Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dokładność pomiaru napięcia chińskim oscyloskopem

tda2008 26 Apr 2022 20:40 306 11
Testo
    tda2008
    Level 11  
    Zakupiłem chiński oscyloskop Hantek DSO2D15 150MHz z wbudowanym generatorem, arbitralnym. Przy zapięciu sondy (oraz jej masy) na masie oscyloskopu pokazuje on następne wartości napięć na zakresach (bez podpiętej w ogóle sondy podobnie):
    20mV/div- 3mV (10mV RMS)
    50mV/div - 5mV (10mV RMS)
    100mV/div - 10mV (10mV RMS)
    1V/div - 33mV (33mV RMS)
    5V/div - 360mV (360mV RMS)
    100V/div - 700mV (1500mV RMS)
    1.Czy to normalne, że przy pomiarze sinusa o amplitudzie 5V w zakresie 5v/div oscyloskop pokazuje dodatkowo 300mV offsetu? (tylko sprzężenie DC)
    2. Czy oszukanie wyniku (dodanie, więc jest się świadomym, że trzeba sobie odjąć) napięcia o 10% wartości podziałki jest normą w chińskich oscyloskopach czy dostałem wadliwy produkt?
  • Testo
    tda2008
    Level 11  
    Zdążyłem już przejrzeć kilka manuali. W moim parametry są takie:

Vertical offset accuracy ±0.1div±2mV±1% Offset

Jednak tak ma być. Inne oscyloskopy nawet 2x droższe mają podobne bądź takie same specyfikacje. Marzenie o idealnej maszynie prysło, a dokładniej jestem zdziwiony dokładnością oscyloskopów w stosunku do multimetrów-głównie ze względu na cenę. Szczerze dziwi mnie to, że nie ma możliwości regulacji wskazania offsetu w ustawieniach oscyloskopu.
  • Testo
    freebsd
    Level 40  
    tda2008 wrote:
    estem zdziwiony dokładnością oscyloskopów w stosunku do multimetrów-głównie ze względu na cenę.
    Oscyloskop za względu na ograniczenia techniczne nastawiony jest na dużą ilość pomiarów w jednostce czasu, co utrudnia bardzo dokładne pomiary. Z tych samych powodów rozdzielczość przetworników użytych w oscyloskopach zazwyczaj jest dużo mniejsza, niż użytych w multimetrach.
    CosteC
    Level 35  
    tda2008 wrote:
    Jednak tak ma być. Inne oscyloskopy nawet 2x droższe mają podobne bądź takie same specyfikacje. Marzenie o idealnej maszynie prysło, a dokładniej jestem zdziwiony dokładnością oscyloskopów w stosunku do multimetrów-głównie ze względu na cenę. Szczerze dziwi mnie to, że nie ma możliwości regulacji wskazania offsetu w ustawieniach oscyloskopu.

Jak oczekujesz ideału w oscyloskopie za 1700zł... Może ma przynajmniej autokalibrację, to offsety sobie poustawia sam? Po nagrzaniu, bo idę o zakład, że dobrze pływa z temperaturą.
    A tak serio, jak możesz porównywać urządzenie pomiarowe z przetwornikiem od 11 bit (multimetry z 3 1/2 cyfry) do 22 bit (multimetr 6 1/2 cyfry) do wskaźnika jakim jest oscyloskop, z przetwornikiem 8 bit? Istnieją oscyloskopy o lepszej rozdzielczości pionowej, ale to raczej wyjątek niż reguła. Standardowe 8 bit to błąd rzędu 0.5% na samej kwantyzacji, a dokładność pionowa jest podawana na poziomie 2-3% przy pełnej skali. Mało kto o tym wie, a potem ludzie bredzą, że zmierzyli oscyloskopem 3.4231 V. Owszem, 3.4231 V +/- 0.3 V w wielu przypadkach.

Multimetry robią 3-5 pomiarów na sekundę. Twój oscyloskop 1000000000 pomiarów na sekundę - za to zapłaciłeś.

