Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik do paneli - jaki kupić?

kris2km 17 Apr 2022 13:42 2394 91
Przewód Toplex
    kris2km
    Level 5  
    Witam.
    Zamierzam kupić taki falownik i nie wiem czy to będzie działać.
    Mam takich 15 paneli ale na dwóch połaciach: jedna 5 paneli a druga 10 - pytanie czy na takim falowniku będzie mi to działać? - https://pvgroup.pl/index.php/produkt/growatt-mod-5000tl3-x
    Moje zakupione panele - https://sundayenergy.pl/produkt/leapton-450w/
    Te 10 paneli to będą na południe a te 5 to wschód/południe.
    Doradźcie, czy to będzie działać?
  • Przewód Toplex
    Janusz_kk
    Level 35  
    Falownik ma prąd max 11A a panele 13A, będzie przeciążony, Musisz szukać innego.
    kris2km wrote:
    Te 10 paneli to będą na południe

To jest ok.
    kris2km wrote:
    a te 5 to wschód/południe.

Trochę mało, będą na granicy włączenia się ze względu na niskie napięcie, nap startu będziesz miał ponad 200V ale jak falownik wystartuje to napięcie spadnie, i będzie 173V, to mało.
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    Falownik ma prąd max 11A a panele 13A, będzie przeciążony, Musisz szukać innego.
    kris2km wrote:
    Te 10 paneli to będą na południe

To jest ok.
    kris2km wrote:
    a te 5 to wschód/południe.

Trochę mało, będą na granicy włączenia się ze względu na niskie napięcie, nap startu będziesz miał ponad 200V ale jak falownik wystartuje to napięcie spadnie, i będzie 173V, to mało.

Czyli wychodzi na to że najlepszym rozwiązaniem to 2 falowniki ?
    Janusz_kk
    Level 35  
    No na ten mały string 5 paneli falownik 1F będzie najlepszy bo będzie miał odpowiednio niskie napięcie startu i pracy.
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    No na ten mały string 5 paneli falownik 1F będzie najlepszy bo będzie miał odpowiednio niskie napięcie startu i pracy.

Mogę zrobić z 6paneli na innej połaci - i taki falownik https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerter-sieciow..._LER1BXuSktyowicJgJrbAh5tc0nX-VoaAltyEALw_wcB ,

myślisz że będzie ok ?

Dodano po 9 [minuty]:

Janusz_kk wrote:

Czy jednak trochę za duży !
    Janusz_kk
    Level 35  
    kris2km wrote:
    myślisz że będzie ok ?

też nie, 12A falownika do 13A z paneli. Masz po prostu za mocne panele, najlepiej byłoby je połaczyć w jeden string i podłączyć do dużego falownika np 6,6kW i wejścia mppt równolegle bo dopiero razem one obsłużą prąd z paneli.

Dodano po 4 [minuty]:

Do tego na ten mały string (5) potrzebne by były optymalizatory.

Dodano po 1 [minuty]:

Sofar 6.6ktl ma na dwóch wejściach po 11A, i niskie napięcie startu.
    msr99
    Level 17  
    To ile masz tych połaci ? :)

Ogólnie masz za dużą niesymetrie. a wymagania paneli powodują ze falownik musi mieć około min. 13A - twoje nawet nieco więcej dają.
    https://afore.com.pl/inwerter-trojfazowy/aton-3-10kw/
    Ten w sumie by sie nadal jeśli dołożysz 6 panel. model 7500 ( 5500W na AC ) napięcie na stringi startowe 150V, pełna moc od 200V. Przy 6 panelach będziesz mial około 250V na tym stringu. Na drugim 410V.
  • Przewód Toplex
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    kris2km wrote:
    myślisz że będzie ok ?

też nie, 12A falownika do 13A z paneli. Masz po prostu za mocne panele, najlepiej byłoby je połaczyć w jeden string i podłączyć do dużego falownika np 6,6kW i wejścia mppt równolegle bo dopiero razem one obsłużą prąd z paneli.

Dodano po 4 [minuty]:

Do tego na ten mały string (5) potrzebne by były optymalizatory.

Dodano po 1 [minuty]:

Sofar 6.6ktl ma na dwócg wejściach po 11A, i niskie napięcie startu.

Obie połacie - (te 5paneli i 10) spiąć równolegle do jednego stringa, dobrze kumam ?
    Janusz_kk
    Level 35  
    kris2km wrote:
    Obie połacie - (te 5paneli i 10) spiąć równolegle do jednego stringa, dobrze kumam ?

