Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukiwany schemat budowy - układ startera na "szarpaku"

mcgiwer 16 Apr 2022 18:46 468 24
Bosch
    mcgiwer
    Level 11  
    Poszukuję do hobbistycznego projektu schematu układu zapłonowego do silnika opartego na tak zwanym "szarpaku" (starter linkowy).

Wiele schematów pokazuje budowę silnika w sposób na którym nie widać połączenia pomiędzy szarpakiem a wałem napędowym, w tym elementu który odłącza szarpak od wału po starcie silnika.

Proszę o jakieś sensowne i rzeczowe odpowiedzi. Dzięki
  • Bosch
    janosiksik
    Level 22  
    Większość rozwiązań polega na wysunięciu się z szarpaka, na skutek działania siły odśrodkowej, zapadek zaczepiających o kielich przymocowany na sztywno do wału.
    Hasło do wpisania w wyszukiwarkę np "kosiarka kielich rozrusznika".
    mcgiwer
    Level 11  
    @janosiksik na schematach nie ma zbyt dużo szczegułów związanych z tym starterem tylko zazwyczaj jest w miarę ogólnie
    anchilos
    Level 36  
    Widziałem dwa rozwiązania t.j. kielich i kołki na magnecie, ale zasada jest taka sama - odśrodkowa rozrzuca "łapki", które blokują się w kielichu lub chwytają kołki.

Pójdź do serwisu kosiarek i pił - pewnie Ci pokażą, weź jakieś browary.

Pozdrawiam.
  • Bosch
    mcgiwer
    Level 11  
    @anchilos mieszkam na takim wygwizdowie we Wrocławiu że w okolicy ciężko taki znaleść ;-p
    płetwa
    Level 31  
    anchilos wrote:
    odśrodkowa rozrzuca "łapki",

janosiksik wrote:
    na skutek działania siły odśrodkowej,

Widziałem mnóstwo rozruszników kos, kosiarek, agregatów, pilarek itp. ale nigdzie "łapki" (zabieraki) nie wysuwają się pod wpływem siły odśrodkowej, śmiem twierdzić że takie "szarpaki" w ogóle nie istnieją.
    janosiksik
    Level 22  
    płetwa wrote:
    Widziałem mnóstwo rozruszników kos, kosiarek, agregatów, pilarek itp. ale nigdzie "łapki" (zabieraki) nie wysuwają się pod wpływem siły odśrodkowej, śmiem twierdzić że takie "szarpaki" w ogóle nie istnieją.
    To tylko dowodzi tego, że nie rozumiesz czegoś na co patrzysz a nie, ze to coś nie istnieje. Według Ciebie jaka tajemna siła sprawia, że opór sprężynki zostaje przełamany i łapka się wysuwa?
    wojtek1234321
    Level 35  
    płetwa wrote:
    Tam wyżej było faktycznie trochę źle napisane, aby starter "załapał" to właśnie w niektórych typach starterów jest tak urządzone, że podczas ciągnięcia za sznurek mechanizm startera wysuwa zabieraki, ale to nie siła odśrodkowa, tylko odpowiedni mechanizm startera.
    Tu masz koła zamachowe w których łapki zabieraka CHOWAJĄ się pod wpływem siły odśrodkowej i ROZŁĄCZAJĄ starter.

W typie startera z pokazanych fotografii zabieraki startera podczas "postoju" silnika są na stałe "zazębione" z rolką sznurka. Podczas odpalania, gdy silnik odpali, to siła odśrodkowa rozłącza to połączenie, odsuwa zabieraki i rozłącza.
    janosiksik
    Level 22  
    wojtek1234321 wrote:
    ale to nie siła odśrodkowa, tylko odpowiedni mechanizm startera

