Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BenQ MX503 - Wyłącza się po 10 minutach pracy - świeci kontrolka LAMP

Redcap16 15 Apr 2022 23:32 324 3
lampy.pl
    Redcap16
    Level 15  
    Witam,
    Zgłaszam się do Was po pomoc z rzutnikiem DLP BenQ MX503. Dzisiaj podczas oglądania filmu projektor się wyłączył. Najpierw na ekranie pojawił się komunikat "Trwa wyłączanie" a następnie zgasł rzutnik. Jeszcze chwilę po zgaśnięciu świeciła się czerwona kontrolka LAMP i migała pomarańczowa POWER. Niestety instrukcja nie opisuje dokładnie jaki problem oznacza taka kombinacja. Jest tylko informacja, żeby skontaktować się z serwisem. Po ponownym włączeniu pracował ok. 10 minut i wyłączył się w ten sam sposób. Po kolejnym włączeniu (chcieliśmy dokończyć oglądanie) wyłączył się dokładnie tak samo. Później już go nie ruszaliśmy. Przed wyłączeniem (i ogólnie w ostatnim czasie) zdarza się lekkie migotanie obrazu, widoczne głównie na tle komunikatów (raczej niewidoczne podczas oglądania - nie przeszkadza).

Projektor był kupiony jako lekko używany ale od kolegi, który miał go od nowości. Lampa jest oryginalna, według licznika ma ~500 godzin (dokładnie nie pamiętam). Wyłączany był zgodnie z zasadami, nie było wcześniej żadnych awarii. Może być mocno zakurzony, zwykle podczas pracy jest dość gorący, ale da się utrzymać rękę. Wentylator pracuje normalnie. Rzutnik stoi postawiony na nóżkach normalnie. Po włączeniu rzutnik potrzebuje kilku minut na dojście do pełnej jasności (nie mam porównania, więc nie wiem czy to normalne, nie pamiętam jak było dawniej).

Co to może być? Uszkodzona lampa, koło kolorów, problemy z chłodzeniem? Na serwisowaniu projektorów się nie znam, ale mam dostęp do narzędzi więc mogę się podjąć napraw.
    Pozdrawiam.
  • lampy.pl
    sowa_46
    Level 24  
    Pierwszym krokiem, który należy zrobić jest dostanie się do środka i usunięcie kurzu, najlepiej gdzieś na zewnątrz, drugą stroną odkurzacza, potem wypadałoby zajrzeć do koła kolorów i przeczyścić sensor koła.
  • lampy.pl
    Redcap16
    Level 15  
    Witam

Dużo czasu minęło od napisania ostatniego posta. Musiałem zdać maturę a później miałem dużo pracy. Jakiś czas temu znalazłem chwilę i rozebrałem projektor. W środku było zadziwiająco czysto. Widziałem już w życiu wiele naprawdę brudnych od kurzu komputerów i innego sprzętu, a w tym rzutniku w zasadzie nie było widać kurzu. Mimo wszystko rozebrałem go do ostatniej śrubki (nie rozkręciłem tylko lampy) i wszystko przedmuchałem kompresorem. Dodatkowo rozebrałem koło kolorów i wyczyściłem sensor przy użyciu alkoholu izopropylowego. Po złożeniu rzutnik zadziałał, ale nie było czasu na oglądanie więc postał sobie kilka tygodni.
    Dzisiaj chcieliśmy obejrzeć film, ale niestety po kilkudziesięciu minutach powróciły pierwotne objawy. Na ekranie pojawił się napis "Trwa wyłączanie" a na obudowie projektora zaświeciła się czerwona kontrolka "lamp" i zaczęła migać pomarańczowa "power". Ponowna próba uruchomienia dała dokładnie taki sam efekt, ale bez czekania (od razu wyłączenie i kontrolki).

Czy ktoś ma jakieś pomysły co można jeszcze sprawdzić? Nie chcę powtarzać treści pierwszego posta także proszę o jego przeczytanie.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    sowa_46
    Level 24  
    Spróbuj uruchomić projektor w pozycji "do góry nogami".
    Czy obraz przed wyłączeniem był niestabilny, niewyraźny?
    Jeżeli masz możliwość to włóż nową lampę.
    Miałem podobny przypadek w zeszłym tygodniu w projektorze Viewsonic ale nie było żadnej informacji z systemu, że nastąpi wyłączenie, podstawiłem inną lampę i po problemie.