Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LG32LN536B - Lekko solaryzuje

Darek.S 15 Apr 2022 13:19 330 4
 • #1
  Darek.S
  Level 33  
  Witam. Telewizor jest ( jeszcze) u znajomego i nie mam go u siebie. Obraz jest prawie dobry ale lekko solaryzuje. Efekt jest podobny do prześwietlonego zdjęcia.
  Podobne objawy obserwowałem przy uszkodzonym AS15F jednak nie kojarzę bym ten model na coś podobnego robił ( być może tez tam jest AS).
  W CRT uszkodzony kineskop także dawał takie objawy. Tak czy owak główne podejrzenie pada na TCON. Czy ktoś się z czymś podobnym spotkał?
 • #2
  kazikszach
  Level 36  
  Bez typu matrycy trudno coś stwierdzić, bo może były montowane różne co się zdarzało.
  AS15-F dziś wymieniałem, był zimny, ale brakowało tylko napięcia VGMA13, obraz też tylko lekko solaryzował, po wymianie układu pojawiło się napięcie i prawidłowy obraz.
 • #3
  Darek.S
  Level 33  
  Darek.S wrote:
  Telewizor jest ( jeszcze) u znajomego i nie mam go u siebie

  Czyli pewnie nie ma wyjścia i trzeba przywieźć. Chciałem się wcześniej już na coś przygotować/nastawić.
  jak napisałem na taka usterkę jeszcze mi się nie zdarzyło podobnego modelu robić. Chociaż jak teraz sobie przypominam sam mam w warsztacie 26CS460LG. Odszukałem swój własny post https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19041969#19041969 i w zasadzie sam sobie odpowiedziałem... Dodam tylko, że po wymianie scalaka mam wrażenie, że minimalna solaryzacja pozostała. Cóż kupiłem używany TCON. Widocznie w tym oryginalnym uszkodzone były "bardziej znaczące bity". Ale wada jest minimalna i prawie jej nie widać. W warsztacie mi nie przeszkadza.
 • #4
  Darek.S
  Level 33  
  Byłem u znajomego i na czas naprawy przywiozłem jakiegoś Sharpa na Vestelu.
  Podpinamy i obraz z dekodera równie niedoskonały. Podpinamy pod antenę i jest niebo lepiej. Nie napisałem tego od razu ale TV jest od niedawna użytkowany z dekoderem w związku z "przejściem" Jak tam byłem za pierwszym razem także podpinałem tytułowy TV bezpośrednio pod antenę i tez było dużo lepiej jednak moje wyczulone oko widziało ta wadę tyle, że była ona mniejsza a w zasadzie minimalna...
  Quote:
  Dodam tylko, że po wymianie scalaka mam wrażenie, że minimalna solaryzacja pozostała.

  Widocznie te LG-ki już tak mają. Wziąłem zatem ten telewizor do siebie wraz dekoderem.
  Jak zapewne każdy z nas mam teraz na stanie zapas dekoderów i akurat tak się składa tej samej firmy. Tyle, że inny nowszy model. Ten klienta już jest niedostępny bo miał wbudowane na stałe WiFi i w związku z idiotycznym przepisem o konieczności wspierania przez taki sprzęt HbbTv został wycofany z oferty.
  Na poniższym zdjęciu porównanie tego samego obrazu na jednym i drugim.
  LG32LN536B - Lekko solaryzuje
  Niektóre tunery np. Ariva maja możliwość regulacji obrazu ( kontrast jaskrawość) te nie.
  Zatem telewizor uszkodzony nie jest a wadliwy jest tuner. W poniedziałek zadzwonię do serwisu firmy bo jak wspomniałem tez je kupuję. Szczerze to nie sadze by ten dekoder był uszkodzony tylko po prostu TTTM.
  Z racji, że dekoderów teraz sporo się sprzedaje może któryś z kolegów coś podobnego zauważył.

  Dodano po 10 [godziny] 19 [minuty]:

  Po zaktualizowaniu oprogramowania obraz taki jak na tym nowszym zatem poprawa. Była jeszcze lekka solaryzacja ale jak wspomniałem podobna jest w moim warsztatowym LG. Pobawiłem się zatem jeszcze w zaawansowanym menu obrazu i po wyłączeniu kontrastu dynamicznego i ten efekt zniknął.
  Idąc tym tropem zrobiłem to także w moim LG z identycznym skutkiem :D