Przypatrz się Kolego zdjęciom, które wkleiłem. Ty opisałeś przeciwnie skonstruowany model startera. Na moich zdjęciach, nie ma żadnego mechanizmu. Element numer 5 to łapka wysuwająca się pod wpływem siły odśrodkowej (powstającej w skutek wprawienia w ruch obrotowy, za pomocą sznurka talerza startera -element numer 3) i zazębiającej ten talerz z kielichem kosiarki. Zanik siły odśrodkowej plus działanie sprężynki powoduje cofnięcie łapki. Jak widzisz, konstrukcja całkiem odwrotna, do przedstawionej przez Ciebie.
    wojtek1234321
    Level 35  
    Niech Ci będzie, że to siła odśrodkowa, ale to nie siła odśrodkowa, tylko odpowiednio skonstruowany mechanizm. Nawet gdybyś ciągnął za sznurek bardzo wolno, tak że jeszcze nie wytworzysz siły odśrodkowej to zabieraki i tak się wysuną. Ale niech będzie że to siła odśrodkowa, nie będę się z tobą kłócił, bo nie ma sensu.
    A tak dla porządku to proponował bym abyś wstawił ten rysunek razem z opisem poszczególnych części, co który numerek przedstawie za część...
    janosiksik
    Level 22  
    Opis taki tylko mam.:
    Spoiler:
    1 28400-888-040H STARTER ASSY., RECOIL *R8* (BRIGHT RED) (NOT AVAILABLE) quote request
    2 28410-888-030H CASE, STARTER 1 quote request
    3 28420-889-010 REEL, STARTER 1 quote request
    4 28422-883-020 RATCHET 1 quote request
    5 28424-883-000 BOSS, REEL 1 quote request
    6 28425-889-300 BUSH, RATCHET 1 quote request
    7 28427-883-300 BUSH, REEL STARTER quote request
    8 28432-883-000 PLATE, FRICTION 1 quote request
    9 28441-883-020 SPRING, FRICTION 1 quote request
    10 28442-883-000 SPRING, RETURN 1 quote request
    11 28461-883-000 GRIP, STARTER 1 quote request
    12 28462-888-000 ROPE, STARTER 1 quote request
    13 28463-883-000 SUPPORT, GRIP 1 quote request
    14 28470-816-000 ROPE, STARTER 1 400 Y
    $3.28
    1
    15 28474-YA0-N40 COVER, STARTER REEL 1 quote request
    15 28474-883-010 COVER, STARTER REEL 1 quote request
    16 28476-888-300 ROLLER, GUIDE (NOT AVAILABLE) quote request
    17 28477-888-300 BUSH, ROLLER 1 quote request
    18 90115-659-003 NUT, SELF-LOCK (8MM) (CLINCH) 1 190 Y
    $1.56
    1
    19 93401-06010-08 BOLT-WASHER (6X10) 3 35 Y
    $0.29
    1
    20 94050-05000 NUT, FLANGE (5MM) 1 30 Y
    $0.25
    1
    21 94305-30182 PIN, SPRING (3X18) 1 40 Y

wojtek1234321 wrote:
    Niech Ci będzie, że to siła odśrodkowa, ale to nie siła odśrodkowa, tylko odpowiednio skonstruowany mechanizm. Nawet gdybyś ciągnął za sznurek bardzo wolno, tak że jeszcze nie wytworzysz siły odśrodkowej to zabieraki i tak się wysuną.

