Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica do rur miedzianych

08 Lis 2005 19:05 13943 18
 • Poziom 19  
  Witam! Chciałbym zrobic lutownicę do rur miedzianych, która działała by tak... Przez rurę płynął by prąd, dostarczany przez dwa zaciski z sztotkami węglowymi. Między tymi dwoma zaciskami było by pole lutownicze. Jaki transformator mam zastosować??? Chcę przewinąć trafo ze spawarki. Jakie parametry powinien mieć na wyjściu (napięcie i prąd???) Dziękuję za podpowiedzi!!!
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  mysle że sie nie pogniewasz jesli zapytam ?

  co czego ma to słuzyc? no i czym lutowac ? cyną czy jak

  to urzadzenie przypomina zgrzewarke termooporową więc myslę ze móglbym ci pomoc ale napisz co i jak z tym urzadzeniem
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam .
  Proponuje wizytę w zaprzyjaźnionym zakładzie zajmującym się naprawą sprzętu chłodniczego i przyjżeć się gotowemu urządzeniu , a następnie zaprojektować urządzenie o odpowiedniej mocy . Dla przykładu nawinięty transformator na rdzeniu EI o przekroju kolumny 25 cm², z uzwojeniem wtórnym o przekroju 25mm² nieźle radzi sobie z rurami miedzianymi do ½cala . Napięcie wyjściowe wynosi ok.12VAC . Pozostaje tylko kwestia doboru elektrod , gdyż nie wszystkie szczotki węglowe zdają egzamin . Elektrody powinny być umieszczone po obu stronach rury . Umieszczone tak jak na na załączonym przez kol. rysunku , będą wymagały przepływu prądu o znacznie większej wartości .
  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Witam ponownie. Ma to służyć do łączenia rurek miedzianych w instalacjach grzewczych. Lutowanie miękkie. Spece od lodówek lutują chyba stopem srebra??? A więc lutowanie twarde??? A może lepiej zrezygnować z dwóch kleszczy i zrobić coś takiego???

