Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Metaliczny ha豉s z instalacji ogrzewania pod這gowego

Jurand85 11 Apr 2022 14:51 312 7
    Jurand85
    Level 6  
    Mamy w domu jednorodzinnym ogrzewanie pod這gowe 陰czone z grzejnikowym z jednego pieca gazowego Vaillant EcoTec. Z tego co wiem, nie ma w instalacji dodatkowego sprz璕豉. Instalacja u篡tkowana jest 4 lata i chcia豚ym j lekko zmodernizowa i rozwi您a 3 problemy:

1) Najwa積iejszy to 瞠 niesie si metaliczny ha豉s jakby z instalacji (moim zdaniem nie jest to stricte z pompy). Ju w pierwszym sezonie zmienili鄉y bieg pompy z II na I i jest ciszej. Ale niestety teraz przep造w jest za ma造 i nie dogrzewa nam jednej 豉zienki, kt鏎 zamierzamy zacz望 u篡wa. Czym to mo瞠 by spowodowane? Zastanawiam si czy przyczyn mo瞠 by fakt 瞠 pompa styka si z metalow skrzynk rozdzielacza i sam rozdzielacz r闚nie nie jest na 瘸dnych podk豉dkach przymocowany do skrzynki. Czy to mo瞠 by przyczyna, czy trzeba wymieni pomp? Zdj璚ia poni瞠j.

Metaliczny ha豉s z instalacji ogrzewania pod這gowego Metaliczny ha豉s z instalacji ogrzewania pod這gowego Metaliczny ha豉s z instalacji ogrzewania pod這gowego Metaliczny ha豉s z instalacji ogrzewania pod這gowego Metaliczny ha豉s z instalacji ogrzewania pod這gowego

2) Generalnie to pompa na piecu chodzi na 15% mocy (jest ustawiona na auto). Czy m鏬豚ym mo瞠 spr鏏owa wypi望 t dodatkow pomp do pod這g闚ki i liczy na to 瞠 pompa z pieca wszystkim obr鏂i jak ma zapas mocy, czy to nie ma 瘸dnej szansy na dzia豉nie? Powierzchnia dzia豉nia pod這g闚ki na dole to z 30m2 a najdalej oddalone punkty s 20m w linii prostej od rozdzielacza. Dodam tylko 瞠 w 豉zience na g鏎ze jest r闚nie pod這g闚ka, ale z innego rozdzielacza bez pompy, i tam dzia豉 pi瘯nie.

3) Na pompie napisane jest 瞠by podpi望 przew鏚 bezpiecze雟twa, a wydaje mi si 瞠 nie jest to zrobione, bo ten kabelek kt鏎y idzie z pieca jest za cienki na moje oko. Rozumiem 瞠 powinny鄉y po prostu dopi望 ten 鄴速o-zielony przew鏚 do pompy z dodatkowego kabla (zak豉daj帷 瞠 piec i ten dodatkowy kabel s podpi皻e do tej samej r騜nic闚ki).

