Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie łączniki mają wyjście z drugiej strony? Łączenie kabli telefonicznych.

Tommy23 21 Apr 2022 17:56 426 19
    Tommy23
    Level 10  
    Cześć,

Muszę przedłużyć około 15 kabli telefonicznych, bo chce je przenieść ze strychu do garażu. Chciałem użyć Scotchlok, ale wszystkie te łączniki mają wejście z tej samej strony co wyjście, a muszę umieścić te kable w szachcie. Nie wiecie czy istnieją takie łączniki, w których wyjście jest z drugiej strony?
    sosarek

Level 43  
    Tak, złącza Krone LSA.
    Tommy23
    Level 10  
    To takie jak do skrętki?
    sosarek

Level 43  
    Tommy23
    Level 10  
    OK, tylko u mnie przewody wychodzą na różnych piętrach i wolałbym je pojedyńczo przedłużać, a nie robić jeden duży zwój w szachcie.
    andk1eltd
    Level 36  
    Nic z tego nie rozumiem. 10 par na Krone zajmuje mniej miejsca niż 20 skoczloków? W czym przeszkadza wyprowadzenie w "skoczku" z jednej strony?
    Tommy23
    Level 10  
    Spróbuje to zrobić tak. Wciągnąć wszystkie kable telefoniczne na strych, bo część mi spadło na półpiętro przy przeciąganiu kabli koncentrycznych. Jeżeli to się uda, to kupie takie złącze krone, do tego jakąś skrzynkę multimedialną nadtynkową. Umieszczę to tam, po przedłużam i pociągne wtedy wszystko dopiero do garażu.

Są tylko jakieś zaczepy aby te złącze krone przymocować w takiej skrzynce? - https://allegro.pl/oferta/skrzynka-multimedialna-20-keystone-310x360x105-8800408060
    zybex
    Helpful for users
    Tak są takie zaczepy do tych łączówek.

irekr
    Moderator
    Poszukaj coś takiego jak GNIEZDNIK LSA-GN-10/10.
    Jest wiele rodzajów "grzebieni" (potoczna nazwa) od ekskluzywnych na 10 Kronów z pierścieniami ochronnymi do prostych sprzedawanych "na metry", które w prosty sposób można podzielić na pojedyncze listwy.
    Stosowanie list LSA ma w zasadzie sens przy rozszywaniu standardowych kabli telefonicznych parowych i czwórkowych. W zasadzie są przeznaczone do krosowań kabli telefonicznych np. na pietrach czy w punktach rozgałęzień, gdzie np. kabel 53x2 jest rozszywany na kilka przewodów mniejszych - 10x2, 7x2 lub podobnych.
    Można je stosować do łączenia skrętek sieci komputerowych LAN , ale trzeba to zrobić w dość przyzwoity sposób (z zachowaniem symetrii torów), by działało jak trzeba.
    Do prostego łączenia skrętek stosuję najczęściej taki wynalazek:
    https://www.dipol.com.pl/oferta,4344.htm?search_param=items&q=J2205
    Rewelacja to nie jest ale spełnia swoja funkcję.
    zybex
    Helpful for users
    Można kupić gotowe skrzynki, np taką.

Tommy23
    Level 10  
    No więc tak.
    Gniezdniki kupiłem.
    Do tego łączówki 10 par Krone (2 sztuki bo mam około 16-18 przewodów tel.)
    Co do skrzynki to kupiłbym właśnie taką na same kable telefoniczne ale muszę jeszcze przedłużyć kable internetwe więc raczej zdecyduje się na taką jak w załączniku.

Mam 2 pytania.

- Jak dokładnie się paruje te przewody w tej łączówce? Mam kabek tel a w nich 2 druty. Rozumiem, że po jednej stronie wciskam 2 druty a po drugiej stronie równolegle druty z kabla nowego, tak?

- Muszę kupić nowy kabel tel na przedłużenie i pytanie czy lepiej kupić kabel z dwoma drutami czy np. 21x2 i potem rodzielać?
    zybex
    Helpful for users
    Łączówka LSA ma widoczną numerację w dolnym rzędzie od 1 do 0, czyli jest przeznaczona na 10 par przewodów. To jest strona abonenta. Górny rząd to strona stacyjna. Tak po prostu się przyjmuje. Jak masz jedną parę do podłączenia to wciskasz kabelki nożem kronowskim np. na zacisk nr 1 (z lewej i prawej jego strony).
    Na przeciw tej pary w górnym rzędzie masz wbić parę, która ma być jej przedłużeniem. Tu pierwszy link z taką łączówką Link. Tu z kolei pokazano jak zarobić stronę stacyjną Link.
    irekr
    Moderator
    Możesz spotkać kilka rodzajów łączówek LSA
    Są to łączówki:
    - rozłączne - pozwalające na rozpięcie pary telefonicznej, stosowane najczęściej jako strona stacyjna w centralach telefonicznych
    - nierozłączne - stosowane jako elementy zakończeń kabli lub punkty łączeń kabli bez potrzeby ich okresowego wyłączenia.
    - sygnalizacyjne nie są parowane i maja zupełnie inna kolorystykę.