  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=70634297

  Jak myścicie jaki system byłby lepszy dwa kleszcze - prąd płynie przez rurkę , czy jeden zacisk tak jak na tej za 1500zł - prąd płynie po obwodzie???
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam .
  Właśnie taki układ elektrod miałem na myśli jak w urządzeniu za 1500zł .
  Proponuję nie schodzić zbytnio z mocy transformatora podanej poprzednio , a reg. uzyskiwanej temperatury zastosować na odczepach w uzwojeniu pierwotnym , lub zastosować prosty reg. fazowy na triaku (oczywiście w uzwojeniu pierwotnym ) .
  Powodzenia .
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Witam, nie wiem czy koledzy zauważyli rozstaw elektrod w urządzeniu za 1500 zł. Chodzi o nagrzanie miejsca lutowniczego a nie rurek. Dlatego elektrody dotykają zewnętrzną rurkę instalacji grzewczej. Rurka węższa jest smarowana pastą i wkładana do większej. Większa jest wcześniej wstępnie nagrzewana . Po włożeniu mniejszej następuje dogrzanie , podstawiamy cynę do miejsca złączenia rurek i cyna zostaje wciągnięta między rury. Piszę to jak to może wyglądać. Widziałem jak to jest robione palnikiem.
 • Poziom 19  
  Ja widziałem taką lutownicę do lodówek. Nie było tam regulacji temperatury odczepami. Temperatura chyba zależała od czasu przepływu prądu??? I jakie proponowane napięcie, prąd i przekrój płaskownika miedzianego na uzwojeniu wtórnym???
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam .
  W praktyce wszystko odbywa się tak jak opisuje kol DarekK . Z lutownic stosowanych w chłodnictwie tylko nieliczne posiadają reg. temperatury , jednak zastosowane w nich rdzenie mają przekr. 15-18 cm² . Ja wykonałem lutownice na rdzeniu EI o przekroju 25cm² o parametrach podanych w poprzednich postach . Zastosowanie reg. w uzwojeniu pierwotnym proponuję dlatego , że nie zawsze błyskawiczne osiągnięcie temperatury w punkcie lutowania jest wskazane . Regulator zwiększa komfort pracy , pozwalając na ustalenie najkorzystniejszej temperatury i czasu nagrzewania dla rurek o różnej średnicy i przy odpowiednim ustawieniu nie spowoduje przegrzania cyny . Najlepsze rezultaty osiągnąłem przy zastosowaniu oryginalnych elektrod od zgrzewarek stosowanych w chłodnictwie .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 19  
  Czyli uzwojenie wtórne 25mm² np. 5x5mm? Nie grzeje się bardzo? Troszkę mało mi się wydaje? Ile zwoi na wtórnym? Jaki szacunkowy prąd?
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam .
  Uzwojenie pierwotne 450 zw. o średnicy 1,15mm . Uzwojenie wtórne 12,5x2mm czyli 25mm² 26zw. uzwojenia umieszczone na kolumnie środkowej jedno przy drugim . Ponieważ urządzenie jest obciążane dorywczo podobnie jak zwykła lutownica transformatorowa problem nagrzewania można pominąć . Transformator po zlutowaniu kilkunastu połączeń jest zaledwie letni . Natomiast gdyby urządzenie miało służyć do produkcji kształtek , obciążenie transformatora będzie zbliżone do ciągłego i wówczas korzystne byłoby zwiększenie przekroju rdzenia do ok. 30cm². Transformator służy do lutowania twardego . Przy lutowaniu miękkim potrzebna temperatura jest niższa , a więc transformator bez względu na sposób reg . będzie nagrzewał się mniej . Przyznaję , że prądu płynącego w uzwojeniu wtórnym niemierzyłem .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 19  
  Dzięki za to bardzo mi pomogłeś!!! Już wiem przynajmniej na czym stoję :-)
 • Pomocny post
  Spec od Falowników
  Wydaje mi się, że szczotki węglowe (C) zamienią się w przegrzaną plazmę zanim rurka Cu zrobi się ciepła.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Witam .
  Niema obaw kol. bonanza . To już zostało przezemnie i innych dawno sprawdzone . Może to jednak następować w przypadku zastosowania szczotek "miękkich" zawierających dużo grafitu . Być może warto spróbować zastosować elektrody "+" wydobyte z ogniw lub bateri służących do zasilania pastuchów elektrycznych , które wspaniale zdają egzamin do łukowego spawania drutów miedzianych , o wiele lepiej niż szczotki węglowe . W tego rodzaju lutownicach temperatura wydziela się za złączu szczotka-rurka i dlatego należy dążyć do uzyskania optymalnej oporności styku , co pozwala na uzyskiwanie dużych temperatur przy minimalnej wydajności prądowej lutownicy . Przy zbyt dużym polu styku do uzyskania potrzebnej temperatury musimy zastosować transformator o mocy owiele większej , co przy urządzeniu przenośnym niekoniecznie stanowi zaletę (waga i rozmiar) . Jeśli zastosowany transformator będzie miał odpowiednio duże okno to średnice zastosowanych drótów można zwiększyć . Ja niestety miałem rdzeń o małym oknie i przy zastosowanych przezemnie średnicach zostało wypełnione do maksimum , ale zato powstało urządzenie o pełnej funkcjonalności i niewielkich rozmiarach . Dużą uwagę należy zwrócić na staranne spakietowanie rdzenia . Wszelkie szczeliny powietrzne spowodują zmniejszenie sprawności transformatora .
  Kol. Szokolo jeśli naprawdę coś kolwiek pomogłem to cała przyjemność po mojej stronie . Do dzieła . Powodzenia .
  Pozdrawiam .
 • Poziom 19  
  Czyli szczotki z rozrusznika nie nadają się :-(
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Szczotki stosowane w rozrusznikach to raczej najmniej odpowiedni materiał na elektrody .
 • Poziom 30  
  Szczotki grafitowo miedziane nie sa takie złe maja mniejszy opór własny od weglowych.

  Ja o co innego zapytam:

  Składam FC i widziaem w castoramie prety mosieżno miedziane
  (730C temp topnienia) i czy zwykłym palnikiem propoano-butanowym bedzie możliwe połaczenie 2 rur miedzianych ? Czy jednak jest potrzebny specjalny palnik tlenowo-propanowy?

  Tylko cena 40zł.....
 • Poziom 32  
  Raczej z doswiadczenia wiem ze do tych lutów potrzeba palnik propanowo tlenowy a jesli potrzebujesz wiekszej ilosci tego spoiwa to zagladnij na ta strone : http://www.bisan.com.pl/
  maja tam spoiwo V6 w cenie 50 zł z groszami za kg wiec jest bardziej opłacalne niz 4 szt w castoramie ;)
 • Poziom 32  
  Jezeli palinikiem na sam propan butan rozgrzejesz miedz do czerwonosci to mozesz spróbowac to zlutowac jezeli nie to ewentualnie jezeli masz dostep do palnika na acetylen tez mozesz spróbowac tylko strasznie czarne rury sa po takim spawaniu i delikatnie trzeba spawac bo jest wyzsza temperatura płomienia.