Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Naprawa panelu solarnego lampki solarnej ogrodowej

RalphOcean 16 Apr 2022 17:34 294 11
lampy.pl
    RalphOcean
    Level 10  
    Mam aż 4 takie elementy i rozpocząłem od wymiany akumulatorów na nowe. Oczywiście naładowane ;-) Po włożeniu nowych aku niestety żaden panel nie świecił. Napięcie jest przenoszone na płytkę. Panel słoneczny daje jakieś części volta przy oświetleniu i także raczej jest sprawny. Mam wrażenie, że nie działa poprawnie przełącznik:
    Naprawa panelu solarnego lampki solarnej ogrodowej Naprawa panelu solarnego lampki solarnej ogrodowej
    ten z czarną małą dźwignią. Z tyłu ma 6 nóżek i wydaje się jakby jego przełączanie (od lewej: off, RGB, White) nie wywoływało żadnych zwarć nóżek.
    Dziwne byłoby, aby 4 sztuki zepsuły się każda w inny sposób. Podejrzewam, że nawaliła jakaś jedna część np. ten przełącznik, który mógłbym zewrzeć, ale nie wiem jak on działa w środku.
    Wielkie dzięki za wszelkie podpowiedzi co zmierzyć (napięcie, przejście etc.).
    PS.
    Smacznego Jajka bo teraz to ważne :-)
  • lampy.pl
    DR_KROSS
    Level 16  
    Włącz włącznik, zasłoń ręką panel. Powinno zaświecić. Przy oświetlonym panelu nigdy nie świecą, bo są w trybie ładowania.

Z założenia w dzień nie potrzeba światła :D
    Smacznego jajka!
  • lampy.pl
    RalphOcean
    Level 10  
    Taki wariant oczywiście wypróbowałem i niestety nie działa. Jak wspomniałem mam podejrzenia, że nie działają przełączniki OFF-RGB-WHITE.
    kicajbas
    Level 32  
    Witam
    RalphOcean wrote:
    ale nie wiem jak on działa w środku.

...a gdyby poszukać pod hasłem przełącznik suwakowy - dwutorowy?
    Naprawa panelu solarnego lampki solarnej ogrodowej
    Zdarza się, że pada ten scalaczek:

Pozdr.
    Witold5
    Level 32  
    W elektronice nie ma określenia "raczej jest sprawny" lub "wrażenie, że nie działa'.
    Jeżeli masz wątpliwości, trzeba to sprawdzić i być pewnym.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Witold5 wrote:
    trzeba to sprawdzić
    Najlepiej miernikiem...
    RalphOcean wrote:
    żaden panel nie świecił
    Panel ma świecić, czy LED które są pośrednio zasilane przez panel?
    RalphOcean
    Level 10  
    Suwakowy dwutorowy być nie może bo ma trzy położenia, a nie dwa. Niestety nawet jak zlutowałem na sztywno dwa PINy dla RGB to także nie świeci :-( Choć fakt, że wyłącznik nie działa jak powinien. "Scalaczek mógłby paść", ale żeby aż w czterech lampkach na raz?

Dodano po 10 [minuty]:

Mogę wszystko przemierzyć, ale pytanie co aby zdiagnozować co jest uszkodzone. Zaletą jest też to, że mam 4 sztuki do porównań.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    RalphOcean wrote:
    Suwakowy dwutorowy być nie może bo ma trzy położenia, a nie dwa.
    Może być, może... Trzecie położenie (środkowe) to wyłączony.
    RalphOcean wrote:
    Mogę wszystko przemierzyć, ale pytanie co aby zdiagnozować co jest uszkodzone.
    A co jak nie przełącznik? Ja rozumiem; Początkujący Naprawy, ale chociaż minimalna wiedz na ten temat być musi. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3298566.html
    RalphOcean
    Level 10  
    Według pomiarów przełącznik nie zwiera niczego z niczym. Sprawdziłem nawet bezsensowne układy, czyli raczej jest uszkodzony.
    Tak on wygląda z tyłu:
    bratHanki
    Level 32  
    Takie lampki chętnie zbierają wodę w czasie deszczu a że elementy sa pod napieciem korozja, przebiega błyskawicznie. Sprawdź czy nie są ugnite nóżki od elementów, czy styki akumulatorka w koszyku nie skorodowały.
    kicajbas
    Level 32  
    RalphOcean wrote:
    Sprawdziłem nawet bezsensowne układy, czyli raczej jest uszkodzony

...nie wiem nawet czy chcę wiedzieć co przez to rozumiesz :D
    -zrób zworki na tych PIN'ach - na wszelki wypadek suwak daj też w tą pozycję
    -wyjmij akumulator i oświetlając panel zmierz napięcie na jago zaciskach/stykach
    RalphOcean wrote:
    daje jakieś części volta przy oświetleniu

Jeśli napięcia ( nie jakieś części tylko 1 z hakiem) niet to:
    -kup jakiegoś dawcę organów ( ja zawsze kupuję jakiegoś LIDL'owego solarka za 2,5PLN) lub jeśli mają w okolicznym sklepie to sam scalak i podmień.
    Jeśli odpalisz chociaż jednego to wtedy możesz podmieniać nawet bezsensownie.

Pozdr,
    RalphOcean
    Level 10  
    Zmostkowałem tak jak zaznaczyłeś, tylko z drugiej strony bo wolę RGB (zamiast WHITE). Po tym z lutownicą zacząłem sprawdzać styki i w każdej z 4 płytek była jakiś inny zardzewiały lut. Okazało się, że wszystkie 4 płytki po godzinie zabawy były już sprawne. Dzięki za mobilizację do działania!