Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odciąg wiórów DIY - Potrzebuję silnik jednofazowy o mocy 0.5-1kW i ~2800 rpm.

Slawek K. 18 Apr 2022 09:45 288 7
Bosch
    Slawek K.
    Level 35  
    Cześć,

Zaczynam budowę odciągu do wiórów. Co do samej konstrukcji wirnika i reszty to nie mam problemów, natomiast jak się okazało, wyzwaniem jest zdobycie sensownego silnika. Potrzebuję silnik jednofazowy o mocy 0.5-1kW i ~2800 rpm, najlepiej z kołnierzem mocującym.

Macie pomysł gdzie znaleźć taki silnik w sensownej cenie?

Pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Bosch
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 35  
    Jak nie jest potrzebny silnik o budowie zamkniętej silnik od polskiej elektrycznej kosiarki do trawy. 1,1 kW a co więcej on ma taką moc.
    Kupiłem całą kosiarkę za 20 zł, silnik do pilarki stołowej zamiast 1,1 kW chińskiego z pompy do wody który nie dawał sobie rady..
    Zdajesz sobie sprawę z wydajności takiego wentylatora? mam fabryczny 0,75 kW i pracuje z pilarką formatową na tarczę 400 mm.
  • Bosch
    vcc
    Level 35  
    Musi być silnik kołnierz i 2800? nie można zastosować przekładni pasowej aby dopasować obroty i sam wentylator na osobnym wale zamontować.
    kortyleski
    Level 43  
    Co znaczy sensowna cena bo tamel takich silników ma sporo, a jakbyś chciał używkę to i u siebie znajdę. Tylko czy:
    Slawek K. wrote:
    Co do samej konstrukcji wirnika i reszty to nie mam problemów,

Aby na pewno? Taki silnik będzie miał mikrą średnicę wału a co za tym idzie rotor przy tych obrotach musi być dobrze wyważony, inaczej nie wyrobisz z wymianą łożysk albo urwanego wału. Jak już to poszedł bym w większą średnicę rotora i obroty 1400 albo jeszcze niższe.
    Inna sprawa że nie widziałem sprawnego odciągu wiórów o mocy poniżej kilowata.
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 35  
    Z mocą nie ma problemów- mam fabryczny 0,75 kW.
    Co do samej turbiny dorabiałem bo stara się zużyła (skrzydełka się wytarły) poszedłem na wyważarkę do kół samochodowych z wiertarką do otworów.
    Slawek K.
    Level 35  
    kortyleski wrote:
    Co znaczy sensowna cena bo tamel takich silników ma sporo, a jakbyś chciał używkę to i u siebie znajdę. Tylko czy:
    Slawek K. wrote:
    Co do samej konstrukcji wirnika i reszty to nie mam problemów,

Aby na pewno? Taki silnik będzie miał mikrą średnicę wału a co za tym idzie rotor przy tych obrotach musi być dobrze wyważony, inaczej nie wyrobisz z wymianą łożysk albo urwanego wału. Jak już to poszedł bym w większą średnicę rotora i obroty 1400 albo jeszcze niższe.
    Inna sprawa że nie widziałem sprawnego odciągu wiórów o mocy poniżej kilowata.

19mm średnicy to mikro ? hmm ... wirnik będzie miał około 340mm średnicy więc bez przesady. A co do wyważenia, to raczej oczywiste.

To nie ma być odciąg do zastosowań przemysłowych lecz dla amatorskich maszyn typu piła stołowa, frezarka, wiertarka czy piła taśmowa, w zupełności wystarczy skoro zwykły odkurzacz przemysłowy daje radę, ale dobija mnie jego wycie i zużycie energii.

Kupiłem dziś używany silnik 1,1kW 2800 rpm jednofazowy z kołnierzem za 250zł, czy to dużo czy mało, nie wiem, ja jestem zadowolony bo okazało się, że na miejscu mam handlującego duża ilością silników, więc mogłem wybrać i przetestować na miejscu ;)

Będę się wzorował na tym projekcie gdyż nie mam zbyt dużo miejsca a podoba mi się podejście autora do rozwiązań funkcjonalnych :

W pierwszej części serii gość podaje parametry silnika i dobiera wielkość wirnika (około 0:40):

O dalszych postępach będę informował na na bieżąco :)

Pozdr
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 35  
    Chcesz wymiary oryginału- po co przeliczać i zastanawiać się czy dobrze czy nie trzeba robić jeszcze raz.
    Ja mam silnik na łapach i tak się mi wydaje że chodzi ciszej jak ten kołnierzowy chociaż jest mniejszy- tylko do frezarki dolnowrzecionowej z workiem.
    Wiem- chcesz zdjęcia?.