Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbrojenie kompozytowe jako alternatywa dla stali (mały piętrowy dom)

lukaman1990 23 Apr 2022 22:59 318 6
    lukaman1990
    Level 10  
    Cześć,

jak w temacie. Ruszam powoli z budową domu a cena stali poraża. Macie jakieś doświadczenia w temacie prętów kompozytowych? Chciałbym je użyć w ławie fundamentowej, słupach, we wieńcach. Być może w podciągu i jako żebra rozdzielcze w stropie - tu nie jestem jednak przekonany. Strzemiona zostawię stalowe.

Dla jasności: rozumiem, że decydujący głos w sprawie będzie mieć architekt, ja nie szukam oszczędności tam, gdzie nie powinno ich być. Chcę zasięgnąć języka w temacie, żeby wiedzieć jak rozmawiać z projektantem, bo w Internecie mało co można wyczytać.

Z góry dzięki,
    luka
    Tommy82
    Level 41  
    @lukaman1990
    A jaki masz wg projektu mieć uziom.
    r103
    Level 31  
    Pacz pan - dzięki I Wojnie Światowej i rozbuchanej produkcji stali - stal trafiła do budownictwa powszechnie.

Dzięki wojnie na Ukrainie czyżby do budownictwa trafiły powszechnie włókna szklane czy węglowe :D
    lukaman1990
    Level 10  
    Tommy82 wrote:
    @lukaman1990
    A jaki masz wg projektu mieć uziom.

Projekt (prostokąt 6x9, 9-metrowy podciąg na środku podparty dwoma słupami) siedzi na razie w mojej głowie 😉. Po cichu liczę na wskazówki od Was gdzie stal mogę zastąpić kompozytem.

Jeśli uziom będzie musiał być fundamentowy to zrezygnuję z kompozytu w ławie (to chyba będzie tańsze niż uziom otokowy czy też szpilkowy ;)).
  • Helpful post
    Janusz_kk
    Level 34  
    lukaman1990 wrote:
    Po cichu liczę na wskazówki od Was gdzie stal mogę zastąpić kompozytem.

W miejscach mało odpowiedzialnych, czyli np wieńce czy słupy ale podciągi, nadproża czy belki robiłbym stalowe. Oczywiście wszystko obliczone przez konstruktora.

lukaman1990 wrote:
    Jeśli uziom będzie musiał być fundamentowy to zrezygnuję z kompozytu w ławie (to chyba będzie tańsze niż uziom otokowy czy też szpilkowy ).

Jeden drugiego nie zastąpi, uziom fundamentowy to bardziej wyrównanie potencjałów w domu niż właściwe uziemienie a wynika to z wykonania ław, które powinny być izolowane od gruntu, czyli wyłożenie wykopu folią, włożenie zbrojenia i zalanie ławy, czy też zrobienie podkładu z chudziaka, izolacja, zbrojenie i wylanie ławy.
    Dlatego najlepiej do wykopu równolegle do ławy (a nawet poniżej) dać bednarkę i wyprowadzić po fundamencie do góry jako odgromówka, a do ławy dać jeden czy dwa pręty stalowe i je pospawać czy skręcić reszta zbrojenia kompozyty i z tego stalowego też wyprowadzić bednarkę i połączyć do tablicy jako PE.
    lukaman1990
    Level 10  
    Janusz_kk wrote:
    W miejscach mało odpowiedzialnych, czyli np wieńce czy słupy ale podciągi, nadproża czy belki robiłbym stalowe. Oczywiście wszystko obliczone przez konstruktora.

A co myślicie o zbrojeniu stropu kompozytem?
    Projekt już w trakcie prac. Mogę jeszcze zmienić terivę na monolit ;).
  • Helpful post
    Janusz_kk
    Level 34  
    lukaman1990 wrote:
    A co myślicie o zbrojeniu stropu kompozytem?

Nie ryzykowałbym.
    lukaman1990 wrote:
    Projekt już w trakcie prac. Mogę jeszcze zmienić terivę na monolit .

Teriwa sztywniejsza, mniej dudni przy chodzeniu na pietrze, wiem bo mam, swiadomie wybrałem, no i szalunki tańsze.