Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator wysokiego napięcia (wyładowania)

the_d 12 May 2022 02:15 771 35
 • #31
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  the_d wrote:
  i efekt jest imponujący:
  Dla mnie nie. Typowy łuk z ZVSa prądu zmiennego dużej czestotliwości. Można dać cewkę wtórną z transformatora z wbudowana dioda, czy powielacz i ładować tym kondensator typu butelka lejdejska. Jak się naładuje do 30 - 40 kV, to przeskoczy iskra, będąca właśnie mini odwzorowaniem pioruna. A juz pelnym odwzorowaniem powstawania wyładowań atmosferycznych jest wlasnie zaproponowany generator Kelvina - poczytaj o nim.
 • #32
  jarek_lnx
  Level 43  
  Przerywanie jest też o tyle istotne, że ciągły łuk to bardzo duża moc i temperatura, łatwo tym coś zapalić.
 • #34
  _lazor_
  Moderator of Designing
  Preskaler wrote:
  Warto może zaznaczyć, że iskry z tego generatora niezbyt dokładnie imitują pioruny bo są to iskry prądu zmiennego. Mają one fioletowo-niebieski kolor, wydają syczący dźwięk i wiją się ciągle zmieniając kształt. Iskry prądu stałego są brawie białe z odcieniem niebieskawym, strzelają krótkim błyskiem, wytwarzają dźwięk podobny nieco do kapiszonowego i są bardziej podobne do zachowania pioruna.


  Nie jest to prawda. Raz że prawdopodobnie mylisz łuk elektryczny z wyładowaniem koronowym a dwa nie widzisz najwyraźniej korelacji między prądem (a co za tym idzie i mocą) a efektem dźwiękowym i wizualnym...


  Preskaler wrote:
  Napisałem "zmienny" a nie przemienny. Zmienny bo każdy powielacz musi być napędzany prądem zmiennym. Inaczej nie zadziała. Powstanie tylko jeden "pik". Tutaj chodzi o to aby prąd stały ładujący "butelki lejdejskie" narastał stopniowo aż do wyładowania a nie ciągle siał wyładowania.


  Jakby rozładowanie się kondensatora było napięciem stałym... niestety to jest właśnie napięcie zmienne w czasie, a różnicą jest energia jaka zostaje wyzwolona w czasie...

  Przykład wyładowania napięcia przemiennego gdzie poziom energii był mały:
  https://www.youtube.com/watch?v=ZGdMtDoQ6Lo

  przykład gdzie napięcie było wyprostowane (ale nadal zmienne) a energia gromadzona w 2nF kondensatorze
  https://www.youtube.com/watch?v=bs8MFA5JtXc
 • #35
  _jta_
  Electronics specialist
  trojan 12 wrote:
  https://budujemysami.pl/wypalanie-pradem-w-drewnie-figury-lichtenberga/

  Ale to są wyładowania na powierzchni (na dodatek mokrej), a nie w powietrzu, więc do piorunów niepodobne.

  Ciekawe, czy udałoby się wytworzyć wysokie napięcie dające iskry z 10cm przy użyciu maszyny elektrostatycznej?

  Nie wiem, jakie jest ograniczenie napięcia uzyskiwanego z generatora Kelvina - może to zależeć od izolacji pojemników, do których kapie woda, ale również od odległości elektrod od końców rur, z których kapie, od kształtu końców tych rur - jeśli wyładowanie będzie mogło zacząć się od końca rury, to już wyższego napięcia nie uzyskamy.

  Jeszcze jedna możliwość, to generator Marxa - tu problemem może być wytrzymałość oporników na impulsy napięcia.
  "Generatory Marksa znajdują zastosowanie w badaniach nad skutkami uderzeń piorunów" - to sugeruje, że nieźle naśladują prawdziwe pioruny.
  Link "Przykład - generator Marksa domowej roboty (www.c4r0-hv.prv.pl)" zawiera zdjęcie iskry na 20cm (obok jest linijka z podziałką).
  Generator wysokiego napięcia (wyładowania)
 • #36
  the_d
  Level 10  
  Dzięki za przekazywaną wiedzę. Tylko, że: cały projekt miał za zadanie zrobienie jedynie zabawki edukacyjnej dla 5 letniej córki i z założenia miał być mały, prosty i niedrogi. Chodziło o efekt, że umieszczam makiety np: kilku drzewek o różnej wysokości i patrzymy w które uderzy piorun. Albo co się dzieje gdy w mini-makiecie domku nie ma piorunochronu (oczywiście makiety były wyposażone w ukryte miedziane druciki o odpowiednich kształtach).
  No koszty trochę się zwiększyły, bo projekt był rozwojowy. Gabaryty też, bo z jednego małego chińskiego generatora wysokiego napięcia zrobił się ZVS plus transformator z TV. Ale efekt chociaż, jak przedmówcy zauważyli nie jest do końca wiernym odwzorowaniem pioruna (z tych chińskich generatorów faktycznie efekt był zdecydowanie bardziej realistyczny) to ma swoje zalety. Po pierwsze jest cichy, przy poprzednim córka zatykała uszy, bo się bała tego hałasu (choć dzielnie oglądała zafascynowana). Po drugie ciągłe wyładowanie z trafo pozwala na różne ciekawe efekty wizualne. Dziś np: przepuszczaliśmy ten niby 'piorunek' przez metalowy wkręt i oglądaliśmy jak się nadtopił i nagrzał. Myślę że zrobię jeszcze z tego drabinkę Jacoba. Po trzecie córce niebieskawe pioruny się bardziej podobają - no kwestia dziecięcego gustu :)
  W każdym razie na bazie tego narzędzia da się robić już fajne eksperymenty także póki co nie będę szedł dalej w inne rozwiązania. Przynajmniej na razie. Ale chętnie poczytam dalszą wymianę Państwa opinii, bo sporo się dowiaduje dzięki temu :)