Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab

pier 21 Apr 2022 12:38 4938 22
  • Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab

Cześć.

Zrobiłem zasilacz, nic odkrywczego bo to znów poczciwa konstrukcja przewijająca się przez internety już kilkanaście lat.
    Przy tej konstrukcji przyłożyłem się bardziej do projektu (tak mi się przynajmniej wydaje). Pomimo dosyć długiego procesu myślowego nad tym zasilaczem nie obyło się bez błędów. Błędy te na szczęście nie wymuszają jakichś dużych przeróbek typu cięcie ścieżek itp.
    Zaczęło się od tego że wpadł mi w łapki ups a w nim dosyć pokaźny transformator, 2x15V~ o mocy chyba 650W. Dodatkowo posiada uzwojenie 22V~ wykorzystane do zasilacza pomocniczego. Oznaczenie transformatora S 650/4 R11.
    Jako że nie miałem pomysłu gdzie go wykorzystać padło na zasilacz, tych nigdy za wiele. Nie miałem doświadczenia z innymi konstrukcjami więc skupiłem się nad Electronic Lab.
    Sporo czasu poświęciłem płytce zasilacza. Doposażyłem zasilacz w układ przełączania uzwojeń trafa i zasilacz pomocniczy 12 i 5V. Reszta bez zmian no może poza zmianą tranzystora sterującego stopniem wyjściowym i dołożeniem drugiego tranzystora mocy. Takie przeróbki to też już standard w tej konstrukcji.
    Błędy jakie popełniłem na tej płytce to nieprawidłowy footprint tranzystora BD139 przez co trzeba było pozamieniać jego nogi.
    Reszta to kilka błędnie opisanych rezystorów. Niby nic ale nerwów mi napsuły podczas uruchamiania.
    Miernik to moja konstrukcja. Działa mierzy ale jest cały czas w fazie rozwojowej. Brak w nim na razie opcji kalibracji wskazań jak i jakiejkolwiek konfiguracji. Miernik ma możliwość sterowania wentylatorem, na razie jak widać nie ma wentylatora, pokazuje jedynie temperaturę radiatora. Na tej płytce za blisko poustawiałem złącza przez co nie mieszczą się one obok siebie i trzeba było niektóre przewody lutować bezpośrednio w płytkę.
    Miernik zbudowany na dużym wyświetlaczu 2x16.
    Płytki jak widać wykonane w Azji a dokładniej JLCPCB.
    Całość zapakowana do obudowy o oznaczeniu E208B. Bardzo fajna skrzynka, sztywna. Idealnie pasujący do obudowy radiator udało się zakupić na aukcji, musiałem tylko odciąć kawałek pod gniazdo zasilania.
    Przedni panel z racji wymiarów obudowy i zastosowanego wyświetlacza sprawia wrażenie trochę niefunkcjonalnego szczególnie przy gałkach ale ja nie mam problemu z operowaniem nimi. Może trochę ta fioletowa nakładka na lcd nie pasuje ale akurat taki wtedy był dostępny u drukarza. Tak ten plastik jest specjalnie zaprojektowany i wydrukowany dla tego projektu. Zawsze kuło mnie w oczy kiepskie obsadzenie wyświetlacza w obudowie. Brak opisów na panelu bo po pierwsze jeszcze nie mam jeszcze pomysłu a po drugie to co tu w sumie opisywać?

Podczas krótkich testów zasilacz w sumie dał radę. Jeśli bym chciał obciążać go dłużej maksymalnymi prądami to należało by pomyśleć nad innym rezystorem szeregowym. Obecny 2x 0.47om 5W po trzech minutach z prądem 7A ma temperaturę bliską 80 stopni. Tranzystory z mostkiem i radiatorem nawet dają radę. Jak coś to mam możliwość dołożyć wentylator.

Wyjaśnienia wymagają jeszcze zastosowane op-ampy.
    W fazie projektowania nie uwzględniłem wyższego niż dopuszczalne napięcia zasilania wzmacniaczy z drugiego odczepu trafa. Myślałem, radziłem się na forum jak to rozgryźć. Szybkim rozwiązaniem była by wymiana wzmacniaczy na takie które można zasilać wyższym napięciem lecz dostępność i ceny takich kostek nie zachęcają. Drugą możliwością było by dołożenie stabilizatora dla op-ampów ale to już dokładka układu i cięcie ścieżek.
    Ostatecznie zostały zwykłe UA741, tak wiem pracują z za wysokim napięciem zasilania ale podczas testów nic się z nimi nie działo. Pracują normalnie stabilnie i nie zaobserwowałem nadmiernego nagrzewanie się. Ale oczywiście nie polecam naśladować.
    Zapraszam do komentowania.
    Pozdrawiam Piotr.

Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab
    Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab Zasilacz 0-30V, 0-8A znów Electronic Lab

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pier
    Level 23  
    Has specialization in: konstruktor cad
    pier wrote 2037 posts with rating 1628, helped 26 times. Live in city Biłgoraj. Been with us since 2006 year.
    padus
    Level 11  
    Plus za ładne wykonanie.

Quote:
    Ostatecznie zostały zwykłe UA741, tak wiem pracują z za wysokim napięciem zasilania

Cóż zobaczysz jak to dalej będzie, daleki jestem od krytykowania.

Ja przerabiałem już ten temat. Mam aktualnie 4 zasilacze ElLabs. Działają całkiem nieźle.

Ostatnio zaprojektowałem zasilacz procesorowy wg swojego pomysłu. W tej chwili mój potwór zasilany jest dwoma trafo po 400W, a uzyskuję na obciążeniu 1 Ohm 27V 27A co daje ponad 720W mocy na wyjściu. Przy 2 Ohm mam 37V (18A) i ponad 680W. Sterowanie przygotowane pod procesor STM32.
    krakarak
    Level 41  
    Piszesz, że płytki wykonane w Azji, czyli co? Otrzymałeś wytrawione, przewiercone płytki z soldermaską a sam wszystko lutowałeś czy otrzymałeś płytki z wlutowanymi elementami?...
    madamsz1
    Level 38  
    pier wrote:
    Brak opisów na panelu bo po pierwsze jeszcze nie mam jeszcze pomysłu a po drugie to co tu w sumie opisywać?

Jak najbardziej , zwłaszcza że chyba gniazda "+" i "-" masz w takim samym kolorze więc łatwo o pomyłkę.

Piszesz o wzmacniaczach ale :), nie dodałeś schematu gdzie można by się do tego doczepić :)
    Konstrukcja ładnie wykonana, przy obciążeniu maksymalnym te przewody do gniazd zasilających nie grzeją się ? (wydają mi się trochę cienkie, ale ... porównując do tych z trafa są chyba identyczne)
    zgierzman
    Level 30  
    madamsz1 wrote:
    Jak najbardziej , zwłaszcza że chyba gniazda "+" i "-" masz w takim samym kolorze więc łatwo o pomyłkę.

Być może na bursztynowym monitorze CGA tak to wygląda, ale jak dla mnie kolorystyka jest oczywista...

allanrid
    Level 11  
    Fajny pomysł z zabudowaniem wyświetlacza. Tylko efekt psuje ten kleks kleju :-).
    gorki73
    Level 33  
    Bardzo mi się podoba, estetycznie wykonana robota, nie wiem ile waży zasilacz, i nie wiem jak Wy, ale dorobiłbym sobie do niego rączkę do przenoszenia taką jak ta:
    aka63
    Level 12  
    allanrid wrote:
    Fajny pomysł z zabudowaniem wyświetlacza. Tylko efekt psuje ten kleks kleju :-).
    To chyba nie kleks kleju tylko nie odklejona folia zabezpieczająca wyświetlacz.
    eurotips
    Level 38  
    Profesjonalna, uszyta na miarę obudowa.
    Trafo solidne ale brak odczepów szybko da się we znaki.
    Pomiar temperatury to duży plus, tak samo jak wentylator.
    Zadbaj jeszcze o ograniczenie prądu podczas włączania toroida.
    pier
    Level 23  
    krakarak wrote:
    Piszesz, że płytki wykonane w Azji, czyli co? Otrzymałeś wytrawione, przewiercone płytki z soldermaską a sam wszystko lutowałeś czy otrzymałeś płytki z wlutowanymi elementami?...

Płytki zaprojektowałem a Chińczycy je wykonali, tak to działa. Lutowałem sam.

eurotips wrote:
    Profesjonalna, uszyta na miarę obudowa.
    Trafo solidne ale brak odczepów szybko da się we znaki.
    Pomiar temperatury to duży plus, tak samo jak wentylator.
    Zadbaj jeszcze o ograniczenie prądu podczas włączania toroida.

Pier wrote:

Doposażyłem zasilacz w układ przełączania uzwojeń trafa...
    sq3evp
    Level 22  
    Ładne wykonanie - własny projekt w całości? Co wyświetla się na LCD?
    pier
    Level 23  
    sq3evp wrote:
    Ładne wykonanie - własny projekt w całości? Co wyświetla się na LCD?