Nie, 'msr' ci już napisał, panele szeregowo. Ja wspomniałem że na te 5 można dodać optymalizatory bo są na trochę innej połaci niż reszta. Albo je całkiem wydzielić pod mały falownik 1F, bo na 3F mają za małe napięcie.
    msr99
    Level 17  
    W Sofar z tego co widzę masz opcje pracy MPPT
    Wybór trybu wejścia: KTL-X ma 2 MPPT, 2 MPPT mogą działać niezależnie lub równolegle,
    zgodnie z projektem systemu, użytkownik może wybrać tryb działania MPPT.

Wiec aby 2. szeregi paneli ( 10 oraz 5/6 ) musisz je laczyc rownolegle wspinając do falownika. Opcja z 2 falownikami tez nie jest głupia, ale koszt troche większy.
    A jak masz 3 połacie ;) to zrób 1 południe, a potem 2 stringi wschód zachód ;) na oddzielnych falownikach. Większość osób jakie znam powiększa z czas instalacje..
    kris2km
    Level 5  
    msr99 wrote:
    Albo jeden string i wejścia mppt falownika zrownoleglic i wyższe napięcie albo dwa oddzieknie
    Masz oba przypadki opisane

Co to znaczy mppt zrównoleglić ? Równolegle spiąć

Dodano po 23 [minuty]:

msr99 wrote:
    Albo jeden string i wejścia mppt falownika zrownoleglic i wyższe napięcie albo dwa oddzieknie
    Masz oba przypadki opisane

Przy jednym stringu to te optymalizatory będą na tych 5 -iu panelach miały sens ?
    Janusz_kk
    Level 35  
    msr99 wrote:
    Uparles się na te stringi równolegle? Ja takich nie robiłem więc się nie wypowiem.

Nie stringi tylko wejścia mppt, bo jego panele mają za duży prąd na pojedyncze wejście. Nigdzie nie pisałem o łączeniu równolegle stringów.

kris2km wrote:

Nie, podpinasz string do wejścia mppt i w konfiguracji ustawiasz że oba wejścia mppt mają razem równolegle pracować.
    Można też kupić kabelki Y rozdzielające string na dwa wejścia mppt, wtedy nic nie trzeba grzebać w konfiguracji.

kris2km wrote:
    Przy jednym stringu to te optymalizatory będą na tych 5 -iu panelach miały sens ?

Tak, bo jak już tam nie będzie słońca to ci skrosują panele, a wcześniej będą z tych 5 mniej oświetlonych 'wyciskać ostatnie soki' żeby reszta działała jako tako.
    Dlatego radzę ci na te 5 dać mały osobny 1F falownik bo kosztowo wyjdzie podobnie a sprawność całości będzie większa.
    kris2km
    Level 5  
    też nie, 12A falownika do 13A z paneli. Masz po prostu za mocne panele, najlepiej byłoby je połaczyć w jeden string i podłączyć do dużego falownika np 6,6kW i wejścia mppt równolegle bo dopiero razem one obsłużą prąd

Myślę o mniejszym falowniku na 6 paneli, ale piszesz raz że właśnie osobny mały falownik a innym razem że za mocne panele (za dużo amper) .
    Z paneli wychodzi 2760w to ten sofar 2200TL-G3 -nie byłby dobry ? - https://allegro.pl/oferta/sofar-2200tl-g3-jeden-fazowy-1xmppt-11547579783

Dodano po 6 [minuty]:

Janusz_kk wrote:
    msr99 wrote:
    Uparles się na te stringi równolegle? Ja takich nie robiłem więc się nie wypowiem.

Nie stringi tylko wejścia mppt, bo jego panele mają za duży prąd na pojedyncze wejście. Nigdzie nie pisałem o łączeniu równolegle stringów.

kris2km wrote:

Nie, podpinasz string do wejścia mppt i w konfiguracji ustawiasz że oba wejścia mppt mają razem równolegle pracować.
    Można też kupić kabelki Y rozdzielające string na dwa wejścia mppt, wtedy nic nie trzeba grzebać w konfiguracji.

kris2km wrote:

Tak, bo jak już tam nie będzie słońca to ci skrosują panele, a wcześniej będą z tych 5 mniej oświetlonych 'wyciskać ostatnie soki' żeby reszta działała jako tako.
    Dlatego radzę ci na te 5 dać mały osobny 1F falownik bo kosztowo wyjdzie podobnie a sprawność całości będzie większa.

to z tym drugim falownikiem - co wyżej i chyba najlepsze wyjście
    Janusz_kk
    Level 35  
    kris2km wrote:
    Myślę o mniejszym falowniku na 6 paneli, ale piszesz raz że właśnie osobny mały falownik a innym razem że za mocne panele (za dużo amper) .