Nie wysuną się. Jak będę na działce, zrobię dla potomnych kilka zdjęć. Zwróć uwagę na budowę łapki, miejsce zazębienia z kielichem jest zdecydowanie grubsze i cięższe, do tego, na zdjęciu nie widać, jest podłużny otwór na sprężynkę, powoduje po przełamaniu siły sprężynki silą odśrodkową dociskanie a po ustaniu siły zamknięcie łapki. Na talerzu łapka jest na sztywnej osi, brak jakiegokolwiek mechanizmu. Na tej samej osi, zamocowana pod łapką jest sprężynka za pomocą elementu numer 8, skręcone wszystko jedną nakrętką (18) i zamknięte dekielkiem numer 15. Przez widoczne w nim wycięcie, wychyla się łapka.
    wojtek1234321
    Level 35  
    janosiksik wrote:
    brak jakiegokolwiek mechanizmu. Na tej samej osi, zamocowana pod łapką jest sprężynka za pomocą elementu numer 8, skręcone wszystko jedną nakrętką (18) i zamknięte dekielkiem numer 15
    I właśnie to co piszesz to jest ten "mechanizm" odpowiednia siła docisku tej nakrętki i odpowiednie ułożenie tych części powoduje podczas pociągania za sznurek i obrót odpowiednich części wysuwanie zabieraków, sprężyna pomaga go cofać z powrotem. Nie powoduje tego siła odśrodkowa tylko odpowiednia siła obrotu części i konstrukcja całego mechanizmu. Nawet lekkie pociąganie za sznurek rozrusznika jeszcze nie takie szybkie aby wytworzyło siłę odśrodkową potrzebną do "złamania" oporu łapek zabieraka powoduje wysuwanie "łapek" zabieraka.
    janosiksik
    Level 22  
    Nakrętka w żaden sposób nie dociska łapki, Dokręca się ją do oporu, dodatkowo jest z kołnierzem z teflonu, żeby się nie odkręcała. Jeśli sprężynkę nazwiesz mechanizmem to pełna zgoda.
    wojtek1234321 wrote:
    siła obrotu części
    Czy to nie to samo, co siła odśrodkowa?

Dodano po 3 [minuty]:

Ja chyba wiem o jakim mechanizmie piszesz, tutaj on nie ma zastosowania, czysta fizyka i mechanika. Ty piszesz o takiej konstrukcji, gdzie pociągnięcie za sznurek powoduje przesunięcie się części względem siebie i wysunięcie łapek. wtedy żeby łapki się wysunęły, nawet nie potrzebny jest obrót startera. Ale to nie ten typ.
    wojtek1234321
    Level 35  
    janosiksik wrote:
    Czy to nie to samo, co siła odśrodkowa?
    Nie, bo tam są odpowiednie ułożone nazwijmy to "kanały", które podczas obrotu odpowiednio rozchylają zabieraki, jak pisałem, nawet delikatny obrót wysunie zabieraki.
    janosiksik
    Level 22  
    Nie, nie i jeszcze raz mówię nie, nie ten typ, nie ma tam żadnych kanałów, a zabieraki wysuną się dopiero po solidniejszym pociągnięciu sznurka. Ciągnąc sznurek powoli, możemy go rozwinąć do końca a nie wykonamy nawet ćwierć obrotu silnikiem. Możesz pokazać na jakimś zdjęciu, linku ten system z kanałami? Pytam bez kpiny, sam chętnie się czegoś dowiem.
    wojtek1234321
    Level 35  
    janosiksik wrote:
    Możesz pokazać na jakimś zdjęciu, linku ten system z kanałami? Pytam bez kpiny, sam chętnie się czegoś dowiem.

Tu masz takie coś, widzisz, że nawet przy lekkim pociągnięciu zabieraki się wysuwają i nie działa tam na pewno siła odśrodkowa...
    Zwróć uwagę na tą pierwszą "pokrywkę" spod której wysuwają się zabieraki. W pierwszej chwili ona się nie obraca, co powoduje wysuwanie zabieraków. Przykręcona ona jest właśnie tak "trochę ciasno" że obraca się z pewnym oporem i w początkowej fazie rozruchu wysuwa zabieraki. To co pokazałeś na swoim "obrazku" zapewne działa w identyczny sposób, tylko jest trochę innej konstrukcji.
    janosiksik
    Level 22  
    Dziękuję za film. To zupełnie inna konstrukcja niż u mnie. Tu faktycznie nie działa siła odśrodkowa do wysuwania zabieraków, mają one swoje kanały i bolec, który prowadzi je po tych kanałach. Takiego rozwiązania nigdy nie naprawiałem. U mnie nie ma żadnych kanałów, zabierak jest gładki, jest to konstrukcja "retro". Kosiarka ma ponad 20 lat. Honda HR21-5.
    janosiksik
    Level 22  
    andrzej20001 wrote:
    https://youtu.be/lZwT8QbaS-8

Bardzo dziękuję za link :please: :D
    andrzej20001
    Level 43  
    Po to jest forum. Nie ma za co.