Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over therejjanuszkk wrote:^ToM^ wrote:Transformator wbrew pozorom niczego nie poprawi, gdyż jego straty spowodują, że cały sygnał ulegnie stłumieniu.
Bajki opowiadasz, straty na transformatorze to góra 5%, a dopasowanie mocy jest co najmniej 30 razy lepsze. Co daje oczywisty zysk mocy na słuchawkach.
pawelr98 wrote:
Bez wzmacniacza m.cz i stosując transformator, cisza.
Jeśli chcemy napędzić słuchawki tylko z anteny, bez źródeł zasilania, wypadało mieć i uziemienie i porządną antenę.
_jta_ wrote:^ToM^ wrote:Chodzi o dopasowanie impedancji do wcześniejszego stopnia odbiornika. Po prostu 32 Ω to dla cewki rezonansowej oraz detektora oznacza zwarcie
Z tego względu proponowałem opornik 2k. Ale nie jest to konieczne - obciążeniem cewki układu rezonansowego jest dioda. Przy małym sygnale prąd przez nią płynie w obie strony.
Te stare wysokoomowe słuchawki miały kiepską konstrukcję - cewki nawinięte na namagnesowanym rdzeniu tworzyły elektromagnes przyciągający membranę.
Preskaler wrote:
bratHanki wrote:Zawsze można wypuścić w niebo kilka baloników z wodorem uwiązanych na 50m cienkiego drutu jako antena
Preskaler wrote:
Cienki drut średnio nadaje się na dobrą antenę a grubszy wymagałby potężnego balona w dodatku znoszonego wiatrem. Już lepszym pomysłem byłby duży latawiec. Beniamin Franklin też o tym wiedział.
Preskaler wrote:Całkiem serio tego nie napisałem o czym świadczy uśmieszek na końcu zdania. Poza tym taka antena powinna być wedle prawa odpowiednio oznakowana jako możliwa przeszkoda lotnicza i z tego powodu posiadać wymagane zezwolenia władz cywilnych i wojskowych....
Quote:Każdy obiekt o wysokości 50 metrów lub wyższy wymaga uzyskania decyzji zarówno władz cywilnych, jak i wojskowych odnośnie ewentualnego uznania go za przeszkodę lotniczą (§ 2 ust. 2 rozporządzenia z 2003 roku). Przeszkodę lotniczą może stanowić także niższa budowla, jeżeli położona jest w strefach dolotowych do lotniska.
_jta_ wrote:Wypada pomyśleć o zabezpieczeniu przed piorunami - taka antena będzie je ściągać.
CYRUS2 wrote:Autor będzie wdzięczny za prostszy schemat
_jta_ wrote:No, a jak sie ma impedancja słuchawek 32 omowych do impedancji równoległego układu rezonansowego wcz ? Pomijam diodę. Oj @jta , @jtaNo, jak się podłączy słuchawki 32Ω, to będzie to dużo czulsze od starych słuchawek 2kΩ.
CYRUS2 wrote:Nadal brak znancznie prostszego schematu bez 100k i kondensatora.
CYRUS2 wrote:Nadal brak znancznie prostszego schematu bez 100k i kondensatora.
_jta_ wrote:Pokaż jak to zrobisz !!!!Nota katalogowa TBA820 jest na Elenota.PL;
jarek_lnx wrote:Nie jest prostszy, bo ma więcej elementów.Schemat z LM386 ma szanse być odrobinę prostszy, jest popularny wśród radioamatorów, ma wzmocnienie 200x z kondensatorem C2 i 20x bez niego i moc wyjściową wystarczającą dla małego głośnika.
LEDówki wrote:Czy antena ramowa umieszczona w budynku nada się to takiego radioodbiornika?
CYRUS2 wrote:Celem wzmacniacza było zastąpienie słuchawek 2000Ω słuchawkami 32Ω.
Żeby autor mógł sprawdzić siłę dźwięku na słuchawkach które posiada.
Dlatego musi być to wtórnik o wzmocnieniu napięciowym "1".
_jta_ wrote:Autor ma wybrać prostszy schemat.Masz tu 3 układy wtórników tranzystorowych do wyboru:
CYRUS2 wrote:Autor potrzebuje kompletnych schematów ideowych z wartościami elementów i z obliczonymi punktami pracy.