No bo mają za dużo, dlatego w tym głównym falowniku 3F na te 10 paneli mppt musisz połączyć równolegle.

kris2km wrote:

Bo tylko wtedy wykorzystasz pełną moc paneli. Tu masz pokrewny post i moją odpowiedź, popatrz ile facet traci.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19983330#19983330
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    kris2km wrote:

No bo mają za dużo, dlatego w tym głównym falowniku 3F na te 10 paneli mppt musisz połączyć równolegle.

kris2km wrote:

Bo tylko wtedy wykorzystasz pełną moc paneli. Tu masz pokrewny post i moją odpowiedź, popatrz ile facet traci.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19983330#19983330

Ok.
    Pytałem czy ten falownik będzie dobry na 6 paneli ? - https://allegro.pl/oferta/sofar-2200tl-g3-jeden-fazowy-1xmppt-11547579783
    Janusz_kk
    Level 35  
    Tak na granicy, cały czas masz 'mocniejsze' panele od tego co może dostać falownik, ale działał będzie i na pewno lepiej niż inne.
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    Tak na granicy, cały czas masz 'mocniejsze' panele od tego co może dostać falownik, ale działał będzie i na pewno lepiej niż inne.

to lepiej że mocniejsze panele ? czy lepiej mieć mocniejszy falownik np: następny model Sofar 2700TL-g3
  • Helpful post
    Janusz_kk
    Level 35  
    One wszystkie mają max 12A, przecież pisze wyraźnie, naucz się porównywać parametry sam.
    Janusz_kk
    Level 35  
    kris2km wrote:
    czy potrzebna w tym jest różnicówka

Przecież tam masz różnicówkę, parametr '100mA' w tytule mówi o tym, apotem masz w specyfikacji
    "Wyłącznik różnicowoprądowy APAR 25A 100mA 2P – 1 szt"

Dodano po 3 [minuty]:

kris2km wrote:
    No tak ale ten 2700 ma więcej wat tyle co 6 paneli.

No bo wszystko jest ważne, max prąd, napięcie i moc. Żaden z tych parametrów falownika nie powinien być przekraczany.
    Więc sama moc nie wystarczy bo panele dają większy prąd, ale to akurat ujdzie bo raczej ci ciężko będzie znaleść falownik 1F z większym prądem, szybciej chyba z 2 mppt które można zrównoleglić.
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    kris2km wrote:

Przecież tam masz różnicówkę, parametr '100mA' w tytule mówi o tym, apotem masz w specyfikacji

Dodano po 3 [minuty]:

kris2km wrote:

No bo wszystko jest ważne, max prąd, napięcie i moc. Żaden z tych parametrów falownika nie powinien być przekraczany.
    Więc sama moc nie wystarczy bo panele dają większy prąd, ale to akurat ujdzie bo raczej ci ciężko będzie znaleść falownik 1F z większym prądem, szybciej chyba z 2 mppt które można zrównoleglić.

No ale te 6 paneli to z jakim połączeniem równolegle czy szeregowo
    Janusz_kk
    Level 35  
    Temat dzisiejszej lekcji, łączenie paneli szeregowo i równolegle, co się dzieje z napięciami i prądami, naumieć się i dopiero pytać :)
    www.elsun.eu/blog/jak-laczyc-panele-fotowoltaiczne
    www.systemy-fotowoltaika.pl/panele-szeregowo-czy-rownolegle/
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    Temat dzisiejszej lekcji, łączenie paneli szeregowo i równolegle, co się dzieje z napięciami i prądami, naumieć się i dopiero pytać :)
    www.elsun.eu/blog/jak-laczyc-panele-fotowoltaiczne
    www.systemy-fotowoltaika.pl/panele-szeregowo-czy-rownolegle/

Z tego wychodzi że lepiej równolegle!
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    kris2km wrote:

Dodano po 3 [minuty]:

kris2km wrote:

NO.

Ja wiem że jest różnicówka pytałem czy jest potrzebna? myślałem o zrobieniu tańszej puszki
    Janusz_kk
    Level 35  
    A jak falownik dostanie upływność do np konstrukcji to ci popłynie lewy prąd i nie będziesz o tym wiedział, a różnicówka wtedy wywali, oczywiście ten przykład jest zły bo falowniki mają wykrywanie tego ale po np burzy może być różnie.
    kris2km
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    A jak falownik dostanie upływność do np konstrukcji to ci popłynie lewy prąd i nie będziesz o tym wiedział, a różnicówka wtedy wywali, oczywiście ten przykład jest zły bo falowniki mają wykrywanie tego ale po np burzy może być różnie.[

to jeszcze mi powiedz czy ten 2200TL czy 2700TL sofar ?
    Janusz_kk
    Level 35  
    kris2km wrote:
    Janusz_kk wrote:
    to jeszcze mi powiedz czy ten 2200TL czy 2700TL sofar ?

Na te 5 paneli ten 2200 jest akurat.