Projekt zasilacza jest z Electronic Lab jak pisałem. Mój jest projekt płytek i cała reszta.
    Lcd widać co wyświetla, no może wartość prądu z gwiazdką wymaga wyjaśnienia. Jest to wartość ustawionego ograniczenia prądowego.
    pier
    Level 23  
    ElectroTom wrote:
    Wykonanie profeska. Proszę o schemat automatyki przełączania uzwojeń trafa.

Dzięki.

Schemat przełącznika zaczerpnięty z elektrody, na końcu tematu są moje sugestie.
    zybex
    Helpful for users
    pier wrote:

Zaczęło się od tego że wpadł mi w łapki ups a w nim dosyć pokaźny transformator, 2x15V~ o mocy chyba 650W. Dodatkowo posiada uzwojenie 22V~ wykorzystane do zasilacza pomocniczego. Oznaczenie transformatora S 650/4 R11.

Z całą pewnością ten transformator nie ma tak dużej mocy, ale do tego zasilacza jak najbardziej wystarcza. Gdyby był tak duże mocy, to warto by było zrobić "miękki" start.
    Dodam, że trafo te "650" to moc UPS-a do którego był wyprodukowany. Czytałem gdzieś w necie, że DTW 1200 mam moc 700W. Sam sprzedałem kiedyś tu transformator DTW 300 jako 120 lub 150W, bo taką informację wtedy znalazłem w necie.
    pier
    Level 23  
    zybex wrote:
    pier wrote:

Z całą pewnością ten transformator nie ma tak dużej mocy, ale do tego zasilacza jak najbardziej wystarcza. Gdyby był tak duże mocy, to warto by było zrobić "miękki" start.
    Dodam, że trafo te "650" to moc UPS-a do którego był wyprodukowany. Czytałem gdzieś w necie, że DTW 1200 mam moc 700W. Sam sprzedałem kiedyś tu transformator DTW 300 jako 120 lub 150W, bo taką informację wtedy znalazłem w necie.

Dlatego napisałem chyba 650W. Ciężko znaleźć faktyczne parametry tych traf z ups-ów. Myślę że te 8-10A z tego trafa to optymalne maksimum jakie można pobierać.
    zybex
    Helpful for users
    Tak przy okazji traf z UPS-ów, to pozyskałem polski transformator firmy Sigma z oznaczeniem TF300SC. Rdzeń typowy EI o wymiarach jak transformator 40VA. Tu znalazłem krótką wzmiankę o nim https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic805069.html.
    Tak więc te cyfry nie odnoszą się na pewno do mocy transformatora. Jeżeli ten twój "650" daje radę, to nie ma problemu.
    CMS
    Administrator of HydePark
    Transformatory w większości UPS'ów mają moc podaną jako "moc UPS'a" ale po pierwsze nie w Watach, tylko w Woltoamerach. Po drugie zdecydowana większość zasilaczy UPS jest przeznaczona do bardzo krótkiej pracy, zwykle jest to 2-5min pod pełnym obciążeniem. Są jednak UPS'u mające możliwość podłączenia zewnętrznego pakietu baterii i takie mogą pracować z pełnym obciążeniem nawet godzinami.
    krychast
    Level 20  
    krakarak wrote:

A co w tym złego? Manufaktura żelazkowa i strata czasu na wykonanie pcb w domu powoli mija się z celem skoro Chińczycy robią to za smieszne pieniądze.Obudowę też miał wygiąć lub zespawać z arkuszów blachy?
    krakarak
    Level 41  
    krychast, postaraj się czytać ze zrozumieniem i tak jak jest to napisane, bez szukania podtekstów i złośliwości w prostym pytaniu... Po miesiącu wzięło ciebie na przygryzki...
    A zapytałem, bo płytki są bardzo ładnie wykonane i elementy polutowane więc gdybym otrzymał odpowiedź, że sam to zrobił to pochwaliłbym i zapytał jak to zrobił i czym, bom ciekaw. Mi nigdy takie ładne nie wyszły.
    zgierzman
    Level 30  
    krakarak wrote:
    A zapytałem, bo płytki są bardzo ładnie wykonane

Wiesz, Twoje pytanie nie było takie oczywiste, bo już od lat zamówienie płytek od chińczyka kosztuje dosłownie grosze, a dostajesz płytki dwustronne, z przelotkami, soldermaską i opisami w ilości 10 szt.
    W tej chwili 10 szt dwustronnych PCB w rozmiarze 10 x 10 cm kosztuje 4,90$ plus wysyłka. Dowolny kolor soldermaski i opisów.
    Zdawałoby się, że robienie płytek w chinach jest wyborem "pierwszego kontaktu", dlatego Twoje pytanie można próbować nadinterpretować i doszukiwać się ukrytych treści i złośliwości...