4) Przep造womierze s pozacinane. Czy to generalnie normalne i trzeba je przeczy軼i, czy lepiej je wymieni na lepsze? (jakie?)
    ROWE
    Level 34  
    ad1. Je瞠li si styka, to obr鵵 pomp lub cos pod堯.
    Poza tym, wyczy嗆 filtry, uzupe軟ij wod i odpowietrz, pompa ustaw na II-III
    ad2. Je郵i tak by這 ok, to pozostaw
    ad3. Nic tu nie kombinuj, zwisaj帷e przewody, to jest od czego innego
    ad4. To wyk徙a je w occie
    Jurand85
    Level 6  
    Ad 1. Pod這篡貫m silikonow podk豉dk ale nie pomog這. Pompa odpowietrzona. Zobaczymy czy czyszczenie pomo瞠, czy trzeba b璠zie j wymieni.
    Ad 2. Tak by這, ale zastanawiam si czy oby這by si bez tej drugiej ha豉suj帷ej pompy obiegowej. Czy zawsze musi by druga pompa do pod這g闚ki gdzie jest 5 sekcji?
    Ad 3. Pomy郵a貫m 瞠 teraz jest niebezpiecze雟two pora瞠nia pr康em je郵i na obudowie pompy pojawi si potencja i dlatego chcia貫m podpi望 鄴速ozielony przew鏚. Czy nie? Zak豉dam 瞠 z pieca dochodz tylko dwa przewody, ale mog si myli.
    Ad 4. OK
  • Helpful post
    PchlaW81
    Level 22  
    Ja mam rozdzielacz bez skrzynki, pod這篡貫m gume - d皻ke pod mocowania rozdzielacza, ale niesie po domu z tym ze ja mam dwa obiegi i w tym roku nawet nie uruchamialem, docelowo bedzie wiecej ale remont trwa, kolega ma bez gum, te niesie, natomiast jak montowalem swoj to pisalo ewidetnie w instrukcji ze rozdzielacz ma byc przymocowany do szyn, a Ty tych szyn nie masz, widocznie zgubiles, lub ekipa zgubila bo s w kazdej skrzynce a u Ciebie dokr璚one do skrzyni, tak byc nie powinno, na listwach/szynach jeszcze nigdy nie slyszalem zeby komus cos szumialo nawet po drugiej stronie sciany, ale jak sie pompa styka ze skrzynk to pierwszy bym bada. A o takie szyny mi chodzi pionowe jak sa tu na zdjeciu: https://allegro.pl/oferta/szafka-podtynkowa-w...8JCwyauBqqRRKC63Qqu0HDfP6oQfErM0aAo-sEALw_wcB
    Jurand85
    Level 6  
    Rzeczywi軼ie ich nie ma i nawet nie zwr鏂i貫m na to uwagi, dzi瘯i. Mo積a gdzie dokupi same te listwy, lub z do鈍iadczenia wzi望 z czego innego co by這by dobrym zamiennikiem?

Z t szafk by problem, bo si drzwiczki nie domyka造 przez ten zaw鏎 i podejrzewam 瞠 wykonawcy wyj瘭i listwy aby zyska miejsce.

Widz 瞠 w pozosta造ch skrzynkach s te listwy. To mo瞠 prze這輳 z jakiej innej szafki gdzie jest rozdzielacz bez pompy? Mo瞠 mie to jaki negatywny wp造w?
    PchlaW81
    Level 22  
    Nie wiem czy Ci to pomo瞠, ale jak masz w domu inne skrzynki, to spr鏏owa mo瞠sz, jak odkr璚isz rozdzielacz, to On dalej w powietrzu si b璠zie trzyma pexy, go utrzymaj wiec mo瞠sz wykr璚i i prze這篡 na dzie, dwa a jak pomo瞠 to zostawi i wtedy dokr璚i na sztywno w tej skrzynce co usun掖e. Ja bym nigdy nie podejrzewa 瞠 winny mo瞠 by brak listew, ale pisa這 w instrukcji monta na listwach nie zrobi貫m, tego tylko do 軼iany i szumi wiec mo瞠 to jest tego wina, mo瞠 to 鄉ieszne, ale na ta chwile to mo磧iwe.
    Jurand85
    Level 6  
    Niestety zamontowanie rozdzielacza do listew, zamiast bezpo鈔ednio do 軼iany, nie pomog這.
    VPS
    Level 21  
    @jurand85 Je郵i dobrze zrozumia貫m masz kocio Vaillant EcoTec jaki model rewizja ? na dole masz rozdzielacz 5 obwod闚 z uk豉dem mieszaj帷ym termostatycznym i pomp obiegow a na g鏎ze masz rozdzielacz pod這g闚ki (ile obwod闚 ?) bez pompy i uk豉du mieszaj帷ego. Ca這嗆 ogrzewania to 100% pod這g闚ka ? Niestety masz bardzo 幢e wykonan hydraulik maj帷 kocio kondensacyjny. Takie podmieszanie jakie masz stosuje si tylko do kot堯w sta這palnych a nie do kot豉 kondensacyjnego. Nie poda貫 jak prowadzone s rury od kot豉 do rozdzielaczy i jaka 鈔ednica od kot豉 do pierwszego rozdzielacza a potem do drugiego. Wykonaj prosty szkic instalacji z zaznaczeniem przebiegu rur i 鈔ednic, rozdzielaczy wstaw jako za陰cznik. Poszukamy prawid這wego rozwi您ania.
    Powiniene mie co takiego jak na rysunku poni瞠j je郵i ca這嗆 to pod這g闚ka

Do kompletu prosty sterownik do sterowania obiema pompami niezale積ie