Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

skoda fabia I - Brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej

leszelka 23 Apr 2022 15:39 579 6
    leszelka
    Level 16  
    Fabia 1,2 sedan 2006. Brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Żarówki wymienione, bezpiecznik sprawdzony, niby ok. Wiązki przy klapie bagażnika sprawdziłem wyjmując przytrzymujące je do maski gumki (od góry i od dołu) i obmacując i oglądając kabelki, ale jest to wszystko ciasno nałożone, więc i owych gumek nie za bardzo dało się mocno odsunąć, ale z tego co dojrzałem, to nie zauważyłem uszkodzonych kabelków.
    No i teraz myślę, że może winowajcą jest przełącznik świateł. Ale zanim go spróbuję wymienić to miałbym pytanie co mogłoby wskazywać na uszkodzenie owego przełącznika, bo np. zegary czy przebieg km mam podświetlone normalnie. Czy można to uszkodzenie jakoś inaczej rozpoznać?
    Pozdrawiam
    elktrod
    Level 32  
    leszelka wrote:
    Czy można to uszkodzenie jakoś inaczej rozpoznać?

Inaczej przeważnie można to rozpoznać miernikiem o którym nic nie wspomniałeś....
    staś pytalski
    Level 39  
    A jak zmieniałeś te żarówki, to blaszki nie były skorodowane, ostatnio u sąsiada wymieniałem żarówkę, to ten klosze to jakieś skorodowane akwarium było...
    leszelka
    Level 16  
    staś pytalski wrote:
    A jak zmieniałeś te żarówki, to blaszki nie były skorodowane, ostatnio u sąsiada wymieniałem żarówkę, to ten klosze to jakieś skorodowane akwarium było...

Były bardzo ok,

więc, skoro się nowe żarówki nie palą, to wg mnie na pewno prąd tam nie dochodzi.

elktrod wrote:
    Inaczej przeważnie można to rozpoznać miernikiem o którym nic nie wspomniałeś....
    elktrod
    Level 32  
    No więc nadal mimo zacytowania mojego postu nie wiemy czy masz miernik, ani jaki miernik parametrów elektrycznych: multimetr, woltomierz, amperomierz czy omomierz, czy też sam wskaźnik obecności 12V DC tylko? A ta wiedza jest bardzo ważna w celu dalszej pomocy Tobie...
    leszelka
    Level 16  
    Zauważyłem, że nie działa także diodka przy przycisku ogrzewanej szyby tylnej, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie dla tej sytuacji.

Posiadam:

elktrod wrote:
    multimetr,
    elktrod
    Level 32  
    Nie wiem po co i w dodatku źle cytujesz? A wystarczyłoby zwyczajnie odpowiedzieć bez cytowania, że masz multimetr, inaczej wprowadzasz CHAOS... Więc ustaw multimetr na pomiar napięcia 12V DC, zaopatrz się w długi kabelek około 5-6metrów i sprawdź co nie przychodzi z akumulatora na żarówkę podświetlania tablicy i ogrzewanie oraz na przełącznik z diodą: czy PLUS czy MINUS ? Przy odrobinie chęci i zaangażowania ustalisz tym multimetrem i tym kabelkiem gdzie zanika PLUS lub MINUS przy włączonym podświetleniu tablicy i ogrzewaniu...
    Ponadto jesteś nieprecyzyjny gdyż pisząc, że nie działa dioda przy przycisku ogrzewania, nie napisałeś czy przycisk ten jest sprawny, czy dioda jest sprawna, czy bezpiecznik od tego obwodu jest sprawny i czy kabelki i ich podłączenia są sprawne i czy multimetr masz sprawny... Dobrym pomocnikiem mogłaby być jakaś fajna i sprytna dziewczyna trzymająca multimetr i podająca nam wyniki pomiarów w odpowiednich punktach... Gdy nie masz dziewczyny to możesz zrobić sobie pomocnika w postaci brzęczyka na 12 V DC z krokodylkiem na klemy akumulatora i zabezpieczeniem diodowym przed spaleniem brzęczyka przy odwrotnym połączeniu. Jest to przyrząd o wiele praktyczniejszy przy jednoosobowym działaniu, bo uwalnia nam wzrok od patrzenia na multimetr i jednocześnie na styki, lub dziewczynę: które badasz a które trzeba dotknąć sondą (plusem lub minusem w zależności od tego jak i gdzie się podpiąłeś z brzęczykiem na akumulatorze i co badasz: ciągłość plusa czy ciągłość minusa...) :)