Oryginalne łączówki f-my KRONE maja oznaczenia od 0 do 9, innych firm od 1 do 0 i jest to wynik zastrzeżeń patentowych. W specjalnych wykonaniach możesz spotkać łączówki dla 8miu, 12tu i 16tu przewodów. Występuja tylko w specjalnym sprzęcie.

Generalnie w miedzianych kablach telekomunikacyjnych pary oznaczane są od 00 do 99 - przynajmniej w wersjach europejskich. I uwaga: najnowsze kable amerykańskie (w wiązkach szesnastkowych) są inaczej liczone i inaczej krosowane.

Bardzo ważnym punktem jest właściwe krosowanie kabli i układanie ich na łączówkach. Błąd w rozparowaniu kabla czy "zgubieniu czwórki' może kosztować sporo pracy.

I generalnie kable teletechniczne dzielą się na parowe, czwórkowe i sygnalizacyjne. Kiedyś spotykało się kable trójkowe, były stosowane w kablowaniu samych central telefonicznych i innych instalacji wykorzystujących trzecia żyłę lub doziemienie.

Na podanych linkach masz filmy pokazujące krosowania kabla czterożyłowego i rozszywanie kabla 10cio parowego.
    I uwaga: kabel czterożyłowy może być zbudowany jako 2x2 lub 1x4. Tylko pozornie jest to podobne, gdyż kabel 2x2 jest inaczej zbudowany niż 1x4. 2x2 składa się z dwóch skręconych par, kabel 1x4 to kabel czwórkowy, gdzie mamy dwa tory telefoniczne, które są skręcone w układzie kwadratu a każda z par to przewody NA PRZEKĄTNEJ wiązki.
    Prawidłowe rozszycie kabla 2x2 i 1x4 jest takie same:
    - tor 1 - przewody biały i niebieski
    - tor 2 - przewody biały i pomarańczowy.

Prawidłowe rozszycie kabli parowych i czwórkowych jest opisane na Elektrodzie. Wystarczy poszukać.

Dobrą zasadą przy rozszywaniu kabli telefonicznych jest skręcenie zakończeń, by "pary/czwórki się nie rozbiegły".

To tak w dużym skrócie....

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Odnośnie wielkości kabla: podstawowa zasada tworzenia sieci telekomunikacyjnej to odpowiednie zapasy. Dobra praktyka jest taka, że w momencie uruchomienia kabla nie powinien być zajęty w większym stopniu niż 1/3.
    Tommy23
    Level 10  
    Mam takie proste pytanie :) Nie wiecie jak się wyjmuje tą łączówkę krone z gniezdnika?

Włożyłem na próbę i wyjąć nie mogę. :)
    irekr
    Moderator
    Do wyjmowania gniezdników z grzebienia służy płaski trzpień, jaki masz w typowej kronownicy do wbijania przewodów. Trzeba go wsunąć w odpowiedni sposób w boczne pionowe szczeliny po lewej i prawej stronie łączówki i odpowiednio odgiąć grzebień by wysunąć listwę.
    zybex
    Helpful for users
    Nigdy takiej próby nie robiłem, ale dziś przed chwilą zrobiłem. Wcisnąłem łączówkę w uchwyt i też nie widziałem jak wyjąć. Nie mniej jednak obejrzałem kolejną łączówkę i kolejny uchwyt i wszystko było jasne. Nie mniej jednak nie mogłem sobie nadal poradzić. Dopiero w wpisie moderatora irekr udało mi się to zrobić z użyciem "noża kronowskiego". http://www.stratos.pl/strony/12293.htm

Tu nawet na filmie widać gdzie należy wcisnąć popychacz (40 sekunda filmu)Link.
    Tommy23
    Level 10  
    OK dzięki, spróbuję :)

Wczoraj się siłowałem rękami i nie szło tego odczepić.
    instalatorPBS
    Level 28  
    Płaski śrubokręt też działa :), nie jest potrzebna kronownica.
    A dzisiejsze podróbki potrafią same wyskakiwać z gniezdnika więc porządny produkt kupiłeś.
    RP
    zybex
    Helpful for users
    Tommy23 wrote:

Wczoraj się siłowałem rękami i nie szło tego odczepić.

Gdy pierwszy raz mi się udało, to użyłem tego narzędzia (niby lekko ścięty wkrętak płaski) w niewłaściwy sposób, bo nie widziałem tego filmiku, który wkleiłem (link). Teraz wielokrotnie wkładam i wyciągam łączówkę bez większego trudu.