silnika.
    sisko
    Level 22  
    Jeżeli prądnica wzbudza się samodzielnie. Zastosuj transformator o 400/12V lub z dodatkowymi odczepami celem regulacji napięcia tak aby na wyjściu generatora było napięcie międzyfazowe 400V.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Tam na wzbudzeniu potrzebne jest 24v, ale to nie ma znaczenia, wątpię że się wzbudzi, napięcie międzyfazowe z magnetyzmu szczątkowego wynosi 12v. Tylko jak regulować tym transformatorem?
    sisko
    Level 22  
    Uporządkujmy, bo już trochę zaczynam bzdury pisać.
    Działanie prądnicy wg. oryginalnego schematu.
    Prądnica nie ma żadnej regulacji napięcia wzbudzania w zależności od napięcia będącego na jej wyjściu.
    Napięcie wzbudzenia jest podawane z instalacji pojazdu przez bezpiecznik F1 -> styki przekaźnika K6 ( 30, 87b) -> rezystor R1, którego rezystancja, jest zależna od napięcia instalacji (patrz tabela na schemacie). Wartość tego napięcia może być 12-14,4V lub 24-28,8V i także zależna od egzemplarza regulatora napięcia w alternatorze.
    Dlatego w Twoim przypadku.
    sebastian-lipce wrote:
    Tam na wzbudzeniu potrzebne jest 24v

Napięcie to jest podawane, gdy silnik spalinowy zostanie uruchomiony i alternator zacznie ładować akumulator w pojeździe, co powoduje załączenie przekaźnika K6 ( załączony przełącznik S4 ).
    Stąd mój pomysł, żeby zamiast zasilania z akumulatora.
    sisko wrote:
    Jeżeli prądnica wzbudza się samodzielnie. Zastosuj transformator o 400/12V lub z dodatkowymi odczepami celem regulacji napięcia tak aby na wyjściu generatora było napięcie międzyfazowe 400V.

Jest to zły pomysł i nie należy go realizować. Dlatego skasowałem schemat z postu #10.

sebastian-lipce wrote:
    Niestety po zgaszeniu silnika (bez obciążenia) wytrzelił bezpiecznik i tyrystor w Avr. Popłynął jakiś duży prąd wsteczny?

Uszkodził się być może dlatego, że nie jest zaprojektowany do współpracy z prądnicami. W których uzwojenie wzbudzania jest galwanicznie połączone z uzwojeniem stojana.
    Dlatego, skoro
    sebastian-lipce wrote:
    Udało mi się połączyć układ zgodnie ze schematem, wystartował z autotransformatora z prądem wzbudzenia ok 7A, testowałem podpinając silnik 7,5kW i jest w miarę ok. Podłączyłem AVR'a pod wolna diodę i układ ruszył, kilka razy załączałem silnik 7,5kW na sztywno i prąd wzbudzenia był na poziomie 3,5A

Proponuję podłączyć transformator separacyjny 400V/230V i regulator AVR, wg. załączonego schematu.
    sebastian-lipce wrote:
    napięcie międzyfazowe z magnetyzmu szczątkowego wynosi 12v

Na uzwojeniu wtórnym transformatora powinno pojawić się napięcie ok. 6,9V. AVR 20 wg. producenta startuje od napięcia 5 V.

Przypominam, że by napięcie na wyjściu było 400 V i częstotliwość 50 Hz. Obroty prądnicy powinny wynosić 3000 obr./min.
    Jeżeli to nie zda egzaminu, to pozostaje odtworzyć oryginalny układ. Bądź czekać na osobę która ma wiedzę i napisze jak można podłączyć prądnice.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    sisko wrote:
    Proponuję podłączyć transformator separacyjny 400V/230V i regulator AVR, wg. załączonego schematu.

sebastian-lipce wrote:
    napięcie międzyfazowe z magnetyzmu szczątkowego wynosi 12v

Na uzwojeniu wtórnym transformatora powinno pojawić się napięcie ok. 6,9V. AVR 20 wg. producenta startuje od napięcia 5 V.

To może być dobry pomysł, człowiek który mi sprzedawał AVR coś wspominał że wewnętrznie ma zwarty F+ i N, być może tutaj jest problem.
    Dzięki za podpowiedzi, przetestuję dam znać.
    sisko
    Level 22  
    sebastian-lipce wrote:
    wewnętrznie ma zwarty F+ i N

Miej na uwadze,że prądnica nie ma wyprowadzonego N. Zaprojektowana została dla odbiorników trójfazowych.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    N roboczy jest na + szczotce wirnika.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Próba z transformatorem wyszła pozytywnie, tylko pojawił się kolejny problem, nowy regulator podnosi się dopiero od ok 10V.
    sisko
    Level 22  
    sebastian-lipce wrote:
    N roboczy jest na + szczotce wirnika.

Prądnica została zaprojektowana do zasilania agregatów chłodniczych, gdzie odbiornikami są silniki trójfazowe a nie odbiorniki jednofazowe. Wyprowadzony przez producenta zacisk to PE a nie N.
    sebastian-lipce wrote:
    Próba z transformatorem wyszła pozytywnie, tylko pojawił się kolejny problem, nowy regulator podnosi się dopiero od ok 10V.

Jaki typ, model regulatora AVR teraz masz.
    Mam pomysł jak ten problem rozwiązać ale muszę wiedzieć jaki transformator zastosowałeś. Tj. czy ma jakieś dodatkowe uzwojenia. Jak ma, to jakie i na jakie napięcia.
    sebastian-lipce
    Level 11  
    Transformator mam 400/230 bez dodatkowych odczepow. Spróbuję jeszcze na transformatorze separacyjnym 230/230 podpinajac się pod jedno z uzwojen. Ewentualnie przy starcie zasilę go z napiecia miedzyfazowego, a po chwili przełączę na fazowe. Regulator mam GAVR20, niby producent pisze ze startuje od 5v, ale to nie prawda.
    sisko
    Level 22  
    Wymienić na transformator 400/400-230 lub dołożyć drugi transformator np. 230/110. Do uzwojenia podłączyć przekaźnik z cewką 230 V. Gdy napięcie wzrośnie, uzwojenia transformatorów zostaną automatycznie przełączone.