Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła

lysy663 14 Apr 2022 22:02 519 6
e-mierniki
    lysy663
    Level 12  
    Witam.
    Mam problem z lodówką. Po rozmrożeniu działa dwa tygodnie, potem góra przestaje całkowicie chłodzić (muszę znów rozmrażać). Dół aż za mocno mrozi, cały parownik jest w szronie (zapchany śniegiem). Na wyświetlaczu ustawie -17°C i tyle pokazuje, a jak włożę termometr to wskazuje koło -27°C.

Co może być przyczyną? W lodówce znajdują się 3 czujniki temperatury. Jeden u góry, i dwa w zamrażalniku (jeden koło parownika, drugi przed parownikiem). Widać na zdjęciach. Czy wszystkie te trzy czujniki temperatury są te same (te same parametry)? A może bezpiecznik termiczny 72°C? Grzałkę jutro sprawdzę, zmierzę czy ma opór. Czy coś jeszcze może być przyczyną?

Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła Lodówka Samsung RL40UGVG - zamrażarka chodzi, ale góra lodówki jest ciepła
  • e-mierniki
    trojan 12
    Level 35  
    Kolego drzwi do lodówki i zamrażarki się zamyka a nie szuka uszkodzeń.
  • e-mierniki
    lysy663
    Level 12  
    trojan 12 wrote:
    Kolego drzwi do lodówki i zamrażarki się zamyka a nie szuka uszkodzeń.

Nie Kolego, nie zapomniałem o podstawowej zasadzie użytkowania lodówki ( drzwiczki zawszę zamknięte).
    trojan 12
    Level 35  
    Akuratnie chodzi o coś innego. Spotkałem się z podobnym problemem przez przestawienie drzwiczek na regulacji zawias. Drzwiczki zamknięte a z tył szczelina.
    lysy663
    Level 12  
    trojan 12 wrote:
    Akuratnie chodzi o coś innego. Spotkałem się z podobnym problemem przez przestawienie drzwiczek na regulacji zawias. Drzwiczki zamknięte a z tył szczelina.

Słusznie, sprawdzę to.
    jack63
    Level 43  
    trojan 12 wrote:
    Spotkałem się z podobnym problemem przez przestawienie drzwiczek na regulacji zawias. Drzwiczki zamknięte a z tył szczelina.

Nie drzwi są problemem. Jeżeli już to krańcówka na kontaktronie sygnalizująca zamknięcie drzwi. Przy otwartych nie pracuje co najmniej wentylator parownika lub klapki przepustnic się zamykają. Różnie jest to rozwiązane w różnych lodówkach.
    Tu widać problem z układem odszraniania i w konsekwencji problem z przepustnicą zimnego powietrza dla komory chłodziarki.
    Trudno każdego podobnym problemem prowadzić za rączkę. Należy zapoznać się tematami tyczącymi problemów z odszranianiom w lodówkach nofrost. Najwięcej tematów tyczy samsunga właśnie.
    Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Elektrody np "samsung odszranianie" i już pojawia się mnóstwo tematów.
    Należy odłączyć, widoczne na zdjęciu piątym, wtyczki i dokonać pomiarów rezystancji. Schemat jest na zdjęciu czwartym więc problemów być nie powinno.
    Na zdjęciu szóstym widać najprawdopodobniej czujnik temp parownika nazwany f-evap sensor. Zakładam, że "odpadł" od parownika tylko przez demontaż. Ma być solidnie przymocowany (np. czarna trytytka) do rurki lub włożony miedzy lamelki. W zależności co "wymyślił" projektant producenta. Ma mierzyć temp parownika a nie temp powietrza!
    Mogą być problemy z łożyskowaniem klapki przepustnicy lub z silnikiem jej napędu. Ze schematu wynika, że to silnik krokowy. Typowym powodem uszkodzenia jest właśnie zalodzenie, a przez to zablokowanie klapki. Choć problemy wynikające z innych przyczyn też w Samsungach występowały i objawiały się np. zbyt niskimi temp w chłodziarce.
    lysy663
    Level 12  
    Obecnie wyjechałem na urlop, ja wrócę wszystko sprawdzę.