Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica. Jakie kondensatory?

Shaggy 08 Lis 2005 18:11 1742 6
  • #1 08 Lis 2005 18:11
    Shaggy
    Poziom 9  

Witam wszystkich!

Mam pytanie: jakie kondensatory powinienem zastosować do budowy zwrotnicy? Słyszałem że elektrolityczne mają tendencję do wybuchania, a ceramiczne wprowadzają dużo szumu. Co proponujecie?

Z góry dzięki za pomoc :D

0 6
  • #2 08 Lis 2005 18:56
    piórko
    Poziom 30  

Elektrolity wybuchają tylko gdy dostaną za duże albo odwrotne napięcie. Ale w przypadku pojemności rzędu lilkudziesięciu µF trudno je zastąpić . Trzeba tylko pamiętac o połączeniu szeregowo-odwrotnym dwóch kondensatorów o pojemności każdego z nich dwukrotnej niż wymagana w układzie.

Ceramiczne mają małe pojemności i z tego powodu nie znajdują zastosowania w zwrotnicach, a szkoda bo mają dobre parametry.

Do zwrotnic nadają się kondensatory np. foliowe. Ich wygląd może być bardzo różny zależnie od producenta, napięcia, pojemności. Przykładowe pokazuje fotka.

0
  • #3 08 Lis 2005 19:26
    J. S.
    Poziom 27  

No dobrze.
    A co by było, gdyby zastosować w zwrotnicy 2 kondensatory elektrolityczne, połączone przeciwnymi biegunami, tyle że równolegle?

0
  • #4 08 Lis 2005 20:33
    piórko
    Poziom 30  

Zwarcie (elektryczne).

0
  • #5 08 Lis 2005 23:06
    SulecK
    Poziom 10  

Sa przeciez kondenstatory elektrolityczne bipolarne (bezbiegunowe).

0
  • #6 14 Lis 2005 16:52
    stuk1
    Poziom 15  

co sie tyczy kondensatorów to najlepiej do zastosowań amatorskich stosować kondensatory typu MKSE rodzimej produkcji ,jeśli zajdzie konieczność uzyskania dużych pojemności ( 40 , 50 uF) to można je łączyć równolegle np 3x10uF=30uF :))

0
  • #7 14 Lis 2005 18:18
    piórko
    Poziom 30  

SulecK napisał:
    Sa przeciez kondenstatory elektrolityczne bipolarne (bezbiegunowe).
    Na moje oko to dwa "normalne" elektrolity w jednej obudowie.
    W pytaniu J. S. chodziło chyba o te zwykłe.

stuk1 napisał to co napisał, dodam jeszcze, że oprócz MKSE mogą być KMP, MKSP, KSF, MKSE, MKSF.

0