EDIT:
    Hantek ma dokładność pionową +/-3% do 10 mV/DIV, poniżej ma +/-4%
    Dokładność pozioma rzędu 100 ppm. A myślałem, że Rigol DS1054Z z 25 ppm jest taki sobie...
    ^ToM^
    Level 40  
    Kupcie sobie analogowego Teka. Tam takich problemów nie ma :D
    CosteC
    Level 35  
    ^ToM^ wrote:
    Kupcie sobie analogowego Teka. Tam takich problemów nie ma :D

A dokładności podane są w na mm i napięcie mierzymy linijką :D

A tak serio, to dokładności analogowego oscyloskopu są lepsze niż 3%? Osobiście wątpię, ale nigdy nie sprawdzałem z dokumentacją.
    tda2008
    Level 11  
    Tak, offset pływa z temperaturą dla czułości 5V/div jest od 170mV do nawet 450mV.
    Przy autokalibracji nie usuwa tego offsetu. W obu kanałach to samo (prawie), więc można odjąć sygnały i wychodzi ok.
    Poprawię się w kwestii porównania do multimetru. To raczej kwestia psychologiczna. Nie pomyślałem, że rozdzieelczość 8bit jest taka marna. A tu proszę: 5V/div*8div=40V 40V/256=156mV . I jest wartość z mojego pierwszego zdania tej odpiwiedzi. Nawet nie widziałem większych rozdzielczości w tej cenie (1250zł).
    25ppm a 100ppm to dla mnie aptekarstwo przy 10% podziałki.
    Wszystko co chcialbym jeszcze wiedzieć, to czy wasze oscyloskopy też same dokładają 5-10% wartosci podziałki?
  • Helpful post
    CosteC
    Level 35  
    tda2008 wrote:
    Tak, offset pływa z temperaturą dla czułości 5V/div jest od 170mV do nawet 450mV.
    Przy autokalibracji nie usuwa tego offsetu. W obu kanałach to samo (prawie), więc można odjąć sygnały i wychodzi ok.

Nie mam pojęcia o co ci chodzi... Autokalibracja po nagrzaniu się powinna pomóc.
    tda2008 wrote:

Poprawię się w kwestii porównania do multimetru. To raczej kwestia psychologiczna. Nie pomyślałem, że rozdzieelczość 8bit jest taka marna. A tu proszę: 5V/div*8div=40V 40V/256=156mV . I jest wartość z mojego pierwszego zdania tej odpiwiedzi.

No tak wychodzi z 8 bit :) Mierzyć trzeba umieć niestety, nie jest to takie proste, że się przyłoży sondę i odczyta wynik.
    tda2008 wrote:
    Nawet nie widziałem większych rozdzielczości w tej cenie (1250zł).

BUHEHAHEHEHEHEHEHEEHHEHEHEHEH i raczej nie zobaczysz :)

tda2008 wrote:
    25ppm a 100ppm to dla mnie aptekarstwo przy 10% podziałki.

Zależy co mierzysz. Jak pływanie PLL to robi to różnicę.
    tda2008 wrote:
    Wszystko co chcialbym jeszcze wiedzieć, to czy wasze oscyloskopy też same dokładają 5-10% wartosci podziałki?

Nie widziałem "zwykłego" oscyloskopu dokładniejszego niż 3% w pionie. Niestabilność offsetu jest bolączką tanich konstrukcji. Wydasz 4 kPLN i będzie lepiej. Wydasz 50k i będziesz narzekał na długi self-test przy włączaniu który usuwa offsety. Słynny Rigol DG1054Z pływa okrutnie na niskich podziałkach, ale wygląda, że i tak mniej niż twój HANTEK.
    tda2008
    Level 11  
    Dziękuję wam za wyjaśnienie. Już wiem, że z offsetami mojej maszyny wszystko ok. Ale to że nie usuwają się offsety po autokalibracji to szkoda, chociaż i tak są na poziome tylko 10%podziałki. Jednak to wkurza, że po sprzężeniu GND(zamiast DC lub AC) offset się nie zeruje. Być może magiczne chinskie przekaźniki mają coś z tym wspólnego.
    Za oscyloskop nie dam 5k, za mniej kupiłem pierwsze auto🤭.
    Zgaduję i chcę, żebym za 10 lat kupił sobie taki, żebym był jedynym problemem w obsłudze.
    Do zamkniecia.
    tda2008
    Level 11  
    Dziękuję wam za wyjaśnienie. Już wiem, że z offsetami mojej maszyny wszystko ok. Ale to że nie usuwają się offsety po autokalibracji to szkoda, chociaż i tak są na poziome tylko 10%podziałki. Jednak to wkurza, że po sprzężeniu GND(zamiast DC lub AC) offset się nie zeruje. Być może magiczne chinskie przekaźniki mają coś z tym wspólnego.
    Za oscyloskop nie dam 5k, za mniej kupiłem pierwsze auto🤭.
    Zgaduję i chcę, żebym za 10 lat kupił sobie taki, żebym był jedynym problemem w obsłudze.
    Do zamkniecia.

Dodano po 3 [minuty]:

Oscyloskopy mają pływający offset.