Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] TERMAQ Electronic GE-19-02 zapala świeczkę ale nie odpala gazu

grzegorz146 19 Apr 2022 10:43 249 12
    grzegorz146
    Level 3  
    Świeczkę zapala bardzo szybko po odkręceniu wody, jednak potem nie odpala gazu na palniku. Żółta dioda albo nie miga wcale (wtedy nie odpali na pewno) albo miga rzadko (wtedy po kilku próbach zazwyczaj odpali). To wygląda tak, jakby piecyk nie chciał dać gazu na główny palnik. Czasami się udaje ale z trudem i nie zawsze. Coś jest nie tak. Jaka może być przyczyna?

Z góry dziękuję za pomoc.
    grzegorz146
    Level 3  
    damian1115 wrote:
    Na przykład może być za słaba wentylacja, przytkany przewód kominowy.

Wentylacja jest dobra. Niedawno był przegląd.
  • Helpful post
    gimak
    Level 40  
    damian1115 wrote:
    Na przykład może być za słaba wentylacja, przytkany przewód kominowy.

To raczej nie to, bo w takim przypadku gaz się zapali (palnik główny), ale za chwilę zgaśnie, bo zgasi go czujnik. Może u autora tematu jest zbyt niskie ciśnienie wody i przez to za mały przepływ wody.
  • Helpful post
    krakarak
    Level 41  
    Jesteś pewien, że w tym modelu jest świeczka? Nazwa "Electronic" wzięła się stąd, że nie ma świeczki, jest elektroniczny iskrownik zasilany 2x R20 (są nowe i sprawne?).
    W łazience koleżanki montowałem identyczny i świeczki, czyli stałego, małego płomienia nie było. Zapłon jest elektroniczny w momencie gdy odkręci się przepływ wody. Wtedy sypie iskrami i zapala się gaz nad palnikami.
    Masz zamontowane właściwe dysze do rodzaju gazu?
    damian1115
    Level 35  
    gimak wrote:
    Może u autora tematu jest zbyt niskie ciśnienie wody i przez to za mały przepływ wody.

To również jest całkiem prawdopodobne, można jeszcze pokombinować z przepływem wody przez piec. Może to coś da, o ile w ogóle nie jest zbyt małe ciśnienie wody w rurociągu.
    grzegorz146
    Level 3  
    damian1115 wrote:
    gimak wrote:
    Może u autora tematu jest zbyt niskie ciśnienie wody i przez to za mały przepływ wody.

To również jest całkiem prawdopodobne, można jeszcze pokombinować z przepływem wody przez piec. Może to coś da, o ile w ogóle nie jest zbyt małe ciśnienie wody w rurociągu.

Ciśnienie jest wystarczające. Mam zawór kulowy przed piecem i sobie nim regulowałem. Kiedy się czasem zapala, przykręcam go i też potrafi się zapalić. Przeczyściłem obie elektrody (zapalającą i dozorującą) ale teraz to już całkiem przestał palić. Zapala świeczkę (z baterii), świeczka się pali a gazu na palnik nie podaje. Mam taki układ elektrod:
    TERMAQ Electronic GE-19-02 zapala świeczkę ale nie odpala gazu
  • Helpful post
    damian1115
    Level 35  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3926278#3926278
    Zobacz jeszcze ten sposób, może to pomoże.
    Co prawda inny piecyk, ale ta elektroda jonizująca u Ciebie chyba też jest.
    grzegorz146
    Level 3  
    damian1115 wrote:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3926278#3926278
    Zobacz jeszcze ten sposób, może to pomoże.
    Co prawda inny piecyk, ale ta elektroda jonizująca u Ciebie chyba też jest.

Elektrody wyczyściłem ale bez efektu. Dodatkowa informacja jest taka, że pomimo zapalenia pilota wciąż podaje iskrę. Nie wiem, czy to zdrowy objaw. W każdym razie palnika głównego nie zapala.
  • Helpful post
    Nargo
    Level 21  
    Sprawdź czy membrana otwiera zawór gazu. Czasem mała nieszczelność (dziura) przełączy mikro przełącznik ale nie ma siły żeby otworzyć gaz.
    grzegorz146
    Level 3  
    Tym razem okazało się, że do wymiany był cały sterownik. Ale zanim się wymieni drogą część, trzeba było wykluczyć inne opcje. Wszystkim dziękuję za pomoc i zamykam wątek.
    grzegorz146
    Level 3  
    Tym razem okazało się, że do wymiany był cały sterownik. Ale zanim się wymieni drogą część, trzeba było wykluczyć inne opcje. Wszystkim dziękuję za pomoc i zamykam wątek.

Dodano po 56 [sekundy]:

Pomogła wymiana sterownika.